Jesteś tutaj: Strona główna / Ciąża i poród /

Późna ciąża
dr Andrzej Wrzeciński,
ginekolog położnik
Do Lekarza!
Pierwsze badania powinno się przeprowadzić w 11.-13. tygodniu ciąży, drugie w 18.-24., trzecie około 30. tygodnia. Dokładne badanie serca płodu pozwala wykryć jego wady, które można leczyć już w czasie ciąży. Warto dodatkowo wykonać badania prenatalne, przede wszystkim amniopunkcję.
Zachować spokój!
Ryzyko wad genetycznych jest mniejsze, jeśli kobieta już rodziła, a dzieci są zdrowe. Warto też dowiedzieć się, czy w rodzinie przyszłej matki i ojca występowały choroby genetyczne. Zapytaj koniecznie o zespół Downa i Edwardsa. W przypadku późnej ciąży kobieta powinna unikać sytuacji stresujących, prawidłowo się odżywiać, relaksować i jak najwięcej wypoczywać.
Ważne prenatalne
W przypadku gdy lekarze podejrzewają jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju płodu, wskazane są badania prenatalne. Szczególnie ważne dla kobiet, które przebyły poronienia.
- Test potrójny - wykonuje się go ok. 16.-18. tygodnia ciąży na podstawie badania krwi. Jest to badanie hormonalne. Prawdopodobieństwo wykrycia wady płodu wynosi 60-70%. Test potrójny powinien być uzupełniony szczegółowym badaniem USG. Wtedy wiarygodność obu badań wynosi ok. 80-90%.
- Amniopunkcja - pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie wrodzonych wad rozwojowych płodu (zespół Downa, Edwardsa).
Przeczytaj także:
- Ważne badania w ciąży - każda ciąża wymaga regularnych badań.
- Parwowirus B19 - warto wykonać badanie na jego obecność.