Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Klimakterium

Objawy klimakterium

Termin menopauza pochodzi od greckiego „meno” (miesiąc, miesiączka) oraz „pausis” (przerwa, pauza). Wg definicji WHO menopauza rozpoczyna się po ostatniej miesiączce, po której następuje co najmniej półroczna przerwa. Menopauza to kolejny etap w życiu (podobnie jak np. dojrzewanie), który jest częścią szerszego procesu zwanego klimakterium, obejmującego oprócz menopauzy także pre-menopauzę oraz post-menopauzę. 

 

Kiedy hormony spadają

Klimakterium, w tym również menopauzę, powoduje stopniowy zanik czynności jajników. Obserwuje się wtedy spadek stężenia hormonów kobiecych we krwi, estrogenów (o 40-60%) i progesteronu (nawet do poziomu nieoznaczalnego). W rezultacie, zakłóceniu ulega równowaga hormonalna, co powoduje wystąpienie szeregu symptomów kojarzonych z menopauzą.

 

Klimakterium czas

Wiek, w którym pojawia się klimakterium, jest dość zróżnicowany. Szacuje się, że w Polsce rozpoczyna się najczęściej pomiędzy 45. a 49. rokiem życia i trwa około 10 lat, przy czym menopauza, czyli „szczyt” klimakterium, przypada przeciętnie na 49. rok życia. Czas wystąpienia pierwszych objawów przekwitania zależy przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych. O przyspieszeniu wystąpienia menopauzy decyduje też niehigieniczny tryb życia np.stres, niezdrowa dieta.

 

Pierwsze oznaki menopauzy

Menopauza sama w sobie nie jest uważana za chorobę. Jest to jedynie zespół symptomów. Dopiero te symptomy, jeśli nie są łagodzone, mogą prowadzić do chorób i schorzeń (np. osteoporozy, chorób układu krążenia etc.). Dlatego kobiety powinny reagować na pierwsze oznaki menopauzy jak najszybciej. Zniwelują przykre niedogodności i będą cieszyć się z życia jak dotychczas. Ponadto będą miały szansę uniknięcia poważniejszych konsekwencji menopauzy. 

 

Uciążliwe dolegliwości

Niedogodności menopauzalne można podzielić na dwie grupy: 

  1. natury psychicznej:
    • gorsze samopoczucie, 
    • huśtawki emocjonalne, 
    • stany depresyjne, 
    • osłabienie koncentracji,
  2. fizycznej:
    • uderzenia gorąca, 
    • pocenie nocne, 
    • zwiększenie poziomu złego cholesterolu, 
    • osteoporoza. 

 

Problemy psychiczne

Część z tych symptomów pojawia się już na samym początku klimakterium. Do wczesnych oznak przekwitania zalicza się uderzenia gorąca tzw. wary (odczuwane jako nagłe fale ciepła przepływającego od głowy do tułowia). Trwają one od kilku minut do pół godziny, a mogą występować nawet kilkadziesiąt razy na dobę. Początkom menopauzy towarzyszą też nocne poty, które zaburzają sen, co skutkuje uczuciem zmęczenia i rozdrażnienia w ciągu dnia. Ponadto, w tym okresie kobieta musi zmagać się z zaburzeniami pamięci, przygnębieniem, bezsennością oraz pogorszeniem koncentracji. 

 

Osłabienie fizyczne podczas menopauzy

Z kolei niedogodności występujące w szczytowym okresie klimakterium, wynikają z zakłócenia równowagi hormonalnej. Najczęściej spotyka się wtedy objawy menopauzy ze strony układu krążenia oraz układu kostnego. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, jak stwierdzono, właściwy i zrównoważony poziom hormonów kobiecych przed menopauzą zabezpiecza przed rozwojem miażdżycy i wystąpieniem chorób układu krążenia. Gdy tylko poziom hormonów jest zaburzony, to kobiety bardziej niż mężczyźni, są narażone na chorobę wieńcową, zawał serca lub udar mózgu. Z kolei szybkie obniżenie stężenia wapnia w tkance kostnej w okresie menopauzy zwiększa ryzyko osteoporozy. Kości stają się wtedy mniej wytrzymałe i są bardziej podatne na złamania. 

 

Objawy do wyłapania

Uciążliwe i czasami niepokojące symptomy menopauzy wymagają szybkiego działania. Aby kobieta mogła sobie pomóc odpowiednio wcześnie, niezbędna jest powszechna edukacja w zakresie samej menopauzy, symptomów oraz sposobów radzenia sobie z nią. 

 

Potrzeba edukacji

Temat klimakterium i menopauzy jest trudny dla większości kobiet. Zupełnie niesłusznie uważa się go za wstydliwy i krępujący. Na pewno na zmianę podejścia kobiet do procesu przekwitania wpłynęłoby właściwe podejście środowiska medycznego do tego zjawiska. Przekazywanie pacjentkom informacji, że wielokierunkowe traktowanie oznak menopauzy przynosi bardzo pozytywne rezultaty, jest kluczem do sukcesu.

Lekarze powinni wskazywać więc na konieczność prowadzenia trybu życia dostosowanego do okresu klimakterium:

  • zadbanie o regularną dawkę ruchu, 
  • relaks, 
  • właściwa dieta, 
  • kontynuacja życia zawodowego. 

 

Rodzaj terapii menopauzalnej

Dodatkowo, dokładnie przeprowadzony wywiad z pacjentką, szybko pozwoliłby na rozpoznanie menopauzy i przedstawienie alternatyw w sposobie radzenia sobie z uciążliwymi niedogodnościami. Lekarze powinni przedstawić wybór pomiędzy stosowaniem HTZ (hormonalnej terapii zastępczej) a przyjmowaniem preparatów na bazie wyciągów roślinnych. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem przyjmowania odpowiednich dla danej kobiety preparatów, lekarz uświadomił pacjentce argumenty za i przeciw ich stosowaniu, a przede wszystkim poinformował o przeciwwskazaniach. Szczególnie dotyczy to terapii HTZ, która nie powinna być stosowana przez kobiety u których stwierdzono np. zaburzenia czynności wątroby, czynne zespoły zatorowo-zakrzepowe. 

 

Natura przychodzi z pomocą

Podstawowym sposobem łagodzenia oznak menopauzy jest wyrównanie poziomu hormonów w organizmie. Hormonalna terapia zastępcza może być jednym z rozwiązań problemów menopauzalnych.

Jednak, co zrobić, gdy wystąpią wyraźne przeciwwskazania do stosowana HTZ? Natura jest odpowiedzialna za menopauzę, natura też przychodzi kobietom z pomocą oferując fitoestrogeny, związki pochodzenia roślinnego, o zbliżonej budowie i działaniu do naturalnych estrogenów kobiecych. Wyciągi z soi oraz koniczyny czerwonej są bogatym źródłem fitoestrogenów. Jednak samo dostarczanie organizmowi fitoestrogenów może nie być wystarczające, aby zmniejszyć uciążliwość klimakterium. Dlatego dodatkowo należy pomyśleć o wyciągu z korzenia maki, który dzięki swym właściwościom energetyzującym, zwiększy witalność, doda energii i złagodzi huśtawki emocjonalne. Z kolei ekstrakt z nasion dobrze znanego w Polsce lnu, pozwala zmniejszyć uderzenia gorąca i ułatwia utrzymanie poziomu dobrego cholesterolu (HDL) we krwi. Ekstrakt z nasion lnu korzystnie wpływa też na stan i wygląd skóry.

Źródło: NeoDeprim Meno

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.