Jesteś tutaj: Strona główna / Ciąża i poród /
Późna ciąża

Późna ciąża

Andrzej Wrzecińskidr Andrzej Wrzeciński,
ginekolog położnik

Do Lekarza!

Pierwsze badania powinno się przeprowadzić w 11.-13. tygodniu ciąży, drugie w 18.-24., trzecie około 30. tygodnia. Dokładne badanie serca płodu pozwala wykryć jego wady, które można leczyć już w czasie ciąży. Warto dodatkowo wykonać badania prenatalne, przede wszystkim amniopunkcję.

 

Zachować spokój!

Ryzyko wad genetycznych jest mniejsze, jeśli kobieta już rodziła, a dzieci są zdrowe. Warto też dowiedzieć się, czy w rodzinie przyszłej matki i ojca występowały choroby genetyczne. Zapytaj koniecznie o zespół Downa i Edwardsa. W przypadku późnej ciąży kobieta powinna unikać sytuacji stresujących, prawidłowo się odżywiać, relaksować i jak najwięcej wypoczywać.

 

Ważne prenatalne

W przypadku gdy lekarze podejrzewają jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju płodu, wskazane są badania prenatalne. Szczególnie ważne dla kobiet, które przebyły poronienia.

  • Test potrójny - wykonuje się go ok. 16.-18. tygodnia ciąży na podstawie badania krwi. Jest to badanie hormonalne. Prawdopodobieństwo wykrycia wady płodu wynosi 60-70%. Test potrójny powinien być uzupełniony szczegółowym badaniem USG. Wtedy wiarygodność obu badań wynosi ok. 80-90%.
  • Amniopunkcja - pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie wrodzonych wad rozwojowych płodu (zespół Downa, Edwardsa).

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Yuriy Nedopekin | Dreamstime.com