Jesteś tutaj: Strona główna / Stomatologia /
Masz dentofobię?

Komfort u stomatologa

Adam NimościckiAgnieszka Szygenda,
stomatolog

Niemal co drugi Polak obawia się dentysty. Odkłada wizytę „na potem”, bo nieprzyjemnie mu się kojarzy. Stosuje coraz więcej środków do higieny jamy ustnej – bo liczy, że zastąpią dentystę. Jeśli miałby wymienić najbardziej przerażający zawód, najczęściej wymienia dentystę. 

 

Bezbolesne metody

Takie odczucia wobec niewinnych stomatologów mają głównie osoby dorosłe, 30-45-latkowie, którzy na własnych zębach odczuli wątpliwą przyjemność płynącą z obowiązkowej szkolnej opieki stomatologicznej. Ich dzieci (o ile chodzą do dentysty, bo z tym w Polsce jest naprawdę źle), już takich obaw nie mają. Dlaczego? Wiedzą, że dentyści potrafią leczyć bezboleśnie.

- Nowoczesne technologie leczenia oraz zaawansowane metody znieczulenia sprawiają, że dziś u dentysty nic nie ma prawa boleć - mówi Agnieszka Szygenda, stomatolog, właścicielka Kliniki Orident. - Sam dyskomfort związany z wizytą u dentysty to jeszcze nie dentofobia. Taki niepokój towarzyszy co drugiej osobie siadającej na fotelu dentystycznym. Osoby z problemem dentofobii, czyli panicznym strachem przed dentystą znajdują się pośród tych, którzy nie chodzą do dentysty lub bywają tam tylko sporadycznie - w nagłych wypadkach - wyjaśnia właścicielka Orident. - Tacy pacjenci rzadko przychodzą do gabinetu z własnej woli, zwykle do wizyty zmusza ich ból albo ktoś bliski. Bo u nich sam strach jest większy niż ból zęba, który odczuwają. Niektóre osoby potrafią męczyć się z prawdziwym bólem zęba przez dwa tygodnie, zanim ktoś nie zmusi ich do przyjścia po pomoc do stomatologa

 

Sprawdź, czy masz dentofobię

  1. Czy w dniu poprzedzającym wizytę u stomatologa odczuwasz niepokój i napięcie powodujące jej odwołanie?
  2. Czy podczas oczekiwania w recepcji na wejście do gabinetu czujesz się zdenerwowany z powodu wizyty?
  3. Czy masz nieprzyjemne doświadczenia związane z wizytą u stomatologa?
  4. Czy podczas wizyty w gabinecie czujesz się niespokojny i zestresowany?
  5. Czy myśl o zastrzyku znieczulającym sprawia, że czujesz się zdenerwowany?
  6. Czy widok stomatologa lub asystentki stomatologicznej powoduje Twój niepokój?
  7. Czy narzędzie umieszczone w Twojej jamie ustnej podczas zabiegu stomatologicznego powoduje, że masz wrażenie utrudnionego oddychania i wpadasz w panikę?

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś twierdząco, oznacza to, że możesz mieć problem z dentofobią.

Dobra wiadomość jest taka, że dziś z dentofobią można sobie poradzić. Doświadczony lekarz, odpowiednie wyposażenie gabinetu, psychologiczne podejście oraz nowoczesne i skuteczne metody bezbolesnego leczenia pozwalają odzyskać piękny uśmiech nawet osobom, które ze strachu od kilkunastu lat nie były u stomatologa.

Nie tylko ból

Choć powszechnie dentofobię utożsamia się ze strachem przed bólem, doświadczenia Orident zaprzeczają tej opinii. Okazuje się, że pacjent bojący się dentysty zwykle odpowiada, iż „boi się ogólnie”, dopiero podczas wywiadu przeprowadzanego w klinice lekarz pomaga mu ustalić, jaka naprawdę jest przyczyna jego strachu. To milowy krok w opanowaniu strachu, trochę na zasadzie „chcesz pokonać swego wroga, poznaj go”. Oczywiste jest, że nie można walczyć z niezidentyfikowanym wrogiem. Ten nasz „ogólny” strach przed dentystą to najczęściej obawa przed:

  • samą wizytą (przed nowym i nieznanym),
  • przed bólem,
  • przed igłą i znieczuleniem,
  • zadławieniem i odruchem wymiotnym,
  • wstydem, zakłopotaniem stanem własnego uzębienia,
  • diagnozą,
  • przyszłym leczeniem i brakiem wytrwałości w leczeniu,
  • borowaniem,
  • poczuciem bezsilności,
  • niewiedzą na temat tego co robi lekarz,
  • zapachem i odgłosami,
  • zakażeniem,
  • zranieniem tkanek miękkich.


