Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Odstawianie od karmienia piersią

Odstawianie od karmienia piersią

Według nowych zaleceń Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie niemowlęta powinny być karmione wyłącznie pokarmem matki do 6 miesiąca. Następnym etapem w żywieniu maluszka jest stopniowe wprowadzanie pokarmów uzupełniających oraz dalsza kontynuacja karmienia przez matkę piersią.

 

Do jadłospisu dziecka wprowadza się stopniowo kolejne produkty: 

 • soki, 
 • przeciery warzywne, 
 • owoce, 
 • produkty zbożowe, 
 • mięso, 
 • żółtko, 
 • jogurty itd.

Należy pamiętać, że jadłospis niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym poszerza się nieco wcześniej. W razie wątpliwości należy skontaktować się z pediatrą, który pomoże ustalić menu dla dziecka wedle jego potrzeb.

 

Uwaga na alergie pokarmowe

Nowe produkty powinno się wprowadzać osobno, co kilka dni. Pozwala to na obserwacje reakcji dziecka na nowe produkty. W przypadku wystąpienia objawów nietolerancji łatwo zidentyfikować wówczas ich źródło. Nietolerancja na dany produkt może objawić się:

 • wzdęciami, 
 • bólem brzuszka, 
 • wysypką, 
 • wymiotami,
 • biegunką.

 

Gotowe posiłki?

Nowe składniki w diecie dziecka powinny być podawane początkowo w małych ilościach – po 1 łyżeczce, z czasem stopniowo zwiększa się ich porcje. Obecnie na rynku dostępne są gotowe dania w słoiczkach. Cieszą się one dość dużą popularnością wśród rodziców. Oszczędzają czas, świetnie spisują się na spacerach lub wyjazdach. Kolejnym argumentem, który może przemawiać za gotowymi daniami jest to, że są zdrowe bo ich składniki są odpowiednio zbilansowane wedle potrzeb i wieku dziecka.

Oczywiście zdania na temat wyboru pomiędzy gotowanymi słoiczkami a samodzielnym przygotowaniem posiłków dla dziecka są podzielone. Wielu rodziców wybiera tradycyjną metodę i nie idzie na tzw. „łatwiznę”, uważając, że domowe jedzenie jest lepsze. Gotowanie, poznawanie upodobań smakowych swoich pociech, jak również ich potrzeb to dla wielu rodziców sama przyjemność. Przygotowywanie posiłków w domu jest również tańsze i wbrew pozorom wcale nie musi być takie czasochłonne.

 

A może specjalna maszyna?

The Wean Machine

The Wean Machine

Dla rodziców, którzy chcą oszczędzić czas oraz pieniądze z pomocą przychodzi The Wean Machine, czyli urządzenie, które łączy w sobie funkcje:

 • przeciskarki,
 • wyciskarki do owoców, warzyw,
 • maszyny do deserków, obiadków oraz innych produktów.

The Wean Machine pozwala na przygotowanie jedzenia dla dziecka w każdych warunkach. Jest to wygodne i przenośne urządzenie, które można zabrać wszędzie. Ulubione danie dla dziecka można przygotować zarówno w domu, jaki i restauracji, u babci, na wyjeździe, pikniku, parku i w każdym innym miejscu. The Wean Machine bardzo łatwo utrzymać w czystości, może być sterylizowane przy pomocy różnych metod powszechnie stosowanych do sterylizacji akcesoriów dziecięcych.

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, a przede wszystkim bezpieczne. Teraz nie musimy już kalkulować i wybierać pomiędzy oszczędnością czasu (i karmieniem maluszka zupkami ze słoiczków), a oszczędzaniem pieniędzy (i gotowaniem dla dziecka samemu). The Wean Machine pozwala w szybki, wygodny i tani sposób przygotować danie w ilości potrzebnej nam wyłącznie dla naszego dziecka, ale nie tylko. Swobodnie możemy również przyrządzić dowolną ilość innych, różnorodnych posiłków takich jak: quacamole, polewy owocowe do lodów, naleśniczków lub kluseczek, kopytkek, klusek śląskiech, past, przecierów i wiele innych.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Mama , Data wysłania: 2011-09-22

A dlaczego akurat 6? a nie 8?Nie rozumiem takich zalecen... mysle ze kazda mamusia czuje kiedy dziecko zaczyna potrzebowac wiecej niz cyc :-) Przyznaje ze karmienie do najfajniejszych rzeczy nie nalezy (przynajmniej dla mnie bo poranione piersi, bol, cieknace mleko, tubli zuzytego flosleku, masci z witamina A, tysiace pran stanikow), ale naturalny pokarm najlepszy dla malenkiego organizmu.

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.