Jesteś tutaj: Strona główna / Natura /
Woda

Woda - naturalnie ze źródła

Tylko 44 procent Polaków deklaruje, że pije wodę codziennie. Niepokojące jest jednak to, że aż 61 procent Polaków sięga po nią dopiero, gdy odczuwa pragnienie. 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą „Przemysł Rozlewniczy”, Polacy piją za mało wody, a ich wiedza na ten temat jest bardzo niska. Pomimo apeli lekarzy, dietetyków, kosmetologów i mediów spożycie naturalnej wody butelkowanej w naszym kraju jest nadal zbyt małe.

 

Ważne normy

Niepokojący jest fakt, że Polacy bardzo często nie zdają sobie sprawy, jakie szkody w naszym organizmie może wywołać brak regularnego nawadniania oraz, że nasz organizm odwadnia się przez cały rok, również w zimie. Wiele osób uważa, że skoro nie odczuwa pragnienia, to znaczy, że nie musi pić. Nic bardziej mylnego. Aby nasz organizm pracował prawidłowo codziennie powinniśmy dostarczać mu tyle płynów, ile traci. Dziennie należy wypijać minimum 1 litr naturalnej wody butelkowanej.

Źródło wody

Mało kto wie że źródłem wody dla naszego organizmu oprócz przyjmowanych płynów, które pokrywają 62% dziennego zapotrzebowania na wodę, są również stałe pokarmy.

  • Owoce i warzywa to drugie co do wielkości źródło wody dla organizmu. Zapewniają one około 18% dziennego spożycia wody.
  • Źródłem wody może być również pieczywo oraz produkty zbożowe dostarczające ok. 8% wody, a nawet mięso i jego przetwory (ok. 2%).

Instytut Żywności i Żywienia opracował po raz pierwszy normy na wodę dla ludności Polski:

  • dorosła kobieta powinna wypijać 2700 ml płynów,
  • dorosły mężczyzna 3700 ml.

 

Skutki nie picia

Brak wody w organizmie objawia się:

  • chronicznym zmęczeniem,
  • bezsennością,
  • pogorszeniem koncentracji,
  • zaburzeniami pamięci,
  • bólami głowy,
  • przesuszeniem skóry,
  • kłopotami z trawieniem,
  • kłopotami z sercem.

Chroniczny niedobór wody w organizmie może prowadzić do kamicy nerkowej i trwałego zwyrodnienia stawów. „Niedobór wody może się odbijać nie tylko na pracy narządów wewnętrznych, ale również na naszym wyglądzie. Nierzadko szara, łuszcząca się, matowa, tak zwana pergaminowa skóra jest objawem niewystarczającej podaży wody. W takim przypadku nie pomogą żadne kremy i maseczki - musimy pić wodę! Właściwa podaż wody korzystnie wpływa na cerę, gdyż dzięki niej z organizmu usuwane są produkty przemiany materii, które są niezwykle szkodliwe, gdy zalegają w organizmie.” - podkreśla doc. dr n. med. Małgorzata Kozłowska – Wojciechowska.

 

U nas nadal mała wiedza

Pomimo wzrostu spożycia naturalnej wody butelkowanej wiedza Polaków na temat naturalnych wód butelkowanych nadal nie jest wystarczająca. W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej jesteśmy daleko w tyle. Podczas, gdy statystyczny Europejczyk pije około 106 litrów naturalnych wód butelkowanych rocznie, średnie spożycie naturalnej wody butelkowanej przez mieszkańca Polski pozostaje na poziomie 65 litrów. Mniej niż połowa Polaków deklaruje, że pije wodę codziennie, a aż 61procent sięga po nią dopiero w momencie, gdy odczuwa pragnienie.

 

Kiedy Polacy sięgają po wodę?

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy” wynika, że jedynie 10 procent Polaków pije codziennie naturalną wodę butelkowaną w zalecanych przez dietetyków ilościach. „Jak wykazują badania większość Polaków nie rozróżnia w ogóle rodzajów wód - każda woda w butelce jest uważana potocznie za mineralną i dla większości konsumentów głównym kryterium wyboru jest to, czy woda jest gazowana czy nie” - mówi dr Mieczysław Kucharski z Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”.

Wiedza Polaków na temat wody jest raczej ogólna. Większość nie tylko nie rozróżnia naturalnych wód butelkowanych, ale również nie czyta etykiet, nie wie, jaka woda jest dla nich szczególnie polecana. Tylko 14 procent badanych przy wyborze wody butelkowanej kieruje się składem mineralnym.

 

Ważny składnik organizmu

Woda to główny składnik naszego ciała. W momencie narodzin nasze ciało składa się w 75 procentach z wody, a z wiekiem ten procent się zmniejsza. „Ciało dorosłego człowieka w około 60 procentach składa się z wody, podobnie jak planeta Ziemia, którą w około 65% pokrywają oceany (tylko 35% to stały ląd). U kobiet ilość wody jest nieco mniejsza niż u mężczyzn, ponieważ ciało kobiety zawiera więcej tkanki tłuszczowej. Woda występuje we wszystkich organach człowieka w bardzo zróżnicowanych proporcjach w stosunku do masy:

  • we krwi - 83%, 

  • w nerkach - 82,7%,
  • w sercu i płucach - po 79%.

Ale woda to również podstawowy budulec mózgu (74,5%). Nawet takie narządy jak kości zawierają wodę, która stanowi 22% ich masy. Najmniej wody w naszym organizmie zawiera tkanka tłuszczowa – tylko 10%.” - dodaje doc. dr n. med. Małgorzata Kozłowska - Wojciechowska.

 

Dla każdego coś dobrego

Różnorodność naturalnych wód w opakowaniach pozwala konsumentowi na dobranie odpowiedniej wody do indywidualnego zapotrzebowania. Inna woda będzie korzystna dla osoby z osteoporozą, a inna z nadciśnieniem tętniczym. Np. osoby z kamicą nerkową powinny unikać wody o dużej zawartości wapnia, a osoby z osteoporozą powinny preferować ten typ wody. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny pić wody niskosodowe, a osoby pracujące w wysokich temperaturach powinny pić wodę z większą ilością potasu i sodu.

  • W czasie upałów lub pracy fizycznej w uciążliwych warunkach termicznych wskazane jest picie naturalnych wód mineralnych średnio - lub wysoko zmineralizowanych, ze znaczną zawartością chlorków sodu oraz chlorków i/lub wodorowęglanów wapnia i magnezu.
  • Osobom z nadciśnieniem tętniczym i skłonnościami do obrzęków, zalecane jest picie wód z niską zawartością sodu (poniżej 20 mg/dm3).
  • Do przygotowywania napojów i mieszanek pokarmowych dla niemowląt i małych dzieci odpowiednie są jedynie wody niskozmineralizowane z niską zawartością sodu, siarczanów i chlorków (poniżej 20 mg/dm3).
  • Osoby z dolegliwościami żołądkowymi, jak owrzodzenia i nadkwasota, nie powinny pić wody wysokonasyconej dwutlenkiem węgla, zwłaszcza w większej jednorazowej dawce. Dla tych osób wskazane jest natomiast picie systematyczne przez dłuższy czas (3 x dziennie) wód alkalicznych, zawierających powyżej 1200mg/dm3 wodorowęglanów sodu.
Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy”.

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.