Jesteś tutaj: Strona główna / Uroda /
Masło Shea z orzeszków Karite

Masło Shea - masło karite

Paulina Szczetnickamgr Paulina Szczetnicka,
dyplomowana kosmetyczka

Masło shea pojawia się jako składnik wielu kosmetyków. Możemy je spotkać w kremach, balsamach, a nawet pomadkach do ust. Ma niesamowicie dobroczynne właściwości, ale najlepiej stosować je... na surowo, czyli nierafinowane!

 

Możliwości masła shea

Karite - to inna nazwa masła shea - powstaje z orzeszków drzewa masłowego Butyrospermum parkii. Pod właśnie taką łacińską nazwą zwykle będziemy mogli je znaleźć dokładnie czytając skład kosmetyków do pielęgnacji. Masło ma kolor lekko brązowy. Wprawdzie w temperaturze pokojowej ma gęstą konsystencję, to jednak roztarte na skórze staje się gładkie niczym aksamit. Pod wpływem ludzkiej temperatury karite przybiera wręcz płynną konsystencję i staje się delikatnym olejkiem. 

 

Pochodzenie karite

Masło to pozyskiwane jest wyłącznie ręcznie z terenów Afryki (zwykle Ghana). Również ręcznie jest przetwarzane. Jest to wręcz idealny kosmetyk dla osób preferujących ekologiczny styl życia, popierających handel Fair Trade i mających wysokie oczekiwania wobec kosmetyków.

 

Co zawiera masło?

Pod odpowiedzią na to pytanie kryje się wiele dobroczynnych związków i witamin. Masło shea jest często wykorzystywane w kosmetyce ze względu na swoje naprawdę zaskakujące właściwości oraz niezwykły skład.

Zawiera między innymi:

  • Alantoinę w postaci naturalnej. Substancja ta ma za zadanie regenerować, likwiduje przebarwienia i podrażnienia. W widoczny sposób nawilża i odbudowuje szczególnie skórę u osób wrażliwych. Dodawana jest nie tylko do kremów, ale także do proszków do prania. Spotkać ją można w kosmetykach dedykowanych cerze trądzikowej.
  • Prowitamina A (retinol). Obecnie jeden z najchętniej wykorzystywanych składników w kosmetyce. Nazywana jest także witaminą młodości, ze względu na swoje dobroczynne właściwości regeneracyjne i odbudowujące. Przeciwdziała starzeniu się skóry pobudzając ją do wytwarzania większych ilości kolagenu. Jest dobrym antyutleniaczem, działa regeneracyjnie także na włosy.
  • Witamina F. Często występuje też pod nazwą niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT. Jej głównym składnikiem jest kwas linolowy. To dzięki niemu skóra ma możliwość regeneracji po zbyt mocnym opalaniu lub po szkodliwym działaniu wolnych rodników. Witamina F ze względu na swoje właściwości chroni naturalną barierę ochronną skóry przed działaniem wolnych rodników, pomaga odbudować naskórek. Szczególnie polecana jest dla osób z skórą suchą, która wymaga odpowiedniej regeneracji i natłuszczenia.
  • Witamina E. Przede wszystkim zapobiega podrażnieniom oraz słonecznym poparzeniom. Działa niszczycielsko na wolne rodniki i skutecznie chroni przed niekorzystnym promieniowaniem UV. Do największych zalet witaminy E należą zapobieganie obrzękom i zapaleniom. Warto ją stosować miejscowo także podczas walki z niewłaściwym ukrwieniem naskórka i przy zmianach starczych.
  • Kwasy tłuszczowe (nasycone i nienasycone). Zapobiegają utracie wody z organizmu, dodatkowo delikatnie nawilżają i natłuszczają naskórek. Skóra przestaje się starzeć i zaczyna odbudowywać zniszczony naskórek.
  • Woski. Odżywiają i natłuszczają skórę. Mają działanie regeneracyjne. Pozwalają odbudować naskórek i poprawiają jego funkcjonowanie.

 

Właściwości masła shea

Dzięki zastosowaniu karite skóra staje się miękka i delikatna. 

