Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Menopauza - porady

Menopauza, czyli kobieta dojrzała

Andrzej Wrzecińskidr Andrzej Wrzeciński,
ginekolog położnik

Zmniejszająca się liczba hormonów w organizmie to ewidentny znak, że nadszedł okres przekwitania. Kiepskie samopoczucie i uderzenia gorąca to najczęstsze objawy.

O zbliżającym się okresie przekwitania zazwyczaj informuje nas nasze ciało. Do zwiastunów menopauzy zaliczamy:

  • zaburzenia cyklu miesięcznego między 42 a 45 rokiem życia,
  • uderzenia gorąca,
  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle w dole brzucha,
  • stany wzmożonego napięcia emocjonalnego
  • kłopoty z utrzymaniem wagi ciała,
  • trudności w zasypianiu,
  • problemy z opanowaniem zmiennych nastrojów,
  • częste spadki dobrego samopoczucia.

Takie objawy mogą utrzymywać się od kilku tygodni, do nawet kilkunastu lat! Deficyt hormonów płciowych, zwłaszcza estrogenów, powoduje zmiany wewnętrzne w organizmie. W okresie menopauzy odsetek kobiet otyłych w Polsce wynosi 66 procent. Z nadwagą wiążą się też inne choroby. Zazwyczaj jest to nadciśnienie i cukrzyca.

 

Koniecznie do specjalisty

Stosując pod kontrolą lekarza odpowiednie leki można sobie poradzić z okresem przekwitania. W tym czasie kobietą powinno zajmować się kilku specjalistów na raz:

  • ginekolog,
  • endokrynolog,
  • ortopeda,
  • chirurg sutkowy,
  • diagnosta usg.

Menopauza, czyli tzw. ostatnia miesiączka, to naturalny stan fizjologiczny, który pojawia się po 45. roku życia i wiąże się z wygasaniem pracy jajników. Tylko dobra współpraca z doktorem, aktywność, bezkonfliktowa atmosfera w domu i pozytywne myślenie mogą zniwelować skutki przekwitania.

 

Seks po menopauzie

To nieprawda, że wraz z okresem przekwitania kończy się seks. Wręcz przeciwnie - powinno się go nadal uprawiać. Poprawi on nasze samopoczucie, niejednokrotnie zwiększy poziom hormonów szczęścia we krwi i sprawi, że partnerzy, mimo wieku, nadal będą sobie bliscy.

Panie po menopauzie często są bardzo zadowolone ze współżycia płciowego, ponieważ wreszcie nie boją się ciąży. Dzięki temu w sypialni są rozluźnione, łatwiej osiągają orgazm. Mają często zwiększoną ochotę na seks.

Istnieją też przypadki kobiet w wieku menopauzalnym, które skarżą się na suchość w pochwie narządów rodnych lub uczucie zwężenia w pochwie. I na to jest rada: warto zacząć stosować środki nawilżające. Najlepsze są żele z lubrykantem zwiększającym poślizg. Dzięki temu stosunki znów nabiorą dawnej namiętności.

Zmniejszenie satysfakcji seksualnej może być też skutkiem stosowania leków przeciwdepresyjnych i uspokajających. Niezadowolone z życia seksualnego panie powinny otwarcie porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym. On może zalecić odpowiednie kremy lub żele dopochwowe. Łatwość w użyciu i niewysoka cena mogą być tylko dodatkową zachętą dla pań, które pragną nadal cieszyć się niczym nieskrępowanym seksem!

Uważaj na kości

Podczas menopauzy drastycznie spada nam poziom hormonów. Ich niedobór sprawia, że jest gorzej wchłaniany wapń. Jego zmniejszona ilość to z kolei osteoporoza. Na tę dolegliwość cierpi wiele kobiet w okresie przekwitania: ich kości stają się słabsze, bardziej łamliwe. Panie powinny mieć tego świadomość i stosować dietę bogatą w wapń. Warto do swojego menu włączyć jogurty, produkty mleczne. Dobrze też jest się zgłosić do lekarza np. ortopedy. Zaleci on specjalne badania określające poziom wapnia we krwi i dobierze odpowiednie leki antyosteoporotyczne. Na poprawę masy kostnej będą miały też wpływ preparaty hormonalne. Zmniejszą one przykre dolegliwości, stanowią ochronę przed osteoporozą, miażdżycą i zaburzeniami psychicznymi.

Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) wielu paniom poprawia jakość życia. Koniec ze złym samopoczuciem bez przyczyny, koniec z uderzeniami gorąca. Znów można cieszyć się życiem w najlepszej postaci!

