Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Chrapanie

Chrapanie

Aleksandra Sztuka-Baneldr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel,
specjalista 2 stopnia z otolaryngologii

Chrapanie to nie tylko kiepski sen. To również zmęczenie, rozdrażnienie i senność po przebudzeniu. Ma ono także poważne konsekwencje dla zdrowia. O tym jak groźne dla zdrowia może być chrapanie i jak sobie z nim radzi współczesna medycyna opowiada dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.

 

Czy chrapanie to problem chrapiącego czy raczej jego partnera?

Przez wielu ludzi chrapanie postrzegane jest tylko jako problem społeczny. Cierpiący na tę dolegliwość często nie zdają sobie sprawy nie tylko z jej uciążliwości dla otoczenia, ale też konsekwencji, jakie może mieć dla własnego zdrowia. Chrapanie staje się poważnym problemem medycznym, gdy towarzyszą mu zaburzenia oddychania takie, jak bezdech śródsenny czy spłycony oddech o typie hypopnoe w czasie snu. Należy podkreślić, że zaniedbanie pozornie błahego problemu chrapania może w przyszłości doprowadzić do rozwinięcia się zespołu bezdechów śródsennych. Jest to znacznie poważniejsze schorzenie, które wiąże się z trudnościami w oddychaniu w czasie snu, a co za tym idzie - niedotlenieniem organizmu i przerywaniem snu. Takie zaburzenia oddychania mogą doprowadzić w konsekwencji do chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej serca. Przykrą konsekwencją bezdechów mogą być również zaburzenia potencji. Przerywany, czasem nawet kilkanaście razy w ciągu nocy sen nie przynosi upragnionego wypoczynku i nasila objawy niedotlenienia.


Jakie środki walki z chrapaniem są najskuteczniejsze?

Oferowane w aptekach środki - żele, spray czy plasterki działają jedynie chwilowo. Żaden z nich nie likwiduje problemu, a może jedynie na krótko go „wyciszyć”. Trwałe efekty daje jedynie leczenie zabiegowe, takie jak np. UPPP, czyli zabieg plastyki języczka, gardła i łuków podniebiennych. Dzisiejszy stan zaawansowania medycyny pozwala na wykonanie takiej operacji w ramach chirurgii jednego dnia, co wiąże się z tym, że pacjent jeszcze tego samego dnia, po zabiegu wraca do domu. Ponadto, zastosowanie najnowszych technik operacyjnych, takich jak koblacja, pozwala na praktycznie bezbolesną operację i rekonwalescencję. Oczywiście przed wykonaniem takiej operacji konieczna jest odpowiednia diagnostyka.

 

Wracając do samego zabiegu UPPP – dlaczego wykorzystanie innowacyjnej metody koblacji jest lepszym rozwiązaniem od np. metody laserowej?

Metoda koblacji polega na wytworzeniu fal o wysokiej częstotliwości, które powodują jonizację molekuł wewnątrz tkanki. Powoduje to odparowanie wyznaczonej części tkanki, zmniejszenie jej objętości i zwiększenie napięcia w określonych partiach, bez skalpela i efektu oparzenia, ponieważ działa się temperaturą 40-50˚C. Jest to więc zabieg całkowicie bezkrwawy, niemalże bezbolesny, nie występuje po nim obrzęk, jak w przypadku lasera, a pacjent tego samego dnia wraca do domu i może jeść, pić oraz normalnie funkcjonować.
 

Co można jeszcze dla siebie zrobić, aby usunąć problem?

Chrapanie jest bardzo często wynikiem zaniedbań w prawidłowej higienie życia. Oprócz cech konstytutywnych, czyli wynikających z budowy anatomicznej gardła, ma na nie wpływ także otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu czy nadużywanie leków nasennych. Warto więc pomyśleć także o zmianie diety, zrzuceniu zbędnych kilogramów czy rozstaniu się z używkami.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.