Jesteś tutaj: Strona główna / Uroda /
Trądzik da się wyleczyć

Trądzik da się wyleczyć

Piotr Pawlikdr Piotr Pawlik,
specjalista dermatolog i alergolog

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry. Przeważnie z tego powodu cierpią młodzi ludzie w okresie dojrzewania. Choroba jednak może pojawić się w każdym wieku. Zmiany na skórze najlepiej skonsultować z dermatologiem.

 

Trądzik pojawia się czasami nawet u noworodków, a niekiedy dopiero po 30. roku życia. Istnieje wiele odmian trądziku, m.in.:

 • zawodowy - pojawia się u osób narażonych na oddziaływanie niektórych substancji chemicznych (np. chlor, oleje, dziegcie itp.);
 • polekowy - spowodowany jest przez leki stosowane wewnętrznie lub zewnętrznie (np. steroidy - wówczas brak zaskórników, witamina B6, B12, jod, barbiturany, które wydzielają się przez gruczoły łojowe i inne). Po odstawieniu leku, trądzik może szybko ustąpić.
 • kosmetyczny - wywołany jest przez niektóre szkodliwe składniki chemiczne kosmetyków (np. zawarte w pudrach, różach).
 • niemowlęcy - występuje podobnie jak trądzik kosmetyczny pod wpływem stosowania niektórych kosmetyków pielęgnacyjnych (np. oleje mineralne do pielęgnacji skóry).
 • pospolity - jest najpopularniejszą odmianą trądziku, rozpoczyna się u nastolatków w memencie zwiększonej produkcji hormonów płciowych.

 

Zgłoś się do lekarza

Jeżeli zauważyliśmy na swojej twarzy, dekolcie lub plecach niepokojące zmiany, wtedy jak najszybciej należy zgłosić się do specjalisty. Lekarz dermatolog, na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania zmian skórnych, określi chorobę i ustali odpowiednie leczenie. Usuwanie zmian chorobowych przez samych pacjentów zazwyczaj tylko pogarsza przebieg choroby, ponieważ w ten sposób doprowadzamy do rozprzestrzeniania się zmian zapalnych. W efekcie choroba utrzymuje się dłużej i przebiega ciężej.

 

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Leczenie trądziku wymaga cierpliwości. Należy także przestrzegać kilku zasad:

 • nigdy nie należy leczyć się samemu w domu, nawet gdy trądzik wydaje się niewielki;
 • myjemy skórę dwa razy dziennie wodą i specjalnymi kosmetykami (mydła, żele) do cery trądzikowej;
 • oczyszczanie skóry twarzy oraz peeling wykonujemy wyłącznie w gabinecie kosmetycznym;
 • leki stosowane zewnętrznie powinny być nakładane na czystą i suchą skórę;
 • nie przesadzamy z opalaniem - poprawa może być tylko krótkotrwała, potem objawy mogą się nasilić, a po słońcu zostaną nam blizny!
 • zwracamy uwagę na jedzenie i unikamy: kakao, czekolady, potraw ostrych i kwaśnych owoców cytrusowych.

Trzeba pamiętać, że cera tłusta bardzo często jest odwodniona. Dodatkowe utrudnienie przy wykonywaniu makijażu polega na tym, że skóra się błyszczy, dlatego też nierzadko dodatkowo szkodzimy jej tonikami alkoholowymi i matującymi kremami. Do sprawiającej kłopoty skóry najlepsze są kremy o lekkiej konsystencji, np. na bazie arniki z dodatkiem witaminy B i drożdży. Korzystnie wpływa na nią kwas salicylowy lub LHA (pochodna kwasu salicylowego) zawarte w kremach. Nie należy jej opalać. Słońce zwiększa łojotok i pozornie zlikwidowany trądzik może powrócić ze zdwojoną siłą. Ponadto na skórze opalonej mogą powstawać nieestetyczne i trudne potem do usunięcia przebarwienia.

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: klara , Data wysłania: 2012-01-16

Ja po długich "cierpieniach" trądzik wyleczyłam kuracją hormonalna cyprodiolem. Jest to odpowiednik diane35. Kuracja trwała około 8 miesięcy, ale efekt jest super i co ważne trądzik nie powraca. Po pigułkach czułam się dobrze, a bardzo bałam się że przytyję ale nic takiego się nie wydarzyło. Bardzo polecam znaleźć dobrego lekarza, który wskaże odpowiednia dla nas kurację.

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Olga Langerova | Dreamstime.com