Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Trądzik różowaty

Trądzik różowaty da się pokonać!

Przewlekłe zaczerwienienie środkowej części twarzy, czerwone policzki i nos, szczególnie widoczne po spożyciu gorących lub ostrych potraw, po czerwonym winie, pod wpływem słońcu, po wysiłku i w stresie - to mogą być objawy trądziku różowatego, schorzenia skóry, które jest wciąż rzadko diagnozowane, a pojawiające się często. Zwykle osoby obserwujące u siebie objawy typowe dla trądziku różowatego, dokonując samodzielnej diagnozy, stwierdzają, że jest to alergia, egzema lub zakażenie bakteryjne i stosują leki, które znajdą w domowej apteczce. Niektóre leki pomogą czasowo, ale wszystkie objawy powrócą.

 

Trądzik różowaty jest chorobą dotykającą głównie osoby dorosłe, po 30. roku życia, a największe nasilenie osiąga między 40 a 60 rokiem życia. Częstość występowania ocenia się na 10% populacji, z tym że 3 razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Pacjenci zwykle nie zdają sobie sprawy, iż utrzymujący się przez dłuższy czas rumień może być objawem choroby.

Trądzik różowaty jest schorzeniem, na które cierpią w większości kobiety. Dotyka ono osoby z jasną karnacja skóry, dlatego też tak często występuje w naszej części Europy. Brak podjęcia odpowiedniego leczenia może doprowadzić do upośledzenia estetyki twarzy, a nawet w najbardziej zaawansowanym stadium do powstania guzowatości nosa (nienaturalne pogrubienie skóry nosa z występującymi guzkami). Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie niepokojące zmiany na twarzy konsultować ze specjalistą. Właściwa diagnoza możliwa jest po zebraniu dokładnego wywiadu i badaniu dermatologicznym” – twierdzi dr Ewa Chlebus, dermatolog.

 

Trądzik różowaty - przyczyny.

Skóra pacjentów z trądzikiem różowatym, nawet na długo przed wystąpieniem objawów charakteryzuje się dużą wrażliwością, np. nietolerancją kosmetyków.

Trądzik różowaty występuje w trzech postaciach:

 • rumieniowo-naczyniowej,
 • grudkowo-krostkowej,
 • przerosłej.

Przyczyny występowania trądziku różowatego nie są do końca poznane. Istnieje jednak grupa czynników, które sprzyjają powstaniu schorzenia: uwarunkowania genetyczne, nadreaktywność naczyń skórnych, łojotok, bodźce fizyczne i emocjonalne (leki, alkohol, przyprawy, stres, słońce, ciepło), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, obecność w mieszkach włosowych skóry twarzy pewnych gatunków roztocza i drożdżaków.

 

Czego powinny unikać osoby cierpiące na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną, która daje o sobie znać okresowo, tzw. rzutami. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą jednak spowolnić proces chorobowy, zmieniając styl życia i zwracając szczególną uwagę na pewne aspekty życia codziennego, które mogą wpłynąć na rozwój choroby.

Leczenie trądziku różowatego

Firma Bayer wprowadziła na rynek nowoczesny lek dla osób zmagających się z postacią grudkowo-krostkową trądziku różowatego o nazwie Finacea.

Innowacyjne zastosowanie substancji czynnej, kwasu azelainowego, pozwala skutecznie zmniejszyć objawy choroby, np. rumień oraz podnieść jakość życia pacjentów.

Lek dostępny jest bez recepty.

Pacjenci powinni szczególnie unikać:

 • długiego przebywania na słońcu - stosować wówczas preparaty zawierające wysokie filtry przeciwko promieniowaniu UVA i UVB (powyżej 20),
 • opalania w solarium, korzystania z sauny,
 • przebywania w bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach,
 • długotrwałego przebywania na wietrze,
 • ćwiczeń fizycznych,
 • stresu,
 • leków rozszerzających naczynia krwionośne,
 • sterydów,
 • leków obniżających poziom cholesterolu.

 

Dieta a trądzik różowaty

Należy wyelimonować z diety:

 • alkohol,
 • pikantne potrawy (szczególnie kawę, mocną herbatę, ocet, musztardę, chrzan, ostre sery),
 • bardzo zimne lub bardzo gorące potrawy.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: mThVgwyhc , Data wysłania: 2012-03-07

Nie wiem czy zwrf3ciliście uwagę ze wreszcie w Polsce cazzyna się mf3wić o szczepieniach przeciwko grypie i ze młodzi ludzie sami starają się innych uświadamiać o powikłaniach ale o ile taki widok jak w tym filmie w Polsce jest czymś dziwnym i jest traktowany jako reklama tak np. w Japonii w okresie zwiększonych zachorowań ang grypę nikogo nie dziwią ludzie w maseczkach na twarzach ech inna kultura

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.