Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Zaburzenia pamięci u osób starszych

Zaburzenia pamięci

Jak często obserwując swoich rodziców, czy dziadków zastanawiasz się nad tym, czy zdarzające im się drobne zaniedbania codziennych czynności to tylko efekt roztargnienia, czy może są to pierwsze objawy zaburzeń pamięci. Może właśnie wtedy warto zwrócić najbliższym uwagę i zaproponować wizytę u lekarza, który wykonując kilka prostych testów będzie w stanie zdiagnozować pojawiające się zaburzenia.

 

Nie tylko starość

Żyjemy coraz dłużej, a to powoduje, że częściej spotykamy się z zaburzeniami pamięci i zaburzeniami poznawczymi. Kiedy obserwujemy u osób starszych nieznaczne osłabienie pamięci to często traktujemy to jako stan fizjologiczny. Ale należy pamiętać, że zmiany, które zaczynają wprowadzać chaos w życiu codziennym, nie są efektem tylko i wyłącznie starzenia się.

 

Ruszyła kampania

W czerwcu 2009 roku ruszyła kampania społeczna „Rozwiązanie na zapominanie”, której celem jest zwrócenie uwagi na rolę jaką odgrywa najbliższa rodzina w rozpoznawaniu pierwszych objawów zaburzeń pamięci u osób starszych.

Ambasadorem kampanii jest Beata Tyszkiewicz, zaś merytorycznie działania wspierają psycholog prof. Anna Izabela Brzezińska oraz neurolog prof. Adam Stępień. Inicjatorem kampanii jest Polpharma.

W ramach kampanii „Rozwiązanie na zapominanie” uruchomiony został serwis internetowy www.memo.pl, który stanowi kompendium wiedzy na temat wykrywania i leczenia wczesnych objawów zaników pamięci.

Sprawność intelektualna

Pomiędzy normalnym starzeniem się, a łagodnym otępieniem plasują się łagodne zaburzenia poznawcze (ŁZP). Na obraz kliniczny ŁZP składają się m.in.: zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, osłabienie zdolności logicznego myślenia, osłabienie zdolności rozwiązywania problemów, zaburzenia w prawidłowej ocenie sytuacji. Niejednokrotnie osoby dotknięte ŁZP mają świadomość tego, że zmniejszyła się ich sprawność intelektualna, bardziej niż wskazywałby na to ich wiek. Ukrywają jednak ten fakt przed otoczeniem. Nieoceniona jest wówczas rola najbliższej rodziny, która zaniepokojona zaniedbywaniem czynności codziennego życia, takich jak mycie, ubieranie się, czy czytanie, powinna zwrócić uwagę na pojawiające się zaburzenia pamięci.

 

Po czym poznać chorobę

Badanie chorego z zaburzeniami pamięci, które przeprowadzić należy w gabinecie lekarskim, powinno obejmować ocenę:

  • orientacji (co do miejsca, osoby, czasu i sytuacji),
  • pamięci (bezpośredniej, krótkotrwałej, długotrwałej),
  • zasobu wiedzy (wymienianie i opisywanie zjawisk powszechnie znanych),
  • języka i mowy (zdolność do czytania, nazywania, powtarzania i rozumienia ze słuchu),
  • praksji (umiejętność posługiwania się przedmiotami, np. nożem i widelcem, długopisem),
  • liczenia (np. umiejętność wydawania reszty),
  • zdolności wzrokowo-konstrukcyjnych (np. dzielenie odcinka na pół, przerysowywanie sześcianu),
  • myślenia abstrakcyjnego, procesów sekwencyjnych (np. wyjaśnienie znanych przysłów).

 

Jak leczyć?

W leczeniu łagodnych zaburzeń poznawczych pomocne są leki nootropowe (środki poprawiające pamięć i koncentrację), np. piracetam. Istotna jest też walka z bezczynnością i ograniczoną czynnością ruchową oraz właściwa dieta.
Łagodne zaburzenia poznawcze mogą być swego rodzaju alarmem, okresem przejściowym między normalnymi procesami starzenia się a otępieniem, często przekształcają się również w pełnoobjawową chorobę Alzheimera. Dlatego tak ważne jest ich diagnozowanie i leczenie, gdyż wczesna interwencja może opóźnić, a nawet powstrzymać utratę pamięci, której przyczyny są odwracalne.

Źródło informacji: www.memo.pl

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.