Jesteś tutaj: Strona główna / Ciąża i poród /

Ważne badania w ciąży
dr Adam Nimościcki,
ginekolog
Dzięki regularnym wizytom lekarz ginekolog może odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu i w porę na nie zareagować.
Zanim zajdziesz w ciążę, powinnaś:
- wykonać badanie krwi,
- sprawdzić, czy zostałaś wcześniej zaszczepiona przeciwko różyczce, jeśli nie, zaszczep się,
- zrobić badanie moczu,
- sprawdzić stan dziąseł i zębów,
- wykonać badanie w kierunku chorób od-zwierzęcych (toksoplazmozy, listeriozy).
Wykonaj badania:
- grupy krwi,
- morfologii krwi,
- moczu,
- WR (w kierunku kiły); badanie powtórz po 28. tygodniu ciąży,
- HBS (w kierunku żółtaczki zakaźnej),
- poziomu glukozy we krwi, powtórz je w 24. tygodniu ciąży w celu wykrycia utajonej cukrzycy,
- w kierunku wykluczenia konfliktu serologicznego (kiedy kobieta ma grupę Rh ujemną, a partner Rh dodatnią, grozi to konfliktem, który może wywołać chorobę hemolityczną płodu).
Pierwszy raz zgłoś się na kontrolę do lekarza pomiędzy 6. a 8. tygodniem ciąży. Ginekolog powinien każdorazowo mierzyć ci ciśnienie tętnicze krwi, a także kontrolować przyrost masy ciała. Założy ci również kartę przebiegu ciąży. Znajdą się tam wyniki badań i informacje o przebiegu ciąży.
- Unikaj kontaktów z osobami chorymi.
- Podczas ciąży dbaj o urozmaicony jadłospis.
- Zgłaszaj się do ginekologa regularnie, najlepiej co 3-4 tygodnie, aż do zakończenia II trymestru ciąży.
Gdy ciąża zbliża się ku końcowi, odwiedzaj gabinet lekarski co 2-3 tygodnie. Jeśli nie urodzisz wcześniej, ostatnia wizyta u prowadzącego ciążę powinna mieć miejsce w dniu planowanego rozwiązania.
Aby mniej bolało
Podczas porodu najczęściej wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe. Jest ono bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla rodzącego się dziecka. Aby zostało wykonane, musisz wyrazić na nie pisemną zgodę. Zabieg nie boli, bo wcześniej stosuje się znieczulenie miejscowe. Zastrzyk wykonuje się w okolicę kręgosłupa. Istnieją też inne sposoby na poród bez bólu.
Łatwiejszy poród
- ODDYCHANIE: Odwraca twoją uwagę od bólu, a dodatkowo maluch dostaje odpowiednią ilość tlenu. Miarowe ruchy przeponą zmniejszają napięcie mięśni. Podczas skurczu oddychaj szybciej i częściej, a między nimi wykonuj wolne, głębokie wdechy i wydechy - to pomaga się zrelaksować. W czasie parcia zatrzymaj nieco powietrza w płucach i obniż przeponę.
- MIĘDZY SKURCZAMI: Kolistymi ruchami masuj sobie okolice podstawy kręgosłupa i bioder. Taki masaż pozwala rozluźnić napięte mięśnie i złagodzić zmęczenie. Jeśli masz taką możliwość, poproś o pomoc partnera lub położną.
- SZUKAJ POZYCJI: Znajdź ułożenie ciała, w którym ból jest najmniej dokuczliwy. Możesz np. chodzić i kucać. Pamiętaj o tym, że w pozycji pionowej ból jest mniej dotkliwy - możesz więc rodzić, kucając lub klęcząc z podparciem. Ważne, aby ci było wygodnie.
Przeczytaj również:
- Parwowirus B19 - może być groźny dla ciąży.
- Zgaga w ciąży - sa proste sposoby, by sobie z nią poradzić!