Jesteś tutaj: Strona główna / Dieta /
Dobra dieta po zawale serca

Dobra dieta po zawale serca

Jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na rozwój chorób serca jest nadwaga i niewłaściwy sposób odżywiania. 

 

Odpowiednio zbilansowana dieta ma w pielęgnacji osób po zawale serca niemal tak duże znaczenie, jak stała kontrola ciśnienia, regularne przyjmowanie leków czy aktywność fizyczna. Środki masowego przekazu, lekarze i kampanie społeczne na rzecz zdrowego trybu życia stale apelują o eliminowanie z diety cholesterolu i wzbogacenie jej o właściwe składniki odżywcze. Jednak zmiana nawyków żywieniowych nie jest sprawą prostą - zwłaszcza u osób starszych, które od wielu lat są wierne swoim przyzwyczajeniom w kwestii doboru potraw.

- Zdrowie to podstawa. Staram się to tłumaczyć moim podopiecznym. Zmiany w sposobie żywienia trzeba jednak wprowadzać stopniowo, aby nie zniechęcić podopiecznego do nowej diety - mówi pani Bogusława, opiekunka osób starszych, która także odpowiada za dietę seniorów.

 

Przykładowy jadłospis dzienny dla osoby po zawale:

Śniadanie:

  • Płatki śniadaniowe z niskotłuszczowym mlekiem i rodzynkami.

Przekąska:

Obiad:

  • zupa rybna,
  • ryż z kurczakiem, gotowaną marchewka i groszkiem / łosoś grillowany w piekarniku z odrobina soku z cytryny.

Deser:

  • sorbet truskawkowy posypany migdałami.

Kolacja:

  • kanapki z pastą z makreli (wędzona makrela, ugotowane białka jajek, cebula, jogurt naturalny zamiast majonezu, pieprz, odrobina soli).

Czego unikać w diecie osób starszych?

Pierwszym krokiem ku zdrowszemu sercu jest zapanowanie nad ilością spożywanego cholesterolu. Naukowcy i lekarze radzą, aby dzienna dawka nie przekraczała 300 mg. 

Tłuszcze

Powinny dostarczać mniej niż 30 proc. wszystkich kalorii, a tłuszcze nasycone - znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego - mniej niż 10 proc. Jeśli jednak mielibyśmy stale przeliczać procenty i kalorie, prędzej czy później zmiana diety zakończyłaby się porażką. Najlepiej zatem przestrzegać kilku prostych zasad.

- Głównym źródłem cholesterolu w typowej diecie są żółtka jaj. Dlatego ograniczam ich spożycie do maksimum trzech tygodniowo, a do potraw staram się dodawać wyłącznie białka - mówi pani Bogusława z firmy Promedica24.

Nie można zapomnieć także o unikaniu tłustych mięs i podrobów, takich jak wątroba, flaczki, serca. Dla przykładu w jednej porcji wątróbki o wadze ok. 0,85 kg jest aż 270 mg cholesterolu. Z tego samego powodu z diety wyrzucamy również boczek, kiełbasę i hot dogi. Jako zamiennik tego rodzaju mięs stosujemy kurczaka, który ma dużo mniej tłuszczów nasyconych oraz przede wszystkim ryby.

- Potrawy rybne staram się przygotowywać jak najczęściej, nawet trzy razy w tygodniu. Mięso ryb zawiera kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, które obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. W jadłospisie nie ma miejsca na nudę, moi podopieczni jedzą tuńczyka, łososia, śledzie, makrele i wiele innych - opowiada pani Aurelia, opiekunka pracująca w Niemczech dla firmy Promedica24.

Nabiał

Kolejnym krokiem jest przegląd spożywanego nabiału. Zamiast śmietany wybierzmy jogurt naturalny, kupujmy tylko niskotłuszczowe mleko. 
- W ramach deseru seniorzy mogą zjeść nawet lody - pod warunkiem, że będzie to sorbet i mrożony jogurt smakowy. Ograniczamy też sery oraz wypieki. Zdarza się, że sama przygotowuję ciasto dla podopiecznego. Wykorzystuję do tego tylko zdrowe produkty tj. białka jajek, odtłuszczone mleko, owoce i bakalie – dodaje pani Aurelia.

 

Na zdrowie!

Zmiana nawyków żywieniowych to nie tylko eliminowanie z diety szkodliwych produktów, ale także urozmaicanie codziennego jadłospisu jedzeniem „bogatym w zdrowie”. U pacjentów po zawale bardzo ważny jest błonnik. Nie dość, że pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu cukru, obniża ciśnienie krwi, to dodatkowo zmniejsza ryzyko powstania niektórych postaci raka.

Błonnik pęczniejący w wodzie zawierają:

  • brokuły, 
  • brukselka, 
  • jabłka,
  • biała fasola.

Smacznym obiadem może być makaron lub ryż podawany z niewielką ilością mięsa. Należy tylko pamiętać, aby nie wzbogacać ich o gęste sosy ani masło.

- Zdrowa dieta nie musi oznaczać nudnych i niezbyt smacznych posiłków. Staram się nie skupiać na tym, czego pacjentowi nie wolno, a pokazać mu że zdrowe jedzenie też może być atrakcyjne i urozmaicone. Takie podejście ma ogromny wpływ także na jego psychikę, bo, jak to mówią, w zdrowym ciele zdrowy duch - podsumowuje pani Bogusława, opiekunka z firmy Promedica24.

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.