Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Samodzielne badanie piersi

Okresowe badanie piersi

Andrzej Wrzecińskidr Andrzej Wrzeciński,
ginekolog położnik

Prawie u 80 procent kobiet w Polsce specjaliści podczas rutynowej wizyty kontrolnej wykrywają zmiany w piersiach. Zazwyczaj są one łagodne. Warto jednak regularnie się badać i nie ryzykować swoim zdrowiem. Szczególnie ważne są badania okresowe.

 

Podstawowe badanie piersi każda kobieta powinna wykonywać w domu sama. Jeśli w piersi wyczujemy guzek, dziwne zgrubienie lub jeśli z brodawki wycieka płyn, warto natychmiast wybrać się do specjalisty. Tylko lekarz szybko będzie w stanie nas uspokoić i zlecić dodatkowe badania diagnozujące.

 

Niegroźne guzki

Nie wszystko co wyczujemy pod ręką podczas samobadania piersi może okazać się początkiem choroby nowotworowej. Czasami za zgrubienia odpowiadają inne przyczyny.

  • Włókniakogruczołak - jest twardy, zwykle ma kilka centymetrów wielkości, znajduje się często tuż pod skórą. Niektóre tego typu gróczołaki zanikają same. Istnieje jednak grupa, którą trzeba usunąć. Tylko specjalista jest w stanie to ocenić.
  • Torbiele - są wypełnione płynem i mogą osiągać spore rozmiary. Powstają zazwyczaj głęboko w piersi. Guzki te czasem znikają same w ciągu kilku kolejnych cykli. Jeśli się jednak utrzymują dłużej, konieczna będzie kuracja hormonalna. 
  • Brodawczaki - najczęściej są odpowiedzialne za wyciek płynu z brodawki. Może on mieć konsystencję płynu surowiczego lub być o mlecznej konsystencji. Brodawczaki leczy się chirurgicznie.

Samobadanie

Zarówno ciąże, cykle miesięczne jak i przekwitanie powodują, że z wiekiem stopniowo zmienia się gęstość piersi. Przede wszystkim maleje w nich ilość tłuszczowej tkanki. Dlatego na samobadanie piersi warto wybrać odpowiedni dzień. Kiedy będziemy się badać przed miesiączką, możemy wyczuć np. pewne zgrubienia. Najczęściej znikają one w momencie kiedy rozpoczyna się krwawienie. Najprawdopodobniej przyczyny takich zgrubień należy doszukiwać się w powiększonych gruczołach mlecznych. Jeśli jednak coś nas w piersiach zaniepokoi, warto przeprowadzić dodatkowe badanie u specjalisty. Młodsze kobiety powinny zdecydować się na badanie USG. Panie starsze lepiej gdyby skorzystały z mammografii, która w ich przypadku bardziej się sprawdza.

 

Mammografia

Polega na prześwietlani dwukrotnym piersi promieniami rentgena. Dzięki temu badaniu specjalista jest w stanie zauważyć nawet guzki wielkości 3 mm. Jeśli zostanie wykonana mammografia cyfrowa, można dzięki niej wykryć zmiany o wielkości nawet 1 mm. Na badanie mammograficzne należy zgłosić się kilka dni po miesiączce. Piersi są wtedy mniej wrażliwe na ból.

 

Ultrasonografia

Za pomocą badania USG można wykryć zmiany mające około 5 mm. Lekarz jest w stanie dzięki takiemu badaniu odróżnić wypełnioną płynem torbiel od guzków litych.

Co ważne – na ultrasonografię każda kobieta może zgłosić się w dowolnym dniu cyklu.

Jeśli mamy na nie skierowanie od onkologa lub ginekologa, jest ono przeprowadzone bezpłatnie.

 

Zbadaj się sama

Stań przed lustrem, oprzyj dłonie na biodrach i przyjrzyj się dokładnie swoim piersiom. Zwróć uwagę na to czy mają taki sam kształt, czy nie ma w nich wgłębień lub niepokojących wypukłości. Przyjrzyj się dokładnie czy obie brodawki znajdują się na tym samym poziomie. Warto delikatnie ścisnąć brodawki, czy przypadkiem nie wypływa z nich niepokojący płyn.

Podnieś lewą rękę i oprzyj dłoń z tyłu głowy. Palcami drugiej dłoni zbadaj lewą pierś. Zacznij macać skórę w okolicy pachy. Zataczaj coraz mniejsze koła. Przesuwaj się palcami w stronę brodawki. Uciskaj pierś dwukrotnie, najpierw słabiej, a potem mocniej. W ten sam sposób zbadaj prawą pierś.

Połóż się na łóżku. Pod lewe ramię wsuń poduszkę. Lewą rękę włóż pod głowę. Zbadaj prawą dłonią lewą pierś w taki sam sposób, jak jej dotykałaś na stojąco. Zwróć szczególna uwagę czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych pod pachami. W taki sam sposób zbadaj drugą pierś.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: fijona , Data wysłania: 2011-09-19

ja badam się sama rękawicą busti care- to niby nowość na rynku ale produkt godny polecenia. jest tania a bardzo skuteczna w wykrywaniu :)

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.