Jesteś tutaj: Strona główna / Spa i wellness /
Domowe SPA

Domowe SPA

Wraz ze zmianą czasu na zimowy, dzień staje się krótszy, wieczory coraz chłodniejsze, a Polaków dopada jesienno-zimowa chandra. Nie musimy jednak poddawać się takiemu nastrojowi. Warto wykorzystać długie wieczory na poprawę samopoczucia i stworzyć w zaciszu domowym własne mini SPA. 

 

Smutna pogoda

Chłodne i pochmurne dni, brak słońca czy wahania ciśnienia nie nastrajają pozytywnie szczególnie tych, którzy cierpią na meteoropatię. Jest to zespół objawów (obniżenie sprawności fizycznej, większa wrażliwość na ból, pogorszenie samopoczucia, osłabienie koncentracji lub senność) spowodowanych pogodą. Według badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyka ona 50-70% Polaków, z czego większość to kobiety.

- Powodem tych dolegliwości jest brak odporności i sprawnego reagowania układu nerwowego na zmieniające się zewnętrzne warunki środowiskowe - mówi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra.

 

Powody pogodowej depresji

Warunki meteorologiczne, jakie wpływają na nas niekorzystnie to: 

 • nagła zmiana ciśnienia (56%), 
 • niskie ciśnienie (46%), 
 • pora jesienno-zimowa (36%), 
 • deszcz (32%), 
 • silny wiatr (31%), 
 • brak słońca przez dłuższy czas (24%), 
 • skoki temperatur (22%).

 

Objawy zimowej meteoropatii

Najczęstsze dolegliwości osób wrażliwych na zmiany pogody to: 

 • ból głowy (62%), 
 • ospałość (37%), 
 • uczucie zmęczenia (35%), 
 • trudności z koncentracją (15%), 
 • bezsenność (10%).

Meteoropatia może być nabyta - tak jak alergia. Blisko 90% zawałów serca przypada na okres przesilenia jesiennego i wiosennego.

Wśród meteoropatów po 50. roku życia większość stanowią mężczyźni.

 

Jak temu zaradzić?

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie uznała meteoropatii za jednostkę chorobową, jednak łatwo zauważyć związek między czynnikami meteorologicznymi a występowaniem określonych objawów fizycznych i psychicznych. 

- Należy leczyć ją objawowo, pomagając organizmowi zaadoptować się w niekorzystnych warunkach - radzi Sławomir Wolniak, który specjalizuje się leczeniu depresji. - Warto zminimalizować uczucie zmęczenia i spadku samopoczucia poprzez szereg działań pozytywnie wpływających na jakość naszego życia.

Należą do nich przede wszystkim: 

 • zmiana diety na bogatą w witaminy i minerały, 
 • regularny ruch i sen,
 • stosowanie technik relaksacyjnych. 

 

Domowe sposoby na relaks

Doskonałym sposobem walki z dolegliwościami meteoropatii może stać się SPA, które łatwo zorganizujemy we własnym mieszkaniu. Zabiegi możemy zacząć od relaksującej kąpieli lawendowej. Jeśli nie mamy suszu z kwiatów lawendy, można skorzystać z naturalnego olejku eterycznego. Lawenda działa antybakteryjnie, pomaga pozbyć się bólu głowy i działa pobudzająco. Warto wypróbować także działania innych ziół. Dla pozbycia się skutków stresu idealny jest olejek z melisy, który koi nerwy i odpręża. 

 

Urządzenie do masażu?

Po takiej kąpieli jesteśmy przygotowani na następny etap kuracji relaksacyjnej. Aby złagodzić bóle mięśni i pozbyć się napięcia, warto skorzystać z urządzeń do masażu. Znakomicie nadają się one do domowego SPA, ponieważ są proste w użyciu i skutecznie poprawiają nasze samopoczucie i stan zdrowia.

- Jeśli odczuwamy bóle pleców i ramion warto skorzystać z maty masującej Shiatsu. Masaż wykonujemy siadając wygodnie w fotelu, a uzyskany efekt porównywalny jest z sesją u profesjonalnego masażysty. Dla tych, którzy doceniają właściwości masażu stóp, doskonałym urządzeniem będzie masażer do stóp z opcją podgrzewania. Na podeszwach stóp znajdują się strefy refleksyjne, będące odpowiednikiem ogonów wewnętrznych. Odpowiedni ich ucisk działa pozytywnie na dany organ i poprawia kondycje organizmu. Kojące ciepło przyspiesza działanie masażu i doskonale relaksuje w zimowe wieczory. Przyjemną atmosferę spotęguje zapach aromatycznych świec i spokojna muzyka w tle - radzi Władysław Fedejko, specjalista z zakresu produktów do masażu i relaksacji HoMedics.

 

Wanienka parafinowa

Wanienka parafinowa firmy HoMedics do pielęgnacji dłoni woskiem.

Nie zapomnij o dłoniach

Nieodzownym elementem domowego SPA są działania pielęgnacyjne.

W zimie wyjątkowo narażone na podrażnienia są nasze dłonie, które wymagają szczególnej opieki.

Warto nabyć wanienkę parafinową, która umożliwi nam serię zabiegów głęboko odżywiających skórę dłoni. Do wanienki dołączany jest wosk pielęgnacyjny, który wystarcza na 1-3 miesiące użytkowania. Taki zabieg możemy bezpiecznie wykonać w domu i cieszyć się gładkimi dłońmi przez całą zimę.

To tylko kilka pomysłów na zabiegi relaksacyjne, które możemy przeprowadzić w domu z myślą o poprawie naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Warto zadbać o siebie, by nie poddać się negatywnemu wpływowi pogody. Jak widać zima wcale nie musi być dla nas sroga.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Wavebreakmedia Ltd | Dreamstime.com