 

To ci pomoże

Oprócz hormonalnej terapii zastępczej można spróbować poradzić sobie z klimakterium samemu. W aptekach dostępne są środki pochodzenia roślinnego. Do najbardziej popularnych zaliczyć można:

  • Menofen
  • Soyfen,
  • Femal,
  • Klimaktobon,
  • Doppelhertz Aktiv - Meno,
  • NeoDeprim Meno.

 

Terapia ściśle naturalna

Naukowcy udowodnili, że ulgę przynoszą specyfiki zawierające fitoestrogeny. Są to głównie:

  • izoflawony (w ogromnych ilościach zawiera je soja),
  • kumestany (występują obficie w kiełkach),
  • lignany (bogate w nie są nasiona lnu).

Warto w aptece zapytać o leki bez recepty zawierające powyższe substancje.

 

Ziołowy spokój

Równie pomocne mogą się okazać zioła. Ich łagodzące skutki klimakterium znane są od wieków. Przydatne w domowej apteczce mogą być:

  • koper włoski,
  • czarnuszka,
  • korzeń żeń-szenia,
  • ziele krwawnika,
  • pluskwica groniasta,
  • mniszek lekarski,
  • kwiat czarnej malwy.

 

Wstydliwy problem

Niedobór estrogenów oraz osłabienie dna miednicy są przyczyną nietrzymania moczu. To krępująca dolegliwość. Zmusza do noszenia podpasek lub wkładek higienicznych. Cierpi na tę dolegliwość co czwarta kobieta po menopauzie. Wystarczy kichnąć, kaszlnąć i już ujawnia się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Kobiety wstydzą się i często nie rozmawiają o tym nawet z lekarzem.

Leczenie tego schorzenia na szczęście jest proste. Trzeba stosować hormonalną terapię zastępczą. Niekiedy problem można rozwiązać zabiegiem chirurgicznym. Zazwyczaj jednak oprócz leków, lekarz powinien zalecić ćwiczenie mięśni Kegla. To one odpowiadają za doznawane orgazmy, ale... też za wstrzymywanie moczu. Im są silniejsze, tym nasz problem może okazać się słabszy…

 

Warto wiedzieć

Okazuje się, że kobiety po menopauzie mogą słabiej odczuwać słodkawy smak. Grozi to spożyciem większej ilości cukru i poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jedną z nich może być oczywiście otyłość. Panie mogą bezpośrednio nie odczuwać dyskomfortu, ale za to zaczną bardziej słodzić herbatę czy częściej podjadać słodycze. Kubki smakowe kobiet po 45. roku życia mają niższą zdolność wyczuwania sacharozy, czyli po prostu białego cukru. Panowie w tym wieku nie zaobserwowali u siebie takich objawów. Na wszelki jednak wypadek w każdym wieku warto dbać o linię i utrzymywać stałą wagę ciała. Dzięki temu unikniemy nie tylko otyłości, ale też choroby wieńcowej czy miażdżycy.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Ewa53 , Data wysłania: 2011-03-16

ja przeszłam ją 1,5 roku temu. straszne uczucie, najgorsze jest to że nie mogłam się kochać z mężem ( zero nawilżenia ). Ginekolog poradził mi własnie lubrykanty. przypadkiem w internecie trafiłam na astroglide i jestem bardzo usatysfakcjnowana.

Autor: Salomeaa , Data wysłania: 2012-02-11

Witam, pisze w imieniu mojej mamy, ponieważ ma duży problem i nie wie jak sobie ma z tym poradzić. Mama ma 57 lat i od ponad 3 lat dokucza jej menopałza. Co pewien czas, 3-4 miesiące pojawia się dość obfite krwawienie idzie do lekarza i "skrobanka", nie wiem jak taki zabieg nazywa się profesionalnie. Od około pół roku dokucza jej mocny bół w dole brzucha. Ból jest bardzo silny. Mama ma również problemy z kręgosłupem i zastanawiamy się czy nie jest to przyczyną tego bółu. Wszelkie badania jakie zrobiła wyszły pozytywnie jak na Jeje wiek. Lekarze nie wiedzą co jest i jak można pomóc kobiecie. Podejżewamy różne przyczyny np.: nerwica, jak wczesniej wspomniałam ucisk idący z kręgosłupa, zapalenie przewodów moczowych ale posiew i badanie moczu nic nie wykazały, co może być, bardzo prosze o pomoc. Z góry dziękuje.

Autor: Ona , Data wysłania: 2015-11-22

Mam 30 lat i moja menopauza sie wlasnie zaczyna. Na szczescie mam juz dwoje dzieci. Tak -30 lat! Jest ona w moim przypadku spowodowana choroba autoagresywna.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.