Jesteś tutaj: Strona główna / Dieta /
Woda - niezbędna dla każdego sportowca

Woda - niezbędnik każdego sportowca

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego tracimy od 1 do 2 litrów potu na godzinę. Wówczas niezbędne jest regularne uzupełnianie straconych płynów. Już ubytek około 2% wody w organizmie obniża wydolność fizyczną szybkość i siłę o ok 10%.

 

Proporcje wody w ciele

Woda stanowi ok. 60% masy ciała dorosłego człowieka. U kobiet ilość wody jest nieco mniejsza niż u mężczyzn, ponieważ ciało kobiety zawiera więcej tkanki tłuszczowej. Woda występuje we wszystkich organach człowieka w bardzo zróżnicowanych proporcjach.

Najwięcej jest jej we krwi - 83%, w nerkach - 82,7% oraz w sercu i płucach - po 79%. Ale woda to również podstawowy budulec mózgu (74,5%). Nawet takie narządy jak kości zawierają wodę, która stanowi 22% ich masy. Najmniej wody w naszym organizmie zawiera tkanka tłuszczowa – tylko 10%.

 

Sportowcy mają jej więcej

Organizm sportowca ze względu na wyższą zawartość tkanki mięśniowej zawiera więcej wody, niż organizm osób, które nie trenują. W trakcie godziny wysiłku fizycznego poprzez pot tracimy średnio od 1 do 2 litrów wody. Tempo produkcji potu i ubytek płynów zależy od indywidualnych skłonności oraz od uprawianej dyscypliny. Ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie magazynować ilości wody potrzebnej na pokrycie zapotrzebowania w trakcie wysiłku, musimy pamiętać by regularnie uzupełniać jej niedobór.

 

Możesz teraz ćwiczyć dłużej!

Badania przeprowadzone przez naukowców zajmujących się sportem wykazały, że sportowcy wypijający odpowiednią ilość płynów w trakcie treningu, mogą ćwiczyć o 33% dłużej, niż zawodnicy nie pijący. W trakcie wysiłku fizycznego woda dba o prawidłowy przebieg procesów termoregulacji utrzymujących temperaturę organizmu na prawidłowym poziomie.

 

Woda na twoje zdrowie

Woda, nie tylko uzupełnia stratę płynów, ale również pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wagi regulując pracę jelit. Dodatkowo woda poprawia trawienie, ułatwia przefiltrowywanie krwi, dzięki czemu usuwa toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii, a tym samym jest jednym z czynników zapobiegających powstawaniu cellulitu u kobiet.

Pamiętajmy, by pić ją bardzo powoli, w małych ilościach najlepiej pomiędzy seriami ćwiczeń, co 10 – 15 min. Pozwoli to uniknąć odwodnienia organizmu i zwiększyć naszą wydolność.

Więcej informacji na www.wodazezrodla.pl

Przeczytaj też:

 

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.