Jesteś tutaj: Strona główna / Dieta /
Pij wodę cały rok

Pij wodę cały rok

Kiedy za oknami zaczyna się jesienna szaruga, temperatura obniża się, a słońce szybko znika za horyzontem pozostawiając tylko wspomnienia słonecznego lata, twój organizm rzadziej sygnalizuje pragnieniem potrzebę nawodnienia. Pamiętaj jednak, że dla prawidłowego funkcjonowania potrzebujesz odpowiedniej dla twojego organizmu ilości wody każdego dnia - bez względu na porę roku.

 

Jesienią i zimą bardzo łatwo zapominamy o potrzebie stałego dostarczania naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody. Zimą częściej odczuwamy głód, niż pragnienie. Chcąc ogrzać swój organizm sięgamy po substancje odżywcze zawarte w pokarmie, a zapominamy o regularnym nawadnianiu.

- Często wiele osób uważa, że skoro nie odczuwa pragnienia, to znaczy, że nie musi pić. Niestety, nic bardziej mylnego. Aby wszystkie procesy w naszym organizmie przebiegały prawidłowo, musimy dostarczyć organizmowi tyle wody (płynów), ile traci. Za niezbędne minimum uważa się 8-10 szklanek wypitych równomiernie w ciągu całego dnia - bez względu na to, czy jest lato, czy zima - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka.

 

Dlaczego jesienią i zimą nawadnianie organizmu jest tak ważne?

Jesień i zima to pory roku sprzyjające pogorszeniu się kondycji skóry, która w tym okresie traci wilgoć prawie dwa razy szybciej niż latem. Wiatr, chłód i mróz to sprzymierzeńcy wysuszonej skóry, a gdy chcemy skryć się przed nimi w ciepłym domowym zaciszu wpadamy z deszczu pod rynnę. Suche i ciepłe powietrze grzewcze w pomieszczeniach sprawia, że nasza skóra staje się przesuszona i bardziej skłonna do podrażnień. Wówczas, aby zapobiec odwodnieniu powinniśmy regularnie wypijać minimum 2 litry płynów dziennie.

Brak wody w organizmie przejawia się nie tylko przesuszeniem skóry, ale i chronicznym zmęczeniem.

- Odpowiedni poziom nawilżenia decyduje o zdrowym, młodym, świeżym wyglądzie, jak również o prawidłowym pełnieniu przez skórę funkcji ochronnych. Skóra nienależycie nawodniona staje się szara, matowa, napięta, skłonna do podrażnień i pęknięć, ponadto łuszczy się, a po pewnym czasie pojawiają się na niej zmarszczki. Niedobór wody powoduje również wysychanie błon śluzowych, w wyniku czego przestają być one naturalną barierą dla drobnoustrojów - podkreśla Julia Rogozińska z Kliniki Pielęgnacji Urody Amaya.

- W takim przypadku nie pomogą żadne kremy i maseczki - musimy regularnie pić wodę! To najcenniejszy eliksir życia! - zaznacza prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska - Wojciechowska.

Właściwa podaż wody wpłynie korzystnie nie tylko na naszą cerę, ale i samopoczucie. Dzięki wodzie z organizmu usuniemy szkodliwe produkty przemiany materii a nasza skóra znów nabierze blasku.

Więcej informacji na: www.wodazezrodla.pl

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.