Jesteś tutaj: Strona główna / Stomatologia /
Nici dentystyczne

Nici dentystyczne

Bartosz Matuszewskidr nauk med. Bartosz Matuszewski,
lekarz stomatolog

Przy pomocy szczoteczki do zębów możemy wyczyścić jedynie 3 z 5 powierzchni naszych zębów. Pozostałe dwie (pomiędzy zębami), mimo dokładnego szczotkowania, pozostają nieoczyszczone.

 

Próchnica atakuje z ukrycia

Przestrzenie między zębami to miejsce, gdzie zazwyczaj rozwija się próchnica i zapalenie dziąseł. Miejsca te są trudno dostępne i nie da się ich oczyścić szczoteczką. Pozostaje w nich sporo resztek pokarmu oraz gromadzi się płytka nazębna, które blokują dostęp tlenu, ułatwiając rozwój bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.

Dodatkowym, przykrym efektem zalegania resztek pożywienia w przestrzeniach międzyzębowych jest nieświeży oddech.

 

Warto wiedzieć

  • Zaleca się nitkować zęby przed ich szczotkowaniem. Dzięki temu pasta do zębów łatwiej dociera między zęby.
     
  • W pierwszych dniach nitkowania zębów może pojawić się krwawienie dziąseł. To normalne i niegroźne. Pamiętaj, by nitkę wprowadzać między zęby delikatnymi ruchami. Jeśli krwawienie utrzymuje się przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem stomatologiem.
     
  • Nitkowanie zębów jest niezbędne niezależnie od tego, czy twoje przestrzenie między zębami są bardzo ciasne czy bardzo szerokie. Należy tylko dobrać odpowiedni rodzaj nici, konsultując się z dentystą lub higienistką.
     
  • Nigdy nie jest za późno, aby zacząć nitkować zęby, a efekty poczujesz od razu!

Nić dentystyczna - sposób na zdrowy uśmiech

Do czyszczenia miejsc, gdzie nie dociera szczoteczka należy koniecznie używać nici dentystycznych. To jedyny sposób, aby dokładnie oczyścić ciasne przestrzenie międzyzębowe.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy nici:

  • standardowe – do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych w obrębie zębów własnych,
  • specjalistyczne – dla osób z uzupełnieniami protetycznymi.

Poszczególne nici różnią się od siebie kształtem przekroju (płaskie, okrągłe), materiałem z jakiego są wykonane, grubością. Mogą być woskowane lub nasączane substancjami odświeżającymi oddech.

 

Jakie nici wybrać?

W wyborze nici dentystycznych najważniejszy jest komfort ich używania. Wypróbuj kilka rodzajów i wybierz takie, które będą dla Ciebie najwygodniejsze i łatwe w użyciu. Warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

 

Odrobina historii

Za wynalazcę nici dentystycznych uważany jest Levi Spear Parmly, dentysta z Nowego Orleanu, który w roku 1815 zaczął rekomendować czyszczenie zębów jedwabną nicią.

Pierwsze nici przeznaczone specjalnie do czyszczenia zębów zaczęto produkować w roku 1882 w firmie Codman and Shurtleft. W roku 1889 firma Johnson & Johnson otrzymała pierwszy patent dotyczący nici dentystycznych.

W latach 40-tych XXw. dr. Charles C. Bass opracował nylonowe nici dentystyczne. Nylon jest lepszym materiałem niż jedwab, gdyż jest bardziej odporny na rozrywanie i strzępienie.

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

Oderwij kawałek nici o długości ok. 50cm. Okręć nić wokół środkowych palców obu dłoni, a następnie chwyć nić kciukami i palcami wskazującymi, tak, by między dłońmi pozostał kawałek nici o długości 2cm.

Wprowadź delikatnie nitkę między zęby. Możesz usłyszeć charakterystyczne kliknięcie, kiedy nić przeskoczy pomiędzy stycznymi (miejsca, w których zęby ściśle do siebie przylegają).

Zawiń nitkę wokół jednego z zębów, tworząc z nici kształt litery C obejmującej ząb. Przesuwaj delikatnie w górę i w dół, sięgając również poniżej linii dziąseł. Nie wykonuj ruchów tnących (poziomych)!

Przechodząc do czyszczenia kolejnego zęba, odwiń z palców czysty kawałek nici.

Początki mogą być niezdarne, ale warto ćwiczyć! Absolutnie nie rezygnuj! Efekty czyszczenia poczujesz od razu – twoje dziąsła będą zdrowsze, a oddech świeższy. Po pewnym czasie czyszczenie nitką staje się łatwe i zupełnie naturalne.

 

Dla sceptyków

Zrób prosty eksperyment: wieczorem wyczyść zęby szczoteczką najdokładniej, jak potrafisz. Następnie spróbuj wyczyścić przynajmniej jedną przestrzeń międzyzębową według opisu powyżej. Zobaczysz ile osadu zostaje na nitce, pomimo uprzedniego umycia zębów!

Być może przekona Cię również prosty argument ekonomiczny. Opakowanie nici dentystycznej o długości 25 metrów (powinno wystarczyć na miesiąc dla jednej osoby) kosztuje ok. 10zł. Za taką kwotę miesięcznie możesz uniknąć kosztownego leczenia zębów. Pamiętaj, że próchnica w przestrzeniach międzyzębowych pozostaje długo niezauważona i bardzo szybko atakuje miazgę zęba. Po pewnym czasie konieczne jest już leczenie kanałowe.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: elcia , Data wysłania: 2009-10-08

Bardzo lubię nici dentystyczne o smaku mentolowym. Ostatnio jednak znalazłam nici wybielające. Myślę, że są świetnym pomysłem dla palaczy. Oczywiście najlepiej jest po prostu nie palić, ale jeśli już zgubny nałóg nas dopadnie, to przynajmniej zadbajmy o kolor naszego uzębienia.

Autor: początkujaca , Data wysłania: 2011-05-12

Zakupiłam ostatnio nić z fluorem. Ciężko jest, szczególnie dostać do górnych ząbków. Nie wiem jak się to może udawać?!!!! Ale próbuję codziennie. Robicie to na wyczucie czy co? Ja mam wrazenie ze nitka mi wchodzi w dziąsło i że po takich zabiegach oderwą mi się dziąsła od ząbków. Śmieszne to jest...

Autor: Shields , Data wysłania: 2011-05-13

@Początkująca: nitka ma przekrój okrąły (jak nici do szycia), czy spłaszczony (jak pasek)? U mnie taka okrągła bardzo trudno wchodzi, zahacza się, rwie i trudno wyciąga. Spróbuj takiej płaskiej. Ja używam Oral-B, ale może być inna, popytaj w aptece, tam powinni wiedzieć, która ma jaki przekrój.
Ewentualnie spraw sobie irygator - taka myjka ciśnieniowa do zębów :-). Przepłukuje się tym przestrzenie między zębami i usuwa osad i resztki tam gdzie nie wciśnie sie nitki.

Autor: Marczysław , Data wysłania: 2011-06-30

Moim zdaniem tylko Johnson&Johnson Reach się nadaje. Kupuję ją tylko w dużych supermarketach - tylko tam ją sprzedają. Nigdy się nie rwie i naprawdę czyści, a nie tylko "mizia" zęby jak większość nici.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.