 

Jak walczyć z dentofobią?

Te obawy wynikają najczęściej z doświadczeń z przeszłości, które z czasem zostały powiększone przez wyobraźnię. Tymczasem stomatologia XXI wieku w zestawieniu z tą sprzed 20 lat to jak porównanie malucha z Porsche - także w zakresie szybkości leczenia. Tyle tylko, że taka wiedza ogólna nikogo nie przekona. 

- Pacjent z dentofobią zdaje sobie sprawę z tego, że jego strach jest irracjonalny, a jednak nie potrafi sobie z nim poradzić. Dla takich osób opracowaliśmy autorski program walki z dentofobią - bo wiemy jak leczyć pacjentów bojących się i ... jak ich z tego lęku wyleczyć - tłumaczy Agnieszka Szygenda. - Program walki z dentofobią został zbudowany w oparciu o wiedzę psychologiczną i doświadczenie w leczeniu pacjentów bojących się stomatologa. Jego realizacja zaczyna się już w domu pacjenta, który zapraszany jest na wizytę do kliniki, ale wie, że nie idzie na zabieg, tylko po to, by oswoić się z tym miejscem i poznać personel

- W naszej klinice realizację programu zaczynamy tuż za progiem. Nie ma poczekalni, jest strefa, w której można napić się kawy, poczytać prasę, posurfować w internecie. Zresztą pacjenci ze zdiagnozowaną dentofobią w ogóle u nas nie czekają, bo... mogą uciec. Jednym z istotnych czynników dentofobii jest specyficzny zapach gabinetu stomatologicznego. Rozwiązaliśmy ten problem - część niegabinetowa kliniki ma osobny system wentylacji, a w gabinetach używamy tylko preparatów bezzapachowych. Podobnie rzecz się ma z odgłosami z gabinetu - pacjenci w poczekalni ich nie słyszą, w gabinecie staramy się je minimalizować najbardziej, jak to możliwe. Na przykład nie używamy metalowych tacek na narzędzia - opowiada stomatolog.

 

Wiedza pomaga

Podobnie jest z innymi czynnikami powodującymi strach. Jeśli jest to ból - omawiane są możliwości odpowiedniego, bezpiecznego znieczulenia. Jeśli strach przed ukłuciem - lekarz informuje o możliwości znieczulenia dziąseł żelem przed zastrzykiem. Jeśli pacjent obawia się samej wizyty w nieznanym miejscu, może przyjść na wizytę adaptacyjną.

- Na taką wizytę zapraszamy każdego pacjenta, który odczuwa silny lęk. Jeśli pacjent jest w stanie rozpocząć wizytę w gabinecie, zapoznajemy go ze sprzętem, omawiamy narzędzia, demonstrujemy działanie i przeprowadzamy jeden bezbolesny zabieg. Jeśli jest taka potrzeba, pacjent może skonsultować się ze współpracującym z kliniką psychologiem. Następnie pacjent poznaje klinikę i personel. Na koniec lekarz omawia szczegółowo plan kolejnej wizyty, podczas której zbada stan jamy ustnej - opowiada Agnieszka Szygenda. 

Są osoby, które boją się tego, że nie wiedzą, jakie czynności wykonuje lekarz, obawiają się zakażeń czy zranienia, a także zadławienia. Z każdym z tych strachów lekarze potrafią sobie poradzić, najczęściej wystarcza rzetelna informacja i zaprezentowanie rozwiązań, które stosowane są w klinice.

Zdaniem Agnieszki Szygendy najlepiej, nie tylko w walce z dentofobią, sprawdzają się nowoczesne rozwiązania oparte na ergonomii. Ułatwiają pracę lekarzowi i gwarantują bezpieczeństwo pacjentowi. W efekcie pomagają w pozbyciu się strachu. A przecież o to właśnie chodzi. Ważny jest też przyjazny klimat: wystrój wnętrza, który niekoniecznie musi kojarzyć się z dentystą, możliwość słuchania ulubionej muzyki podczas leczenia i precyzyjna informacja.

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: emma , Data wysłania: 2011-08-25

Witam,jestem typowym dentofobem,lecz w nic już nie wierzę,ponieważ mój problem jest taki,kiedy dostaje dobre znieczulenie to podczas borowania niestety jest spory ból.Dlaczego tak się dzieje?

Autor: QDevs , Data wysłania: 2015-01-05

Witam, to nie wiem jak Ja mam to powiedzieć. Ja to przed wizytą u Dentysty już dostaje dreszczy. Serce wali jak młot. W Gabinecie staram się jakoś oswoić ze stresem, ale co najgorsze, moja psychika doprowadza mnie do tego, że robi mi się niedobrze i bladnę.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.