Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Alergia pokarmowa u dzieci
Alergia pokarmowa to najczęstsza choroba wieku dziecięcego, która może pojawić się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Według danych Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie alergie pokarmowe u dzieci poniżej 2 roku życia obejmują prawie co dziesiąte dziecko.
Objawy alergii pokarmowej
Młody organizm jest szczególnie podatny na alergię, ponieważ jego układ trawienny nie jest jeszcze w pełni dojrzały i nie potrafi sobie poradzić ze wszystkimi składnikami pożywienia.
Na uczulające substancje dziecko reaguje:
- kolkami,
- bólami brzuszka,
- zaparciami.
Do tego dochodzą jeszcze dolegliwości ze strony układu oddechowego:
- katar,
- kaszel,
- pojawiają się także zmiany skórne (pokrzywka, świąd).
Powody alergii
Reakcje alergiczne wywołane są najczęściej przez alergeny zawarte m.in. w takich pokarmach, jak:
- mleko i jego przetwory,
- sery,
- jogurty,
- śmietana,
- jaja kurze,
- ryby,
- mięso wołowe,
- mięso cielęce,
- zboża glutenowe (pszenica, owies, jęczmień, żyto),
- niektóre owoce (cytrusy, truskawki, poziomki),
- warzywa (pomidory, seler, pietruszka),
- czekolada,
- kakao,
- orzechy,
- ziarna soi.
Alergia pokarmowa - leczenie
Alergie pokarmowe najczęściej zaczynają się już u niemowląt w 2- 3 miesiącu życia, a mijają zazwyczaj przed ukończeniem 3- 5 roku życia, kiedy przewód pokarmowy jest już lepiej rozwinięty. U niektórych dzieci alergie utrzymują się aż do wieku szkolnego, a nawet i dłużej.
Na szczęście alergii pokarmowej można zapobiegać, stosując przede wszystkim specjalną dietę, a jeśli już wystąpi - zmniejszać jej objawy, przyjmując m.in. leki przeciwhistaminowe. Firma Novartis proponuje do stosowania dla najmłodszych - Fenistil® w postaci kropli, który można podawać już od 2. miesiąca życia dziecka.
Przeczytaj także:
- Brak apetytu u dziecka - Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść.
- Karmienie niemowląt - pokarm sztuczny, czy naturalny?
- Ostra biegunka infekcyjna - przyczyny odwodnienia i sposoby leczenia.
Forum - komentarze i opinie:
<Autor: Kinga , Data wysłania: 2012-02-28
Gdy mój synek miał wysypkę w połączeniu z suchą i szorstką skórą okazało się że to alergia na mleko. Lekarz kazał odstawić wszystkie produkty mleczne, nawilżać skórę emolientami i podawać probiotyk Latopic. Skóra malca jest teraz wyraźnie lepsza. Nie ma już wysypki a skóra jest gładka.
Autor: Anna , Data wysłania: 2013-12-03
u mojej córki alergia zaczęła sie, kiedy miała 3 tygodnie. zaczęła pić nutramigen i w sumie wszystkie objawy alergii ze strony układu pokarmowego minęły po pierwszych karmieniach hydrolizatem. bardzo pomógł tez latopic, probiotyk uszczelniajacy barierę jelitową, przez co wzrasta odporność organizmu na alergeny.