Jesteś tutaj: Strona główna / Psyche /
Depresja

Depresja

Katarzyna Schmidtdr Katarzyna Schmidt,
psycholog psychoterapeuta

Depresja - choroba duszy

Lekarze nazywają ją plagą XXI wieku. Depresja jest podstępna, wstydliwa, skomplikowana i niełatwa do wyleczenia. Nieznane są dokładne przyczyny powstawania depresji. Wiadomo, że mogą one mieć podłoże zarówno psychologiczne jak i biologiczne. Dlatego często dolegliwość ta nazywana jest chorobą duszy, bo podobnie jak ona jest trudna do uchwycenia i zdiagnozowania.

Możesz mieć skłonności

Lekarze wymieniają kilka czynników, które mają wpływ na pojawienie się tego schorzenia. Najczęściej są to:

  • dziedziczenie genetyczne (choroba pojawiała się już w rodzinie);
  • emocjonalne (strata bliskiej osoby, śmierć najbliższych, rozwód, wstrząsające przeżycia, porzucenie przez partnera, złe doświadczenia z dzieciństwa, spadek poczucia wartości po porodzie);
  • przyczyny społeczne (trudności w relacjach z najbliższymi, utrata pracy, alienacja, trudności finansowe, stres wywołany pracą, obawy o utrzymanie godnego poziomu życia).

Zapomnij o wstydzie!

Najczęściej, bo aż w 60 procentach, pacjenci nie chcą zgłosić się do specjalisty ze względu na... wstyd. W Polsce nadal wizyta u psychiatry kojarzy się z osobami psychicznie chorymi, ułomnymi, upośledzonymi. W krajach wysokorozwiniętych leczenie psychiatryczne jest jednym z atrybutów zamożności. Słynne są sesje terapeutyczne Woody'ego Allena czy Heather Locklear (gwiazdy serialu "Dynastia").

Ważne są też nastroje

Wśród przyczyn psychologicznych należy wymienić:

  • negatywne postrzeganie świata, pesymizm;
  • niska samoocena;
  • kompleksy dotyczące zarówno wyglądu, jak i cech charakteru;
  • częste zaniżanie własnej wartości;
  • poczucie winy;
  • strach przed odrzuceniem;
  • lęk przed brakiem akceptacji.

Powyżej wymienione to powody, które mogą przyczyniać się do wystąpienia depresji. Nie jest jednak regułą, że osoba bez pracy i z obciążeniami kredytowymi zachoruje na depresję. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Nasza psychika jest bardzo skomplikowana i żaden z lekarzy nie poznał dokładnie zasad jej działania. Dlatego uważa się, że jedne osoby są bardziej niż inne podatne na tę chorobę.

Jak działa?

Osobnym rozdziałem w dokładnym diagnozowaniu tej choroby są przyczyny biologiczne występowania tego schorzenia. Za depresję odpowiada nie tylko psychika, ale także chemia w naszym mózgu! Odpowiednie działanie naszego mózgu zależy od wielu czynników. Wśród nich są neuroprzekaźniki odpowiedzialne za sprawne dostarczanie informacji do komórek. Zaburzenia w przekazywaniu takich danych mogą mieć poważne skutki dla organizmu m.in. mogą wywoływać depresję.

Spójrz w swoje serce i duszę

Często też nie zgłaszamy się do psychiatry z powodu lęku. Powszechne jest przekonanie, że lekarz „będzie nam grzebał w głowie”. Nie jest to prawdą. W ten sposób okłamujemy samych siebie i boimy się podjąć decyzję o wizycie. Lęk w tym wypadku istnieje, ale ma całkiem inne źródło. Terapia psychiatryczna to tak naprawdę ciężka praca nad samym sobą. Pacjent z pomocą lekarza stara się odnaleźć przyczyny depresji. Zazwyczaj nie jest to łatwe, wymaga wnikliwego spojrzenia „w głąb siebie” i przeanalizowania swoich dotychczasowych życiowych doświadczeń. Może to wiązać się z przyznaniem się do popełnionych błędów czy oceny niewłaściwego zachowania najbliższych osób z naszego otoczenia. Zbiór doświadczeń, które zdobywamy przez całe życie ma często ogromny wpływ na przyczyny powstawania depresji. Wolimy bagatelizować problem, niż zmusić się do wnikliwej analizy własnej osoby i przeżyć, których doświadczyliśmy. Lekarz tak naprawdę jest w stanie jedynie odpowiednio pokierować pacjentem, podpowiedzieć mu pewne rozwiązania. Najczęściej to pacjent sam odpowiada sobie na trudne pytania i sam szuka rozwiązań własnych lęków, niepokojów czy powodów niskiej samooceny.

W diagnozowaniu depresji ważne są aż trzy neuroprzekaźniki:

  • Serotonina, tzw. hormon szczęścia, od jej stężenia w naszym ciele zależy nasz nastrój, emocje. Jej niedobór przyczynia się do powstawania depresji.
  • Dopamina odpowiada za poczucie euforii.
  • Noradrenalina to hormon walki, ale także ucieczki. Wydziela się zazwyczaj w sytuacjach stresowych.

Skomplikowane leczenie depresji

Niedobór lub zaburzenia w funkcjonowaniu jednej z trzech powyższych substancji może znacznie przyczynić się do powstawania depresji. Zaburzenie w informowaniu komórek o stanie emocjonalnym może być czynnikiem sprzyjającym depresji. Stąd większość leków antydepresyjnych ma za zadanie regulowanie gospodarki hormonalnej w organizmie. Nadrzędną funkcją leków jest wychwytywanie i przekazywanie serotoniny do odpowiednich komórek. Dzięki takim regulacjom czy uzupełnianiu niedoborów pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować. Niestety farmakologia to tylko jedna z części składowych większego procesu leczenia z depresji. Osobną kwestią jest terapia psychiatryczna polegająca na pracy specjalisty z pacjentem. Psychoanaliza pomaga znaleźć przyczyny psychologiczne schorzenia.

Po pomoc do fachowca

Pamiętaj, że nieleczona depresja ma destrukcyjny wpływ nie tylko na organizm, ale też na życie pacjenta i jego rodziny. Zaniżona samoocena, poczucie beznadziejności często ma wpływ na pracę i stosunki z najbliższymi. Niestety tylko około 10 procent ludzi z depresją trafia do psychiatry. Większość początkowo bagatelizuje problem, szuka alternatywnych sposobów leczenia lub po prostu jest nieodpowiednio zdiagnozowanych.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Lucyna , Data wysłania: 2017-01-06

może to jest choroba duszy, ale zaczyna się od ciała. człowiek źle się czuje sam ze sobą często dlatego że nie wysypia się, nie uprawia sportu, nie dotlenia organizmu, nie je zdrowo. narażony jest na działanie negatywnej energii, a gdy ciało jest osłabione to bardziej jej ulega. moim lekarstwem okazały się nie leki a odpormiennik bio info. najpierw zmieniłam nastawienie do życia, a potem te życie zaczęło mnie cieszyć.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.