Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Soki dla dzieci

Najlepsze soki dla dzieci

Cukier, dodawany często do soków i napojów dla najmłodszych, nie służy ich zdrowemu rozwojowi. Dlatego wybieraj tylko te napoje, które swój słodki smak zawdzięczają naturalnemu cukrowi z owoców.

 

Uwaga na krystaliczny cukier

Wiele dostępnych na rynku soków, napojów i nektarów, nawet tych przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci, zawiera dodatek cukru krystalicznego. Dodając cukier, łatwiej uzyskać dobry i słodki smak soku. Źródłem pysznego smaku soku powinny być naturalne cukry, a także starannie dopracowane kompozycje soczystych owoców i aromatycznych ziół.

 

Mamo, nie dosładzaj

Dziecko rodzi się z naturalną preferencją słodkiego smaku, dlatego bardzo łatwo przyzwyczaić je do słodkiego jedzenia. Jednak maluchowi przyzwyczajonemu do przesłodzonych napojów, deserów i przekąsek trudno będzie zaakceptować później naturalny smak warzyw, owoców i innych nieprzetworzonych produktów. Podawanie cukru w posiłkach, napojach lub przegryzkach powoduje, że poziom glukozy we krwi podnosi się i dziecko szybko czuje się syte. Tymczasem maluch zaspokaja jedynie pierwszy głód, a jednocześnie traci apetyt i nie zjada wartościowych posiłków. Zamiast nich domaga się kolejnych słodkich przekąsek. Dostarczając dziecku tzw. „pustych kalorii”, czyli produktów, w których oprócz cukru nie znajdziemy innych składników odżywczych, witamin i minerałów, możemy przyczynić się do nadmiernego przybierania na wadze, próchnicy i powstania niedoborów cennych mikroskładników. 

 

Sprawdzaj skład na etykietach

Jak spośród soków na sklepowej półce obiecujących „100% smaku” znaleźć ten, który na 100% nie zawiera dodanego cukru? Trzeba uważnie czytać i porównywać etykiety, zwracając uwagę na informacje o produkcie, jego skład i tabelę wartości odżywczych. Jeżeli cukier został dodany do soku w procesie produkcji, będzie wymieniony na etykiecie jako jeden ze składników. Jeżeli produktu nie dosłodzono - na jego opakowaniu znajdzie się informacja, że nie dodano do niego cukru, a w tabeli wartości odżywczych wymienione będą wyłącznie naturalne cukry z owoców.

Źródło: BoboVita.

Przeczytaj także:

  • Soki owocowe - sprawdź, jakie pozytywne właściwości mają różne soki owocowe i wybierz najlepszą kombinację.
  • Soki, nektary i napoje owocowe - ile jest soku w soku? Odkrywamy tajemnice zawartości pysznych kartoników.
  • Odstawianie od karmienia piersią - stopniowe wprowadzanie pokarmów uzupełniających.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Alexandr Makarov | Dreamstime.com