  • Zawarte w nim substancje pozwalają odpowiednio nawilżyć naskórek, ale także utrzymują odpowiedni poziom natłuszczenia. Szczególnie warto ją stosować w niekorzystnych warunkach klimatycznych, czyli przy większym mrozie lub podczas upałów.
  • Ze względu na odpowiednie właściwości chemiczne karite można także stosować u osób ze skórą tłustą. Konsystencja i skład sprawiają, że nie zatyka ono porów skóry i pozwala naskórkowi swobodnie oddychać.
  • Do jednej z największych zalet masła shea należy przyspieszanie gojenia ran. Zawarte w nim substancje delikatnie działają na skórę, niwelując podrażnienia, a także stany zapalne. Szczególnie zalecane jest stosowanie karite po zbyt długim przebywaniu na słońcu, a także zapobiegawczo przeciw poparzeniom słonecznym. Chroni skórę człowieka dzięki delikatnemu filtrowi UV i skutecznie niwelując działanie wolnych rodników.
  • Ma zbawienny wpływ na skórę skłonną do alergii i podrażnień. Bezcenną właściwością masła shea jest jego uniwersalność i brak jakichkolwiek mocy uczuleniowych. Dlatego z powodzeniem zaleca się stosowanie go u osób ze skóra problematyczną, skłonną do alergii, podrażnień, zaczerwienioną i suchą. Sprawdza się także pomocniczo przy osobach ze skłonnością do trądziku lub zapalenia łojotokowego skóry.
  • Masło shea można z powodzeniem stosować u niemowląt i dzieci. Nie powoduje alergii, a tym samym odpowiednio nawilża delikatną skórę maleństwa. Działa o wiele lepiej niż gotowe i polecane gotowe oliwki dla niemowląt. W czystej postaci może służyć do masażu wrażliwej niemowlęcej skóry, skutecznie nawilży i odżywi dziecięcy naskórek. W przeciwieństwie do niektórych tłustych balsamów i kremów nie zatyka porów, ani skóry niemowlęcej, ani stosowanych obecnie kanalików odprowadzających mocz w pieluszkach.
  • Ze względu na swą delikatność i całkowity brak możliwości uczuleniowych karite można stosować także jako skuteczny kosmetyk do pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu.
  • Skutecznie działa na skórze osób z AZS (atopowym zapaleniem skóry). Brak podrażnień i łagodzące oraz natłuszczające właściwości szczególnie sprawdzają się w przypadku ludzi z chorobami skóry tzw. dermatozami.
  • Z dobroczynnych właściwości masła shea powinny być zadowolone szczególnie kobiety ciężarne oraz z nadwagą lub przybierające na wadze. Karite działa jak najlepszy balsam na rozstępy. Przede wszystkim delikatnie wygładza zgrubienia, niweluje zaczerwieniania powstałe pod wpływem rozciągania się skóry. Elastyczna moc karite sprawia, że skóra staje się odporniejsza na różnice w przyroście masy ciała.
  • Zawarte w karite woski oraz retinol sprawiają, że z powodzeniem można je stosować do włosów łamliwych i suchych. W doskonały sposób masło nawilża i odbudowuje strukturę włosa, poprawia jego koloryt i sprężystość. Kurację masłem szczególnie powinny stosować osoby, które mają problem z rozdwajającymi się końcówkami włosów.
  • Dzięki natłuszczającym i zmiękczającym właściwościom polecane jest dla osób, które mają suche i pękające pięty. Podobnie sprawa się ma ze spierzchniętą czy przesuszoną skórą dłoni. Masło powinny stosować szczególnie osoby, które używają detergentów lub często pracują w niekorzystnych warunkach bez użycia rękawiczek ochronnych. Masło sprawdza się także jako skuteczna kuracja po wychłodzeniu dłoni w zimie. Można także wsmarowywać odrobinę masła w łokcie. Dzięki temu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka i wygładzimy skórę.
  • Zawarte w maśle shea woski pielęgnują delikatną skórę ust. Masło shea dodawane jest do balsamów do ust oraz pomadek. Zawarte w nim witaminy odżywią spierzchnięte wargi i odpowiednio je nawilżą. Wystarczy niewielką ilość rozsmarować na ustach. Polecane szczególnie w zimie i podczas słonecznych dni.

 

Zastosowanie w kosmetyce

Masło shea najlepiej stosować w naturalnej konsystencji. Można je kupić w internetowych sklepach oferujących poszczególne składniki do samodzielnego wyrobu kosmetyków. W większych miejscowościach karite jest dostępne w sklepach typu mydlarnia.

Warto pamiętać, że postać naturalną przechowuje się w szczelnym pojemniku w lodówce.

Aplikacja polega na roztarciu masła w dłoniach do konsystencji olejku i wsmarowaniu w skórę.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Mirka , Data wysłania: 2011-08-26

Przeczytałam o właściwościach masła shea i zaczęłam stosować u swojego synka z atopowym zapalenim skóry. Dzięki temu mały rzadziej się drapał, a skóra przestała być zaczerwieniona. Również świąd, który dotąd był największym problemem podczas największych ataków choroby zdecydowanie zelżał. Masło shea wprawdzie nie wyleczyło mojego Szymonka z AZS, ale łagodzi objawy tej nieprzyjemnej choroby w bardzo skuteczny sposób. Polecam szczególnie mamom małych dzieci!

Autor: Ewelka , Data wysłania: 2011-08-26

Zgodzę się. Karite u mnie wspomaga moją skórę podczas ataków łuszczycy. Kiedyś kupowałam na wagę karite w Organicu, ale odkąd znalazłam je we Wrocławiu w Mydlarni, nie zamieniłabym je na inne. Warto uważać, bo do masła często dosypują konserwantów. Łatwo to sprawdzić. Jak masło shea leży na półce to wiadomo, że jest z chemią. Lepiej kupować od dostawcy sprawdzonego, który na pewno przechowuje je w lodówce.

Autor: iwona , Data wysłania: 2012-03-04

Stosuje masło karite dopiero od kilku dni i już widzę znaczną poprawę kondycji skóry. ogólnie mam bardzo suchą skóre i po wtarciu wieczorem nawet dużej ilości balsamu, rano skóra znów była sucha i szorstka. Od kiedy smaruję się masłem karite, moja skóra przez całą dobę jest odpowiednio nawilżona i napięta. Polecam stosowanie w ciązy ( jestem w 18 t.c.).

Autor: magda , Data wysłania: 2012-04-20

ja od ok 3 tyg. uzywam masla na skore twarzy i pod oczy na pierwsze zmarszczki zamiast kremów, stosowalam mnostwo roznych tanich i drogich kremów pod oczy i powiem Wam, ze dopiero maslo zadzialalo! zniwelowalo mi zmarszczki, nawilzylo, natluscilo i mam spojrzenie 5 lat mlodsze i w ogole skore na twarzy w duzo lepszej kondycji. To jest cudne!

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.