Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Kontuzje sportowe

Urazy i kontuzje sportowe

Urazy i kontuzje to szeroka gama różnych uszkodzeń, takich jak stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia czy złamania, które powstają pod wpływem działania czynników mechanicznych. 

 

Na powstanie kontuzji najbardziej narażone są osoby uprawiające sport, zwłaszcza gry zespołowe, sporty walki, a także sporty ekstremalne. Nieodpowiednia rozgrzewka, przecenienie własnych możliwości czy zwykła chęć rywalizacji, często kończą się bolesnym urazem.

 

Nie bagatelizuj urazu

Urazy i kontuzje wywołują reakcję tkanek. Reakcja zależy od wielu czynników: wieku, stanu odżywienia, stanu hormonalnego, predyspozycji genetycznych, uszkodzonego obszaru czy rodzaju urazu. Bagatelizowanie urazu może doprowadzić do ciągnących się latami dolegliwości – bólu, ograniczenia sprawności lub ruchomości kończyny. Aby uniknąć niepotrzebnego cierpienia, przy urazach takich jak skręcenia czy zwichnięcia, należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który zadecyduje o najwłaściwszym sposobie leczenia i rehabilitacji. Odpowiednie leczenie ogranicza bowiem skutki urazu i pozwala zapobiec dalszemu uszkadzaniu tkanek. Ważną rolę odgrywa też wczesna fizjoterapia, która umożliwia powrót do normalnej aktywności w jak najkrótszym czasie po urazie.

 

Uwaga!

Często popełnianym błędem są próby rozcierania i rozgrzewania miejsca kontuzji. Tymczasem podczas pierwszych 48 godzin po urazie najważniejsze jest chłodzenie. Niska temperatura wpływa na obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku. Chłodzenie wykazuje również działanie przeciwbólowe.

Trudne fazy gojenia

Gojenie uszkodzonych tkanek odbywa się w trzech fazach:

  • Faza ostra – do 48 godzin po urazie – wystąpienie stanu zapalnego objawiającego się zaczerwienieniem, wzrostem ciepłoty, obrzękiem, bólem i ograniczeniem funkcji kończyny.
  • Faza naprawy i regeneracji, która trwa od 48 godziny do 6-8 tygodni.
  • Faza końcowa – modelowanie wytworzonej tkanki i odtworzenie jej cech.

 

Zasady postępowania w przypadku urazów i kontuzji

Natychmiast po wystąpieniu urazu, należy unieruchomić i koniecznie schłodzić miejsce kontuzji. Schłodzenie pozwala zmniejszyć obrzęk oraz uśmierzyć ból. Właśnie w tym celu możemy zastosować Altacet Ice Plaster Chłodzący, który zawiera mentol. Nowoczesna i wygodna forma hydrożelowego plastra umożliwia korzystanie z niego praktycznie w każdej sytuacji, bez konieczności ponownej aplikacji przez 8 godzin. Plaster dobrze przylega do powierzchni skóry i nie wysusza jej. 

 

Dalsze postępowanie

W późniejszym okresie, stłuczone, opuchnięte miejsce warto smarować żelem, który działa ściągająco, dzięki czemu ogranicza ból w miejscu kontuzji, zmniejsza obrzęk i łagodzi odczyny zapalne. 

W przypadku poważniejszych urazów zalecana jest wizyta u lekarza, który postawi diagnozę i wybierze odpowiedni sposób leczenia.

Przeczytaj również:

  • Kontuzje na nartach - jak unikać urazów podczas amatorskiego uprawiania narciarstwa. ....jj

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.