Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Stawy i kontuzje

Uwaga na stawy i kontuzje

Jan Szczegielniakprof. dr hab. Jan Szczegielniak,
specjalista fizjoterapii, dr nauk med., dr hab. nauk o kulturze fizycznej w zakresie fizjoterapii, prof. Politechniki Opolskiej i AWF we Wrocławiu

Przeciążenia, na jakie narażone są pracujące stawy, mogą doprowadzić do kłopotów, które odczujemy dopiero po latach. Wie coś o tym znany aktor, Jacek Borkowski, który - po niebezpiecznym upadku na planie filmowym - musiał na zawsze pożegnać się z narciarstwem. 

 

Zgubne przeciążenia

Wspinaczka górskim szlakiem i szusowanie po ośnieżonym stoku to obciążenia dla mięśni i stawów, na które często nie jesteśmy przygotowani, a nawet - nie zdajemy sobie z nich sprawy. Dość powiedzieć, że zwykły zeskok z 1 metra, to obciążenie dla stawu równe kilkunastokrotnej(!) masie ciała. Brak przygotowania do sezonu zimowego i ograniczona aktywność fizyczna powodują, że ruchomość stawów biodrowych czy kolanowych wykorzystywana jest zaledwie w 10-20%. Zdaniem ortopedy, dr Marka Wieczorka, „najczęstszym kontuzjom ulegają stawy kolanowe i skokowe, a przyczyna tkwi w niedostatecznym przygotowaniu kondycyjnym i nieodpowiedniej technice. W wyniku przeciążeń, na jakie narażone są pracujące stawy, może dojść do urazów i mikrourazów, o których niejednokrotnie dowiadujemy się dopiero, gdy trafimy do lekarza”. Dlatego też, oprócz ćwiczeń, ważne jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała i unikanie - powodującej dodatkowe przeciążenia - nadwagi.

 

Najważniejsza zimą jest… zaprawa

Sporty zimowe staną się o wiele bezpieczniejsze, jeśli poprzedzone zostaną odpowiednią zaprawą sportową. Szczególny nacisk należy położyć na wzmocnienie mięśni i zwiększenie elastyczności stawów. Poprzez ruch polepsza się ukrwienie organizmu, dzięki czemu stawy są lepiej odżywiane, lepiej „smarowane”, a ich zakres ruchomości - zwiększa się. Poprzez lepsze odżywianie wzrasta masa i stopień mineralizacji tkanki chrzęstnej, a stawy przygotowane są do znoszenia większych obciążeń. Co więcej, ćwiczenia poprawiają nie tylko siłę mięśni i elastyczność stawów, ale także koordynację nerwowo-mięśniową. Dzięki temu łatwiej i płynniej wykonujemy określone ruchy, wydatkując na nie mniej energii. Narciarze i amatorzy łyżwiarstwa powinni zatroszczyć się o wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni nóg, gdyż to właśnie silne nogi zapewnią stabilność stawom kolanowym i skokowym. Do jazdy na snowboardzie należy dodatkowo przygotować barki i nadgarstki.

 

Utrzymać stawy w dobrej formie.

Wszelkie ”przygody”, których łatwo nabawić się na stoku, mogą w przyszłości przekładać się na kondycję stawów. Aby zadbać o stawy, można stosować dostępne bez recepty suplementy diety, zawierające chlorowodorek glukozaminy, który wpływa na elastyczność i wytrzymałość chrząstki stawowej.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na preparaty o złożonym składzie – jak ArthroStop z Imbirem - które działają bardziej kompleksowo na cały układ ruchowy. Suplement ten, poza chlorowodorkiem glukozaminy, zawiera również działający kojąco na stawy imbir, a także mangan i witaminę C, wpływające na utrzymanie prawidłowego stanu kości i chrząstek stawowych. ArthroStop Plus z Imbirem wzmacnia, odżywia i ułatwia regenerację chrząstki stawowej, a także wpływa na większą wytrzymałość i zakres ruchomości stawów.

Odpowiednie dawkowanie

„Aktywność fizyczna jest jak lek, który przeciwdziała zmianom zwyrodnieniowym - uważa prof. dr hab. Jan Szczegielniak, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. - Każdy lek należy jednak odpowiednio dawkować. Sport może być dobry i zły, w zależności od tego, jak go dawkujemy i jakie mamy predyspozycje. Wybierajmy więc taką formę wysiłku fizycznego, którą możemy wykonywać systematycznie, bez nadmiernego obciążenia stawów.

 

Poważne obrażenia stawów kolanowych

- W każdej dziedzinie życia brak przygotowania jest opłakany w skutkach. Wchodząc na scenę, także muszę wykazać się maksymalnym zaangażowaniem, jednak różne sytuacje zdarzyć się mogą - dodaje aktor Jacek Borkowski, który 15 lat temu spadł z wysokości trzech pięter podczas kręcenia niebezpiecznej sceny filmowej, na skutek czego doznał poważnych obrażeń stawów kolanowych. - Na zawsze pożegnałem się z narciarstwem - przyznaje ze smutkiem - ale dziś wiem, jak ważne jest, aby na co dzień zwracać uwagę na postawę ciała, gdy z wiekiem nasze stawy usztywniają się, co wpływa na nasz sposób poruszania się i kondycję w ogóle.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Alan Rainbow, SXC.hu