Jesteś tutaj: Strona główna / Spa i wellness /
Drenaż limfatyczny - zabieg skuteczny na cellulit

Drenaż limfatyczny na cellulit

Znane powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć ma swoje zastosowanie także w medycynie estetycznej i kosmetyce. Łatwiej jest bowiem walczyć z powstaniem cellulitu, niż jego z nadmiernym nagromadzeniem. W tym celu musimy przede wszystkim zadbać o sprawne funkcjonowanie naszego układu limfatycznego, który oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

 

Ważny zabieg

Sprawny układ limfatyczny wspomaga usuwanie toksyn z komórek tłuszczowych, czyli zapobiega powiększaniu się cellulitu. Czasami przepływ limfy w organizmie bywa utrudniony poprzez różnorodne czynniki. Wówczas można wspomóc jego pracę, stymulować przepływ płynów odpowiednim masażem. Jednym z najbardziej profesjonalnych masaży tego typu jest drenaż limfatyczny. Początkowo zabieg ten był stosowany u osób z różnymi chorobami. Obecnie zaś drenaż stosowany jest zarówno u osób chorych jak i zdrowych, które np. chcą poprawić wygląd skóry lub wspomóc proces odchudzania.

 

Sauna i kąpiele wodne pomogą

Drenaż jest sposobem na poprawę funkcji układu limfatycznego. Pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii, toksyny oraz nadmiar płynów z organizmu. W dużej mierze sprawność układu limfatycznego zależy od elastyczność tkanki łącznej. Wtedy kiedy mamy sprawny układ limfatyczny i odpowiedni przepływ płynów, możemy zapobiegać jego gromadzeniu się i wiązaniu z włóknami kolagenowymi, które występują w komórkach tłuszczowych.

Jest kilka metod, które przyczyniają się do poprawy krążenia płynów. Mogą to być zabiegi ciepło-lecznicze takie jak kąpiele wodne (hydroterapia), sauna czy też łaźnia parowa. Te formy leczenia pomagają zebrać większość toksyn bliżej powierzchni skóry, dzięki czemu możemy je usunąć właśnie poprzez drenaż limfatyczny. Zabieg taki wspomaga utratę masy ciała oraz redukuje powstawanie cellulitu. 

 

Niech limfa płynie

Dlaczego tak istotne jest zwiększenie szybkości przepływu krwi i limfy? Głownie dlatego, że zaburzenia na tym tle mogą wywołać różne choroby narządów wewnętrznych. Ma również swoją rolę w walce z zapaleniami. Różnica ciśnień jest jedynym stymulantem, dzięki któremu chłonka (limfa) może krążyć w organizmie. Nic więc dziwnego, że czasami krążenie to zostaje zachwiane, co prowadzi do:

  • zaburzeń gospodarki wodnej, 
  • mineralnej, 
  • zapalenia zatok, 
  • cellulitu. 

Ponadto wywołuje obrzęki i zastoje limfatyczne, choroby zakaźne, kolagenowe i skóry.

 

We właściwym kierunku

Stosowany leczniczo i profilaktycznie drenaż limfatyczny wykorzystuje trzy elementy masażu klasycznego: głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. Techniki te powinny mieć charakter wypychający, czyli każda z nich - poprzez odpowiednio rozłożoną siłę nacisku – powinna spowodować przepchnięcie limfy we właściwym kierunku (od obwodu w ku ujściom żylnym). Siła z jaką przeprowadzany jest zabieg powinna być umiarkowana, żeby nie doprowadzić do zbytniego rozgrzania tkanek. Drenaż zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, zwłaszcza w kończynach dolnych, dlatego pozwala pozbyć się tzw. efektu zimnych stóp oraz najbardziej znienawidzonemu w letnim okresie - cellulitu. Zalecany jest również kobietom kilka tygodniu po porodzie, gdy organizm jest osłabiony po leżeniu i wysiłku.

 

Inwestycja w sprzęt

Osoby cierpiące na różne dolegliwości chętnie korzystają z różnego rodzaju sprzętu, mającego na celu uzyskanie tych samych efektów co masaż manualny. Zaletami takiego masażu jest łatwa dostępność i możliwość korzystania w dowolnym czasie (zakupiony sprzęt można trzymać w domu, biurze, a nawet zabierać na wakacje). Do bardziej statycznych należą fotele masujące (najbardziej polecane marki to: Sanyo, Human Touch, Pro-Wellness), ale skuteczne są również masażery ręczne, maty czy podnóżki. Stymulacja ud, łydek i stóp może być wykonywana przy dowolnym ułożeniu fotela. Tego typu drenaż limfatyczny jest jednak najbardziej efektywny, gdy podnóżek ustawiony jest równolegle do podłoża i powyżej poziomu serca.

 

Zasady używania

Korzystając z pomocy akcesoriów mechanicznych należy przestrzegać kilku zasad. 

- Jeśli korzystamy z ze sprzętu, typu fotele masujące w celach relaksacyjnych czy kosmetycznych to nie musimy tego konsultować z lekarzem. Jeśli jednak została zdiagnozowana konkretna choroba czy zwyrodnienie i chcemy użyć sprzętu pod kątem leczniczym, należy to natychmiast skonsultować to z lekarzem czy rehabilitantem. Podejmując decyzję samodzielnie możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zdarza się bowiem tak, że ustąpienie bólu na skutek korzystania ze sprzętu w początkowej fazie może jedynie zamaskować na chwilę problem, który później będzie jeszcze trudniejszy do eliminacji - mówi dr n med. Bernard Solecki, dyrektor 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Busku Zdroju.

Zobacz również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Andrey Voznjuk | Dreamstime.com