Jesteś tutaj: Strona główna / Stomatologia /
Choroba okluzyjna

Dentysta kontra ból głowy

Niestety ból głowy dotyczy większości z nas. Gdy jest krótkotrwały najczęściej zażywamy lek przeciwbólowy, gdy nie daje nam spokoju przez dłuższy czas - udajemy się do neurologa. Czy wpadłbyś na pomysł, by po poradę przy tej dolegliwości wybrać się do… stomatologa?

 

Choroba okluzyjna

Czy dotyczy cię któryś z poniższych objawów?

  • nadwrażliwość zębów podczas picia zimnych napojów,
  • zgrzytanie zębami w nocy podczas snu (słyszane przez domowników),
  • uczucie zmęczenia mięśni twarzy lub ból zęba po obudzeniu,
  • niektóre z zębów ścierają się, tracą kształt lub stają się cienkie na brzegach,
  • bóle głowy.

Jeśli na większość z powyższych objawów odpowiedziałeś twierdząco, może to oznaczać, że cierpisz na... chorobę okluzyjną!

Polega ona na nieprawidłowym kontakcie pomiędzy zębami dolnej szczęki - żuchwy i górnej szczęki, powoduje nieprawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz naprężenie mięśni. Prowadzi to do nadmiernej pracy mięśni (zgrzytanie, zaciskanie) oraz do niszczenia zębów i stawów skroniowo-żuchwowych.

Specjaliści z dziedziny stomatologii uważają, że wiele bólów uznawanych jako migrenowe ma swoje podłoże w tej chorobie. Co więcej według niektórych badaczy jest ona częstszym czynnikiem powodującym utratę zębów niż próchnica.

 

Leczenie

Jednym z ośrodków szkolących w rozpoznawaniu i leczeniu tej choroby jest amerykańska "Dawson Academy". W Stanach Zjednoczonych jest kilkaset gabinetów, w których pracują przeszkoleni w niej lekarze. W Polsce jest ich kilka. Jednym z nich jest „Twój Dentysta” z Poznania.

Bardzo często pacjenci dziwią się, gdy podczas pierwszej wizyty oprócz stanu uzębienia mają badane stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie odpowiadające za zgryz. „Szkoda, że neurolodzy w przypadku długotrwałych bólów głowy nie kierują na badanie do przeszkolonych lekarzy dentystów. Z drugiej strony ciężko im się dziwić skoro choroba ta w naszym kraju jest mało znana, a leczących ją stomatologów niewielu”, uważa Przemysław Marcinowski, absolwent "Dawson Academy".

 

Bruksizm

Poważnym problemem jest niezależne od naszej woli zaciskanie lub zgrzytnie zębami w nocy. W przypadku, gdy zgryz jest wyrównany i pomimo tego dochodzi do ścierania zębów mamy do czynienia z dolegliwością zwaną bruksizmem. Jego przyczyną nie jest układ zgryzu, ale funkcja mózgu. W takim przypadku leczenie jest bardzo trudne i niestety często bez powodzenia. Wtedy dentysta zabezpiecza zęby przed niszczeniem specjalnymi wkładkami zakładanymi na noc.

 

Niszczenie koron i mostów

Często choroba okluzyjna jest przyczyną pękania koron czy mostów protetycznych. Dentysta powtarza założenie mostu czy korony, często kilkakrotnie bez efektu, a przyczyna nie tkwi w prawidłowości wykonania, ale w mięśniach pacjenta, które niszczą pracę protetyczną.

Po zastosowaniu leczenia pacjenci cierpiący na chorobę okluzyjną czują większy komfort, mogą lepiej spać, odczuwają, że ich zęby lepiej "pasują" do siebie. Przypuszczalnie ponad połowa bólów głowy ma swoje źródło właśnie w zębach.

Źródło: www.twojdentysta.pl

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Enter , Data wysłania: 2009-07-28

Niestety cierpię na bruksizm i taka wkładka to jedyny ratunek, ciągle mam nadzieję, że znajdę coś lepszego. Bez nakładki to czasami potrafię obudzić zgrzytaniem dziewczynę. taka nakładka jest trochę upierdliwa i kosztuje ponad 500zł (robiona na miare z odcisku zębów). Przydałby się jakiś lek na rozluźnienie, czy coś takiego.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.