Jesteś tutaj: Strona główna / Dla mężczyzn /
Problemy z prostatą

Kłopoty z prostatą

Jędrzej Kwiecińskiprof. dr hab. Jędrzej Kwieciński,
urolog

Kiedy mężczyzna starzeje się, jego prostata wykazuje łagodny przerost. Szacuje się, że u połowy mężczyzn po 50 roku życia występuje ta dolegliwość. Prostata (inaczej nazywana stercz) to gruczoł krokowy znajdujący się pomiędzy kością łonową, a odbytem. Produkuje ona płyn niezbędny do ochrony i odżywiania plemników. Sama jednak do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje testosteronu, hormonu wytwarzanego przez jądra. Nieleczona prostata powoduje poważne schorzenia, w tym: kamicę nerkową, zapalenie pęcherza moczowego oraz uszkodzenie nerek!

Dlaczego tak sporo mężczyzn cierpi na przerost prostaty? A to dlatego, że wśród panów nadal panuje mała świadomość i chęć dbania o zdrowie. Znikoma liczba mężczyzn zgłasza się na badania prostaty, często bezpłatne i w ramach ogólnopolskich programów profilaktycznych. Zazwyczaj dopiero dolegliwości układu moczowo-płciowego zmuszają panów do tego badania. Drugim powodem problemów z prostatą jest postępujące się starzenie populacji. Nie bez znaczenia jest też wykonywanie podczas wizyty u urologa badania per rectum. Często wstyd jest głównym powodem odwlekania wizyty i odpowiedniego zadbania o swój stan zdrowia. Warto jednak przezwyciężyć ten wstyd dla własnego dobra!

 

Problemy z siusianiem

Im mężczyzna starszy, tym częściej cierpi na przerost prostaty. Dolegliwość wiąże się z wiekiem. Coraz mniejsza produkcja testosteronu ma wpływ na powiększanie się gruczołu krokowego. A ten rozrastając się uciska na układ moczowy. Stąd główne objawy przerostu to trudności związane z oddawaniem moczu.
Objawami łagodnego przerostu stercza są zaburzenia w oddawaniu moczu o różnym nasileniu, m.in.

  • częstomocz,
  • gwałtowne parcie na pęcherz,
  • częste oddawanie moczu w nocy (1-4 razy),
  • zwężenie strumienia moczu,
  • wykapywanie z cewki po uprzednim oddaniu moczu,
  • ból podczas oddawania moczu.

W takich przypadkach niezbędna będzie wizyta u urologa. Lekarz może zalecić terapię lekami, a przy zaawansowanym stadium przerostu leczenie zabiegowe.

 

Zalecane badania

Urolog podczas wizyty powinien zadać pacjentowi kilka istotnych pytań oraz wysłać go na dodatkowe badania. Osobno podczas wizyty wykonuje się badanie per rectum (patrz ramka obok). Aby stwierdzić dokładnie przerost prostaty i określić jego stadium niezbędne są poniższe czynności:

Badanie per rectum

Badanie to przeprowadza specjalista urolog.

Pacjent podczas badania jest w pozycji: kolankowo-łokciowej, leżąc na boku lub stojąc i jednocześnie pochylając się. Lekarz podczas badania ma założone gumowe rękawiczki. Zwilża jeden z palców, a następnie wkłada go do odbytu pacjenta. Obok odbytnicy znajduje się prostata, czyli gruczoł krokowy. To ją lekarz musi zbadać pod kątem konsystencji, twardości, wielkości, kształtu.

Prawidłowy gruczoł krokowy powinien być wielkości kasztana - elastycznego i gładkiego.

Badanie, choć wydawać by się mogło przykrym dla pacjenta, nie jest absolutnie bolesne. Tego typu czynności wykonywane powinny być każdorazowo podczas wizyty u urologa, kiedy pacjent uskarża się na problemy z układem płciowo-moczowym. Warto się więc przyzwyczaić do jego formy przeprowadzania.

  • przeprowadzenie wywiadu chorobowego,
  • ocena przez specjalistę w punktach objawów oraz jakości życia pacjenta,
  • ogólne badanie pacjenta i gruczołu krokowego,
  • zlecenie ogólnego badania moczu,
  • określenie czynności nerek,
  • określenie stężenia swoistego antygenu sterczowego,
  • zapis przepływu moczu przez cewkę moczową,
  • ocena zalegania moczu w pęcherzu moczowym po oddaniu moczu,
  • zapis oddawania moczu - częstość i objętość.

 

Warto odstawić!

Osoba cierpiąca na łagodny przerost prostaty powinna zdawać sobie sprawę, że same leki nie załatwią problemu. Zanim choroba się rozwinie do niepokojącego stadium, warto wprowadzić w życie kilka zasad, które pomogą złagodzić jej przebieg.

