Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Maciej Pawlickidr Maciej Pawlicki,
ortopeda

Bóle stawów czy problemy z poruszaniem mogą oznaczać, że zaatakowała nas choroba zwyrodnieniowa stawów. Dolegliwość nazywana jest także artrozą lub gośćcem zwyradniającym.

Dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Niektórzy naukowcy uważają, że jest nią przeciążenie stawów, do którego dochodzi w wyniku nieodpowiedniego trybu życia, czasami urazów i postępującego wieku. Gościec często powstaje także w miejscach po złamaniach. Niektóre stawy są szczególnie predysponowane do zmian związanych ze zużyciem.

Na uszkodzenia szczególnie narażony jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa. To tam stawy najszybciej się zużywają. Według naukowców jest to cena jaką płacimy za ewolucję człowieka, czyli wyprostowaną postawę. Nawet 75 procent społeczeństwa odczuwa wyraźne bóle w plecach. To wynik siedzącego trybu życia.

Naturalna pomoc

W leczeniu schorzeń stawów pomagają preparaty przygotowane na bazie dzikiej róży (rosa canina). Specjalna odmiana tej rośliny uprawniana jest w Danii i Szwecji. Rośnie tam w warunkach ekologicznych, bez zastosowania pestycydów i środków użyźniających.

Dojrzałe owoce róży są zrywane i od razu przeznaczane do zamrożenia. Ich selekcja do późniejszej produkcji proszku dokonywana jest techniką laserową. Skomputeryzowany, chroniony patentem proces suszenia odbywa się w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni C.

Preparaty zawierające wyciąg z tej róży:

  • zmniejszają ból w stawach,
  • zwiększają ich ruchomość,
  • zmniejszają ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych,
  • mają działanie przeciwzapalne.

Jak wynaleziono lekarstwo na stawy?

Substancja otrzymywana z róży została wynaleziona przypadkowo. Erik Hansen, 60-letni rolnik z duńskiej wyspy Langeland, cierpiał na ostre bóle ramion. Domowy lekarz zdiagnozował u niego chorobę zwyrodnieniową stawów - przepisał mu środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jednak pomoc okazywała się doraźna, a działanie środków krótkotrwałe. Do Erika Hansena dochodziły pogłoski o specjalnym gatunku dzikiej róży występującej na duńskiej wyspie Landeland, która pomaga w przypadku przewlekłych bólów. Spróbował i odczuł ulgę. Wieść o cudownym specyfiku rozeszła się bardzo szybko, a Erik rozpoczął produkcję na większą skalę. Po krótkim czasie zwrócił się do lekarza z pobliskiego miasta z prośbą o przeprowadzenie badań nad tym specyfikiem. Wykazały one, że badany produkt ma silne działanie przeciwzapalne i jest skuteczny w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Równie problemowe są stawy kolanowe. Ból w kolanie to wynik przeciążeń i szybkiego zużywania się chrząstek. W efekcie zmienia się nacisk na kończyny i zostaje wymuszona cięższa praca stawów. Tak powstają nadwyrężenia, które z wiekiem zaczynają się niszczyć.

Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej atakuje:

  • staw biodrowy,
  • staw kolanowy,
  • kręgosłup,
  • palce rąk.

Zapalenie kolana

Podejrzewa się, że artroza powoduje uwalnianie substancji wywołujących stan zapalny stawu, co prowadzi do przyspieszonego niszczenia chrząstki stawowej. W wyniku postępowania choroby zmniejsza się ilość chrząstki stawowej, rozwija się stan zapalny, a powierzchnia stawu staje się nierówna.  Pojawiają się:

  • ból,
  • opuchlizna,
  • zmniejszenie ruchomości w stawach.

Dochodzi nie tylko do uszkodzenia chrząstek stawowych, ale i wtórnie - do zmian w obrębie nasad kostnych. Artroza to choroba najczęściej atakująca układ kostno-ruchowy.

Co przyspiesza powstawanie choroby zwyrodnieniowej?

  • wiek - w grupie największego ryzyka są osoby powyżej 45. roku życia,
  • płeć - poniżej 45 lat częściej dotyka mężczyzn, powyżej 45 lat jest schorzeniem częściej dotykającym kobiety,
  • otyłość oraz brak ruchu - częsty czynnik ryzyka wystąpienia zwyrodnienia, w szczególności stawów kolanowych,
  • dziedziczna wada genetyczna - wada w jednym z genów odpowiedzialnych za składnik chrząstki, zwanym kolagenem.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest drugą w kolejności, po infekcjach, przyczyną wizyt pacjentów w gabinetach lekarskich.

Wagę problemu doceniła Światowa Organizacja Zdrowia oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych, które lata 2000 – 2010 ogłosiły Dekadą Kości i Stawów.

Przeczytaj także: Groźne bóle stawów

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Michaeljung | Dreamstime.com