Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności /

Raport o stanie zdrowia Polek

Najnowszy raport o zdrowiu kobiet w Unii Europejskiej wskazuje, że umieralność Polek na raka szyjki macicy i raka piersi jest niepokojąca. Lekarze tłumaczą to niską świadomością profilaktyki w tych dziedzinach. Dlatego, aby wesprzeć promocję zgłaszalności na badania, Polska Unia Onkologii zorganizowała pilotażowo na Mazowszu konkurs Zdrowa Gmina.

 

Rak piersi oraz rak szyjki macicy są, po chorobach układu krążenia, częstą przyczyną zgonu wśród kobiet w Polsce. Jednak Polki wciąż boją się badać i często decydują się na wizytę u lekarza, gdy objawów choroby po prostu nie da się już dłużej ignorować. 
W ten sposób pozbawiają się szansy na to, by pokonać raka – alarmują specjaliści. Podkreślają też, że w krajach Europy Zachodniej dzięki badaniom mammograficznym i cytologicznym można wykryć nowotwór dwa razy częściej niż w Polsce. W Skandynawii, która dla całej Europy jest wzorem w prowadzeniu profilaktyki raka piersi, na badania zgłasza się ponad 90 % kobiet. Dzięki temu nowotwory wykrywa się bardzo wcześnie i leczy z sukcesami. Kobiety są oswojone z tą tematyką i nie obawiają się wizyt u lekarza.

 

Programy profilaktyki

W Polsce zaledwie 40% korzysta z narodowych programów profilaktycznych, które funkcjonują od kilku lat. W ramach tych programów, kobiety mogą robić sobie darmową mammografię i cytologię. Dla porównania w naszym kraju raka piersi wykrywa się dwa razy rzadziej niż w bogatych krajach Unii, np. Belgii, Finlandii czy Holandii - ok. 70 kobiet na 100 tys. w porównaniu do 150 w Finlandii.

Konkurs Zdrowa Gmina ma na celu zachęcenie do bezpłatnych badań profilaktycznych i pokazanie, że nie są one zanadto absorbujące, a dzięki nim można odnieść sukces w leczeniu kobiecego nowotworu. Angażując w promocję badań władze samorządowe, organizatorzy chcą dotrzeć do wszystkich kobiet województwa mazowieckiego, które kwalifikują się do badań w ramach populacyjnych programów profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.