Jesteś tutaj: Strona główna / Ciąża i poród /
Cesarskie cięcie na życzenie

Cesarskie cięcie na życzenie, czyli krok po kroku

Andrzej Wrzecińskidr Andrzej Wrzeciński,
ginekolog położnik

Jeśli cesarskie cięcie jest zaplanowane, przebiega spokojnie, a przyszła mama może bardzo szybko przytulić swoje maleństwo.

 

Przygotowania do cesarki w domu

Tak naprawdę przy planowanym zabiegu wszystko zaczyna się na dzień, a zwykle na dwa dni przed cesarką. Już w domu koniecznie zmyj lakier do paznokci! Dlaczego? To po kolorze paznokci lekarz, zwykle anestezjolog widzi czy operacja przebiega prawidłowo. Zapomnij także o biżuterii. W szpitalu możesz ją tylko zgubić lub nieupilnować. Podczas cesarki, tak jak podczas innych poważnych operacji nie można mieć na sobie pierścionków, kolczyków czy tym bardziej zegarków bądź bransoletek. 

 

Dzień przed cesarskim cięciem

Do planowanego zabiegu zwykle jesteś do szpitala przyjmowana dzień wcześniej. Zdarzają się szpitale, które każą przyszłej mamie z samego rana zgłosić się na czczo w dniu porodu. Zazwyczaj jednak przyjmowana dzień wcześniej w celu wykonania wszystkich niezbędnych badań. Choć to jeden dzień dłużej – postaraj się o pozytywne nastawienie. W tym dniu będziesz sprawna i masz możliwość poznać personel szpitalny oraz samo miejsce porodu. Spróbuj „zaprzyjaźnić się” z pielęgniarkami i położnymi. Dzięki temu oswoisz się z otoczeniem, a i panie milej będą się potem tobą zajmować. Spędź ten dzień czytając lub spacerując po szpitalnym korytarzu. Im więcej będziesz mieć ruchu i pozytywnej energii tym łatwiej wszystko przebiegnie na dzień następny.

 

Porady praktyczne w dniu cesarki

Powinnaś być co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku. Zwykle po prostu lekka, szpitalna kolacja dnia poprzedniego była twoim ostatnim posiłkiem. Pamiętaj, że nie możesz też przez 8 godzin przed zabiegiem nic pić, nawet niegazowanej wody!
Chociaż na pewno zabierzesz do szpitala swoją koszulę lub dwie, lepiej poproś o tę szpitalną. Dzięki temu unikniesz potem krwawych plam na własnym stroju. Szpitalne ubrania, choć może mało eleganckie są wyprane, świeże i co najważniejsze – możesz je plamić do woli. Pamiętaj, by w tym dniu nie zakładać pod koszulę biustonosza. W przypadku pierwszego karmienia po cesarce Możesz mieć problemy z jego zdjęciem w celu podania maluszkowi siary.

 

Procedury medyczne w dniu cesarki

Pielęgniarka założy ci kroplówkę w celu podawania potem leków przeciwbólowych, kroplówki czy antybiotyków.

Już na tym etapie przed operacją możesz mieć zakładany cewnik. Pamiętaj, że cewnik można też zakładać w znieczuleniu – dowiedz się jaka jest procedura w twoim szpitalu i domagaj się, by takie rutynowe czynności były dla ciebie jak najmniej bolesne.

Przed zabiegiem następuje też wypełnianie niezbędnej dokumentacji przez personel medyczny.

Powinnaś mieć krótko przycięte lub wygolone podbrzusze na linii bikini i nieznacznie poniżej. Zdarza się, że wystarczy jak sama to zrobisz wcześniej. Istnieją jednak szpitale, w których to personel goli tę część twojego ciała jeszcze przed przewiezieniem cię na blok operacyjny. Podobnie jak w wielu innych punktach, taki i w tym – dowiedz się jakie są procedury w twoim szpitalu.

 

