Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Sala operacyjna DCL Medicus

Chrapanie to już nie problem

Problem chrapania narasta wraz z wiekiem. Przed 30. rokiem życia chrapie co czwarty mężczyzna i co dwudziesta kobieta. W wieku 60. lat dolegliwość dotyczy już 60% mężczyzn i 40% kobiet. Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus wprowadziło nowoczesną metodę leczenia chrapania, która skutecznie może pomóc tej znaczącej grupie ludzi.

 

Medicus jest jedyną na Dolnym Śląsku i drugą w Polsce kliniką, w której przeprowadza się zabieg eliminujący problem chrapania, przy użyciu nowoczesnej metody, z której od kilku lat korzystają już pacjenci w Niemczej i Norwegii. O skuteczności nowej metody decydują dwa zasadnicze elementy: precyzyjna diagnostyka i sam zabieg, wykorzystujący zaawansowany technologicznie, specjalistyczny sprzęt. Operacja pozwala w jeden dzień, w sposób bezkrwawy i bezbolesny, a przede wszystkim - skuteczny, pozbyć się problemu chrapania. Pacjent jeszcze tego samego dnia, po zabiegu może wrócić do domu i normalnie funkcjonować.

 

Innowacja się opłaca

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu jakieś chrapiące osoby. Wszyscy wiemy jak uciążliwe może być chrapanie. Ostatnio pojawiają się nawet publikacje na temat zależności chrapania i liczby rozwodów. Bardzo często chrapanie prowadzi też do alienacji osób cierpiących na tę dolegliwość i powoduje negatywny stosunek do nich.

Dlatego DCL Medicus wprowadziło zabieg usuwający tę dolegliwość, tzw. UPPP - czyli plastykę języczka, gardła i podniebienia, wykonywaną metodą koblacji. DCL Medicus zastosował tę nowoczesną metodę chirurgii jako druga (po Warszawie) placówka w kraju.

Dzięki użyciu koblatora zabieg usuwający chrapanie może być przeprowadzany w ramach Chirurgii Jednego Dnia, zaś sama operacja jest bezbolesna i bezkrwawa. Również rekonwalescencja po zabiegu trwa znacznie krócej niż przy użyciu tradycyjnych metod chirurgicznych.

W przeciwieństwie do lasera, koblator nie powoduje oparzeń, ponieważ działa w temperaturze 40 - 50º C. Ta wynaleziona na początku XXI wieku metoda mało inwazyjnej chirurgii była do niedawna dostępna jedynie na Zachodzie.

Unikalna metoda i placówka

Tak szybkie wykonanie operacji jest możliwe dzięki wykorzystaniu metody koblacji. Oprócz Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus, tylko jedna placówka w Polsce, wykorzystuje tę nowoczesną metodę. Zabieg wykonywany jest za pomocą urządzenia, zwanego koblatorem, które działając w temperaturze 40-50 stopni C wykorzystuje energię fal radiowych do zmniejszenia objętości i zwiększenia napięcia oznaczonej tkanki. Operacja nie pozostawia blizn, nie powoduje oparzeń, a rekonwalescencja po niej przebiega znacznie szybciej niż przy użyciu skalpela czy lasera.

 

Ekspert radzi:

O tym, że warto walczyć z chrapaniem przekonuje dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel:

- W swojej praktyce lekarskiej spotykam się z przypadkami, kiedy do kliniki przychodzą pacjenci, w większości mężczyźni, przyprowadzani przez żony, które mają dość tego problemu. Chrapanie jest częstą przyczyną sprzeczek wynikających z rozdrażnienia niewyspanego partnera i… separacji małżeńskich łóżek - mówi. - Osoby chrapiące rzadko zdają sobie jednak sprawę, że z tym problemem wiążą się poważnie skutki dla naszego zdrowia. Pozornie błahe chrapanie, może się z czasem przerodzić w zespół bezdechu śródsennego, powodujący niedotlenienie organizmu, a w konsekwencji choroby układu krążenia. Przerywany wielokrotnie bezdechami sen nie daje organizmowi regeneracji, wywołuje zmęczenie i rozdrażnienie w ciągu dnia - dodaje specjalista.

 

Nowoczesny sprzęt

Bardzo dużą rolę w prawidłowym leczeniu chrapania odgrywa diagnostyka. Stosowane w tym celu przez Medicus urządzenie - apnograf, nie wymusza u pacjenta konieczności zostania na noc w szpitalu, a także pozwala dokładnie określić miejsce występowania zwężenia w drogach oddechowych, które utrudnia oddychanie. Tak nowoczesną aparaturę diagnostyczną posiadają tylko nieliczne placówki w kraju.

Szczegóły na: www.medicusdcl.pl

Przeczytaj również:

  • Chrapanie - wywiad z dr n. med. Aleksandrą Sztuką-Banel z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.