  • Należy unikać napojów moczopędnych np. piwa.
  • Warto odstawić produkty zawierające kofeinę: kawa, cola.
  • Niewskazane jest picie alkoholu. Napoje wysokoprocentowe to główni wrogowie prostaty. Zawarte w nich procenty powodują przekrwienie stercza. Kiedy chory nadużywa alkoholu lub regularnie się upija, może dojść wręcz do zatrzymania moczu!
  • Zły wpływ na prostatę mają ostre przyprawy. Warto sobie odpuścić nadmierne ilości chili czy pieprzu.
  • Dobrze jest ograniczyć jedzenie czerwonego mięsa i tłuszczu.
  • Mniej cukru i zbędnych kalorii poprawi kondycję i doda energii do działania. Przecież to zazwyczaj nadwaga jest dodatkowym czynnikiem utrudniającym ruch. A im większa, tym mniej chęci do poruszania się.

 

Dobrze jest stosować!

  • W jadłospisie mężczyzny po 50. roku życia powinno znaleźć się jak najwięcej świeżych warzyw i owoców. To one są głównym źródłem niezbędnych witamin.
  • W diecie powinno się znaleźć sporo ziaren zbóż. A zatem dobrze jest zacząć dzień od miseczki musli z ziarnami czy pełnoziarnistego pieczywa.
  • Dojrzały mężczyzna powinien też jeść dużo roślin strączkowych: bób, fasola, soja, soczewica. Świetne efekty da nam zupa fasolowa, grochowa czy fasolka szparagowa do obiadu. Warto pamiętać, że rośliny strączkowe to ogromne bogactwo witamin z grupy B, soli mineralnych oraz mikroelementów. Zawarty w tych roślinach błonnik przeciwdziała powstawaniu komórek rakotwórczych!
  • Warto postawić na pokarmy zawierające ryby i drób. Wszystko z jak najmniejszą ilością tłuszczu, a więc zamiast tłustego łososia lepiej upiec pstrąga! Za to obie ryby będą zdrowsze jeśli nie polejemy ich śmietanowym sosem!
  • Dobrze jest do codziennego jadłospisu wprowadzić pestki dyni. Nie koniecznie trzeba je skubać, można już oczyszczonymi posypywać potrawy, szczególnie sałatki.
  • Dla zdrowia prostaty niezbędny jest też cynk. Sporo można go znaleźć w kukurydzy. Dobrze jest nie zapominać o tym warzywie i jak najczęściej je spożywać. Warto je jeść od prostej postaci w kolbach po płatki kukurydziane.

 

Bądź aktywny. Zawsze!

Dla gruczołu krokowego niekorzystny jest zastój krwi, przekrwienie narządu oraz obrzęk. Powstawaniu ich sprzyja siedzący tryb życia, ale nie tylko. Na taki stan może też wpłynąć długa podróż np. autokarem lub samochodem, wielogodzinna praca przy komputerze lub siedzenie przed telewizorem. Dlatego najważniejszy jest regularny i aktywny ruch na świeżym powietrzu. Zacznij od biegów na krótkich dystansach dwa razy w tygodniu lub jazdy na rowerze. Świetne są też spacery, jogging, a także ostatnio w Polsce bardzo popularny nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijkami.

Mężczyzna po 50. roku życia nie powinien przechładzać okolic podbrzusza, krocza i narządów płciowych. Dlatego chociaż pływanie to doskonała forma aktywności, należy jednak uważać! Lepiej nie kąpać się w chłodnej lub zimnej wodzie. Koniecznie po kąpieli trzeba zdjąć kąpielówki! Przemoczone mogą nadmiernie wychłodzić podbrzusze.

W chłodne dni warto za to postawić na cieplejszą bieliznę. Niezbędne będą ciepłe bawełniane slipy, a w mroźne dni - kalesony.

 

Seks to samo zdrowie!

Korzystny wpływ na stan prostaty ma również aktywność seksualna. Warto postawić na łóżkowe igraszki. Nieskazane jest podniecenie niekończące się ejakulacją i orgazmem! Lepiej by pieszczoty każdorazowo były dla mężczyzny spełnioną przyjemnością.

 

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: bolok36 , Data wysłania: 2011-06-14

Witam.Mam problem.Mam 39 lat,parę dni temu miałem robione usg i lekarz stwierdził u mnie powiększony gruczoł krokowy ok.46/30mm.Od dwóch lat mam problemy z bólem nerek,wcześniej myślałem że to plecy,bo też mam problemy z plecami,mam przepuklinę i jeszcze jednego guza na szyjnych kręgach.Nie wiem co mam myśleć o tym powiększonym gruczole.Na lipiec mam termin do lekarza.Proszę o opinie ,z góry bardzo dziękuję.

Autor: Rozważny , Data wysłania: 2011-07-19

Sześć lat temu badanie prostaty u mnie wykazało powiększenie.
PSA powyżej normy zalecono biopsje.
Wiem że biobsja może spowodować powstanie raka, a mając raka przerzuty.
Po biopsji jest operacja.Po operacji przerzuty i 5 lat życia.
Przyjąłem że mam raka i zastosowałem przeciwdziałanie ludową medycyną.
wierzbownica drobnokwiatowa,pestki dyni.słonecznika witamina B-17.
Woda utleniona Metoda Dr.Ashkara, Metoda dr. Garsona terapia magnesami itp.
Mam 70lat i chodzę na rantki.

Autor: REX , Data wysłania: 2014-03-11

warto też czasem zastosować suplementacje - oczywiście po konsultacji z lekarzem, dlatego polecę pewien środek - może się przyda: Prostaceum

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.