Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa

Andrzej Wrzecińskidr Andrzej Wrzeciński,
ginekolog położnik

Pierwsza wizyta u ginekologa jest istotnym elementem opieki medycznej w okresie dojrzewania każdej młodej dziewczyny. Chociaż badanie nie kojarzy się z niczym przyjemnym, to może nam pomóc w wykryciu wielu chorób. Lekarze radzą, aby pierwsza planowana wizyta miała miejsce jeszcze przed ukończeniem szkoły podstawowej.

 

Z mamą raźniej

Badanie ginekologiczne powinno być przeprowadzone po raz pierwszy profilaktycznie lub jeśli występują u młodej pacjentki jakiekolwiek dolegliwości.

Na pierwszą wizytę u lekarza można zabrać mamę. Obecność rodzica nie jest wymagana w przypadku piętnasto- i szesnastolatek oraz starszych dziewczyn. Matka jednak zawsze może pomóc lekarzowi informując o przebytych przez dziecko chorobach i operacjach. Każda dziewczyna może sobie zażyczyć, aby rodzic podczas badania pozostał przed gabinetem. Podczas badania oprócz lekarza obecna jest również położna.

Należy pamiętać, że lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa. Ginekolog nie ma prawa informować rodzica o tym, czy dziewczynka jest nadal dziewicą czy nie. Specjalista ma natomiast obowiązek zawiadomić prokuraturę, jeśli dziecko miało kontakty seksualne przed ukończeniem czternastego roku życia.

 

Aby zapobiec chorobie

Nie zawsze mała dziewczynka jest badana podobnie jak osoba dorosła. Czasami nie ma takiej potrzeby. W niektórych przypadkach wystarczy skorzystać z pomocy ultrasonografu.

Najczęściej jednak u starszych nastolatek wykonuje się badanie palpacyjne narządu płciowego, badanie we wziernikach oraz piersi. Pierwsze i drugie jest potrzebne do wykluczenia:

  • zmian anatomicznych,
  • wad wrodzonych,
  • nadżerki szyjki macicy,
  • torbieli jajników.

Badanie piersi ma na celu ocenę stopnia rozwoju piersi, wykrycie ewentualnych guzków bądź nieprawidłowości.

 

Tłumaczenie pomaga

Przed badaniem ginekologicznym jedną z najważniejszych kwestii jest zdobycie zaufania i uzyskanie zgody dziecka. Nie należy wykonywać nic na siłę. Każde zmuszanie dziewczyny do badania wiąże się z pogwałceniem jej prywatności i może nawet odbić się na jej późniejszym życiu seksualnym. Warto też oswoić dziecko z gabinetem ginekologicznym przed każdym badaniem.

Zanim rodzic przyprowadzi dziewczynkę na badanie powinien jej wytłumaczyć na czym ono polega i w jakim celu jest przeprowadzone. Trzeba też dziecku uświadomić, że wizyta u ginekologa może mu pomóc w uniknięciu wielu niebezpiecznych chorób. Warto też podczas samego badania poprosić lekarza, żeby tłumaczył każdą czynność, którą wykonuje i oswajał dziecko ze sobą oraz używanymi do badania przyrządami. Nie ma nic gorszego niż straszenie dziecka. Możemy mu tym wyrządzić wielką krzywdę. Nieprawdą są też historie opowiadane przez dziewczynki, że wizyta u ginekologa boli. Owszem badaniu może towarzyszyć pewien dyskomfort lub uczucie zimna podczas wziernikowania, ale nic nie boli.

 

Zapobiec chorobie

Starsze nastolatki najczęściej decydują się na profilaktyczną wizytę u ginekologa chcąc sprawdzić czy wszystko z nimi w porządku. Istotnym powodem pierwszej wizyty jest także uzyskanie informacji o możliwości zabezpieczenia antykoncepcyjnego. Zanim młoda dziewczyna rozpocznie współżycie powinna przebadać się ginekologicznie. Umożliwi to rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości oraz pozwoli dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji.

Jeśli dziecko uskarża się na jakiekolwiek dolegliwości, badanie u ginekologa powinno być przeprowadzone wcześniej. Nie należy bagatelizować przede wszystkim zaburzeń w miesiączkowaniu. Warto pamiętać, że cykle przez pierwsze dwa, trzy lata nie muszą być regularne. Za prawidłowy uważa się cykle trwające od 21 do 35 dni. Dłuższe, bądź krótsze cykle miesiączkowe należy uważać za nieprawidłowe. Uregulowanie miesiączki może nastąpić nawet po 6 latach od wystąpienia pierwszego krwawienia. Tylko część dziewcząt miesiączkuje regularnie od początku. Jeśli pojawiają się stany zapalne, to wizyta u lekarza umożliwi nam rozpoznanie najczęściej jeszcze łagodnego stadium choroby. Nie należy lekceważyć też zmian zapalnych zwykle powstających po kuracji antybiotykowej, występujących na tle grzybicy.

Przeczytaj też:

Menstruacja - trudne dni - jak łagodzić ból miesiączkowy.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Olaa , Data wysłania: 2011-07-26

dajcie spokoj, dluzej to czytalam niz siedzialam w gabinecie na pierwszej wizycie chyba ;P (moze przesadzilam, ale nie robmy z tego wieeelkiej sprawy ^^)
i bardziej sie balam przed drzwiami, niz jak weszlam do srodka ;d to jest takie neutralne, jak robienie zakopow ;d

Autor: Caroline , Data wysłania: 2011-11-03

Piszą że w wieku 16 lat można samemu być? Ja w wieku 17 nie mogę się nigdzie dostać:-( masakra w tym kraju

Autor: ewelina , Data wysłania: 2012-01-23

Caroline a gdzie mieszkasz ... W neo-med.pl w Krakowie mozesz spokojnie przyjśc na taka swoją pierwsza wizyte u lekarza. Oczywiscie chodzi o prywatna wizytę bo oczywiście jednak jesli chcesz państwowo to jednak mozesz sie naczekac.

Autor: krysia , Data wysłania: 2012-05-07

Zgadzam sie z Wami ze jesli wybieramy sie na pierwsza wizytę do lekarza to jednak trzeba wybrać zaufanego i dobrego specjaliste. I jesli nam to pomoze to wybrac sie na taka wizytę z mama albo przyjaciółką.

Autor: mirka , Data wysłania: 2012-07-11

Ja na piewrsza wizyte równiez poszłam z mama i naprawde z perspektywy czasu równiez musze powiedzieć ze duże znaczenie ma to do jakiego lekarza zostaniemy zaprowadzone. Wiadomo ze jest przy tym naprawde dużo stresu.

Autor: luna , Data wysłania: 2013-06-01

Tak czy inaczej, po prostu trzeba sie wybrać do takiego lekarza. Wiadomo ze mozemy sie obawiac pierwszej wizyty, ale robimy to dla własnego zdrowia.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.