Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Ból pleców dotyka ludzi w każdym wieku i może mieć różne podłoże. Jeśli jednak jest się osobą młodą, nie uprawiającą wyczynowo sportu i nie pracującą fizycznie, niepozorne dolegliwości mogą być symptomem poważnej choroby.

 

Czym jest ZZSK?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (inaczej choroba Bechterewa) to poważne, trwające całe lata schorzenie, którego skutkiem może być kalectwo w młodym wieku. Występuje 3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przebiega zdradliwie i dotyka osób w pełni sił, przed 40 rokiem życia, czasami nastolatków. ZZSK to przewlekły stan zapalny, który prowadzi do stopniowego zarastania i kostnienia szczelin pomiędzy kręgami kręgosłupa. Jest to przyczyną utraty giętkości i deformacji jego naturalnych krzywizn.

 

Objawy ZZSK

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa zwykle zaczyna się podstępnie, od tępego bólu w okolicy krzyża (dolny odcinek pleców). Dolegliwości paradoksalnie nasilają się po odpoczynku. Najbardziej męczące są nocą, zmuszając chorego do wstania z łóżka i rozruszania się. Rano chory odczuwa silne usztywnienie kręgosłupa utrzymujące się ok. pół godziny lub dłużej. Sztywność zmniejsza się po ćwiczeniach, a narasta w okresie bezruchu.

HLA-B27 - problemowy gen

HLA-B27 to nazwa genu związanego z występowaniem ZZSK, który znajduje się w genomie 90%-96% chorych. Posiada 51 wariantów genetycznych, z czego 49 jest charakterystycznych dla tego schorzenia. Dwa pozostałe nie mają znaczenia klinicznego.

Wczesnym objawom towarzyszy również:

  • zapalenie innych stawów, poza kręgosłupem,
  • podwyższona temperatura,
  • spadek wagi ciała, 
  • poczucie zmęczenia,
  • brak apetytu.

Bez podjętego leczenia i rehabilitacji, w ciągu kilku miesięcy sporadyczne dolegliwości zmieniają się w stały ból, który obejmuje:

  • coraz wyższe partie kręgosłupa, 
  • klatkę piersiową,
  • duże stawy (ramienne, łokciowe, kolanowe, skokowe, biodrowe, stawy rąk i stóp).

Końcowy etap choroby to trwałe zmiany, widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Poszczególne kręgi kręgosłupa są połączone przez zrosty kostne. Chory jest stale przygrabiony, a szyja wysuwa się ku przodowi.

 

Możliwości diagnostyczne

Ból, zesztywnienie kręgosłupa i określone zmiany na zdjęciach rentgenowskich należą do kryteriów rozpoznania ZZSK. Niestety podobne objawy występują w wielu różnych schorzeniach, dlatego właściwe rozpoznanie jest bardzo trudne i czasami ma miejsce dopiero po latach trwania dolegliwości. Typowe zmiany na zdjęciach rentgenowskich występują dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego jedynym sposobem na rozpoznanie choroby we wczesnym okresie jest wykonanie badania genetycznego HLA-B27*.

 

Leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza reumatologa.

Leczenie farmakologiczne polega na redukcji bólu i przeciwdziałaniu objawom sztywności przy pomocy leków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych.

Leczenie niefarmakologiczne to m. in. balneoterapia i fizjoterapeutyczne oraz samodzielne ćwiczenia.

Źródło: EUROIMMUN POLSKA Sp. z o. o.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Arne9001 | Dreamstime.com