Na bloku operacyjnym

  • Jeśli nie zrobiono tego podczas wstępnych przygotowań - założony zostanie ci cewnik. Ten etap może nastąpić ewentualnie po założeniu znieczulenia. 
  • Zwykle już na sali następuje wkłucie dożylne, by szybko podawać leki. W ten sposób otrzymasz także środki przeciwbólowe. Czasami jednak kroplówka zakładana jest jeszcze przed wypełnianiem szpitalnej dokumentacji.
  • Założone zostanie znieczulenie zewnątrzoponowe (zzo) lub podpajęczynówkowe.
  • Odkażone zostanie podbrzusze.
  • Postawiony będzie na wysokości twoich ramion parawan uniemożliwiający ci obserwację przebiegu operacji.
  • Kiedy znieczulenie zacznie działać lekarz nacina skórę mniej więcej na linii bikini lub tuż nad (ok. 10 cm). Spora część kobiet odczuwa tę czynność jak swoiste rozpianie na brzuchu zamka błyskawicznego. Uczucie to jest bezbolesne.
  • Lekarz nacina kolejne warstwy m.in. macicy. Ze względu na przebicie błon płodowych możesz słyszeć dźwięki odsysania lub bulgotania. 
  • Następuje nacisk na macicę i dziecko jest wyjmowane. Na tym etapie możesz spodziewać się lekkiego szarpania lub ciągnięcia. Nie powinno to boleć. Jeśli coś odczuwasz, zgłoś to personelowi medycznemu.
  • W zależności od wcześniejszych ustaleń lekarz może pokazać ci dziecko.
  • Teraz odcinana jest pępowina i odessane są wody płodowe z nosa i ust dziecka.
  • Lekarz wydobywa łożysko oraz pęcherz płodowy.
  • Maluszek jest ważony, mierzony oraz zakładane ma opaski identyfikacyjne.
  • W myśl nowych przepisów dziecko może być ci podane w celu pierwszego nakarmienia i kontaktu „skóra do skóry”. Możesz poprosić, by mierzenie i warzenie przeprowadzić z opóźnieniem.
  • Lekarz po krótkich oględzinach narządów rodnych zaczyna zszywać poszczególne warstwy w twoim brzuchu.
  • Aby macica obkurczała się jak przy naturalnym porodzie otrzymasz oksytocynę (domięśniowo lub poprze kroplówkę)
  • Dla wyeliminowania zakażenia podane zostaną ci antybiotyki.

 

Pierwsza doba po cesarce

Często pierwszą dobę spędza się na bloku pooperacyjnym. W niektórych szpitalach mamę przywożą po prostu na oddział ginekologiczno-położniczy. Cewnik zostanie ściągnięty dopiero po kilku godzinach. Może pojawić się w tym miejscu uczucie pieczenia.

Najlepiej gdybyś po cesarce leżała i odpoczywała. Nawet jeśli w tym czasie nie będziesz karmić maluszka – nic się nie stanie. 

Jeśli miałaś podane znieczulenie zewnątrzoponowe to raczej nie powinnaś przez kilka godzin unosić głowy. Powikłaniem po tego typu znieczuleniu mogą byś właśnie dokuczliwe bóle głowy.

Dobrze gdybyś po ok. 8 godzinach próbowała wstać. Poproś o pomoc położną, samej będzie ci trudno. Otrzymasz dodatkowe środki przeciwbólowe. Mimo ich podania będziesz mogła karmić dziecko piersią.

Jeśli czujesz parcie na pęcherz lub pieczenie po wyjęciu cewnika to nie wahaj się iść do toalety. Możesz o pomoc poprosić pielęgniarkę. Ważne byś naturalnie zaczęła oddawać mocz. Możesz delikatnie opryskać cewkę moczową zimną woda lub np. puścić w tle wodę z kranu. Szum wody może być dla ciebie dobrym wyzwalaczem do pierwszego siusiania.

Pamiętaj, że im więcej będziesz spacerować, tym szybciej wrócisz do formy. Najważniejsze w tym czasie jest uruchomienie twojego układu pokarmowego. W pozycji stojącej łatwiej pracują jelita. Swój „powrót” do formy po operacji poczujesz po… gazach. Im będzie ich więcej, tym lepszy to będzie sygnał, że organizm radzi sobie z sytuacją. 

 

Druga doba po cesarce

Teraz dopiero otrzymasz pierwszy posiłek. Woda i sucharki lub kleik. Po 24 godzinach od operacji cięcia zmieniony zostanie ci opatrunek na ranie. Jeśli wcześniej zmoczyłaś go podczas mycia, to zgłoś ten fakt pielęgniarce. Wtedy musisz mieć założony kolejny – suchy.

Aby jelita lepiej pracowały lub żeby je pobudzić do intensywniejszej pracy po poście warto jeść błonnik. Zabierz ze sobą do szpitala naturalne płatki zbożowe, suszone śliwki lub morele, ostatecznie możesz posiłkować się suplementem diety z błonnikiem. O pozwolenie na spożycie tego ostatniego lepiej poprosić jednak położną. Pełnoziarniste pieczywo lub płatki usprawnią prace żołądka i wzmocnią twój organizm po operacji.

 

Dalsze dni po cesarce

Ranę po cięciu koniecznie trzeba przemywać. Najlepiej nadaje się do tego spirytus. Dokładnie oglądaj codziennie to miejsce i utrzymuj w czystości. Jakiekolwiek zaczerwienienie, wyciek lub ropa powinny cię niepokoić i być powodem natychmiastowej wizyty u lekarza.

Po cesarskim cięciu szpital zwykle opuszcza się 4-7 dni od operacji. Wszystko zależy od kondycji mamy i maleństwa oraz od panujących w danej placówce procedur. Zapytaj wcześniej o to, jak one wyglądają i czy wypis może nastąpić np. w niedzielę.

Szwy powinny być ściągnięte 7-8 dnia. Można je zdjęć w szpitalu, w przychodni u chirurga lub może się nimi zająć położna środowiskowa podczas wizyty patronażowej. Warto ją wcześniej o tym fakcie uprzedzić.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.