Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Bezbolesne zastrzyki - a ja się nie boję igieł!

Bezbolesne zastrzyki

Z pierwszym ukłuciem dziecko spotyka się tuż po urodzeniu. Już wtedy poddawane jest obowiązkowym szczepieniom, które chronią je przed groźnymi chorobami. W tym okresie maluch jeszcze nie kojarzy, skąd przychodzi ból, nie zna jego przyczyny. Płacze, bo zastrzyk boli. Są teraz na to sposoby!

 

Trudna wyprawa do przychodni

Z wiekiem dziecko zaczyna rozumieć, że igła i strzykawka w ręce pielęgniarki oznaczają dla niego przykre doznania, więc protest i łzy budzi już sam ich widok. Każda wyprawa na szczepienie albo pobranie krwi to ogromny stres nie tylko dla dziecka, ale i dla jego rodziców.

Zastrzyki kojarzą się nam z czymś nieprzyjemnym, ponieważ każdy z nas zapamiętuje ból, który im towarzyszy. Wkłucia igły boi się niejeden dorosły, a w przypadku dzieci przykre doznania i wynikający z nich strach są większe. Mogą one prowadzić do utrwalenia się reakcji lękowej, która może przejawiać się dużą niechęcią do jakichkolwiek, nawet bezbolesnych zabiegów medycznych lub pielęgnacyjnych. Dziecko może zacząć przejawiać strach także w neutralnych sytuacjach związanych z ingerencją w ciało, takimi jak np. obcinanie paznokci.

 

Dziecko nie rozumie bólu

Pamiętajmy, że dzieci odczuwają ból intensywniej niż dorośli oraz mają mniej umiejętności radzenia sobie z nim. Dzieci do około 7. roku życia nie rozumieją zasadności przeprowadzenia przykrego zabiegu i mogą postrzegać go jako niezasłużoną karę.

- Po pierwszych negatywnych doświadczeniach z wkłuciem igły boją się kolejnych zabiegów, których – paradoksalnie - w wieku dziecięcym jest bardzo dużo, choćby z uwagi na kalendarz obowiązkowych szczepień - mówi psycholog Tomasz Srebnicki, pracownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dyrektor dydaktyczny Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Centrum CBT.

Wkłucie igły boli, a obecność obcych osób i widok innych płaczących dzieci dodatkowo zwiększa stres. Dziecko jest rozbierane, znajduje się w nieznanym mu otoczeniu - już samą wizytę w gabinecie lekarskim kojarzy z bólem. Dzieci nie powinny odczuwać niepotrzebnego bólu, a każda doświadczona pielęgniarka powinna wskazać rodzicowi kilka prostych sposobów, jak uspokoić dziecko i złagodzić przykre dla obu stron doświadczenia.

 

Jak zmniejszyć ból związany z zastrzykiem?

Ważna informacja

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

U dzieci, które skończyły 3 miesiące, można zastosować znieczulający miejscowo skórę Emla plaster - dostępny w aptekach bez recepty. Jest on prosty i łatwy w użyciu.

Troskliwa mama może nakleić go swojemu dziecku sama, ważne, by zapytała wcześniej pielęgniarkę lub lekarza o miejsce planowanego wstrzyknięcia.

Emla plaster należy nakleić 1 godzinę przed zabiegiem. Jeżeli plaster będzie pozostawiony na skórze przez 1 godzinę do 2 godzin, to po jego odklejeniu znieczulenie utrzymuje się przez dwie godziny.

 

Jak pomóc dziecku przezwyciężyć strach?

- Nic nie zastąpi bliskiego kontaktu z rodzicem. Niezależnie od wieku dziecka i rodzaju zabiegu, czy będzie to szczepienie, czy pobranie krwi, mama powinna mieć możliwość bycia przy dziecku, ponieważ wie najlepiej, jak rozproszyć uwagę lub ukoić lęk malucha - podpowiada Tomasz Srebnicki.

Mamy karmiące mogą spróbować karmić dziecko podczas zabiegu lub podać mu do ssania smoczek. Półrocznego malucha można zainteresować zabawką, rozśmieszyć go, oglądać wspólnie ulubioną książeczkę lub zanucić mu piosenkę.

Małe dziecko rodzic może trzymać na kolanach i je przytulać. Pielęgniarka wykonująca zabieg na pewno poradzi, jak najwygodniej trzymać smyka. Ważne, by rodzic nie był bardziej zdenerwowany od swojej pociechy. Dziecko jest uważnym obserwatorem i szybko wyczuje stres opiekuna. Nie zdziwmy się także, jeżeli 2- czy nawet 6-latek w trakcie lub po zabiegu brzydko nas przezwie albo uderzy. Taka reakcja u młodszych dzieci powinna spotkać się z wyrozumiałością rodzica.

 

Dorośli też mogą skorzystać

W okresie zwiększonej sezonowej zachorowalności na grypę wielu dorosłych decyduje się na szczepienia ochronne. Lęk przed ukłuciem dotyczy nie tylko dzieci. Każdy dorosły, który odczuwa dyskomfort na myśl o wkłuciu igły, może zastosować miejscowe znieczulenie za pomocą plastra Emla.

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.