Jesteś tutaj: Strona główna / Natura /
Czosnek

Czosnek - panaceum na wszystko

Grażyna Lewandowska-Piechdr nauk med. Grażyna Lewandowska-Piech,
specjalista medycyny rodzinnej

Ostry smak, charakterystyczny zapach i niezwykłe właściwości. To właśnie jego wysokość czosnek, warzywo, które należy spożywać regularnie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jest równie skuteczny na wiosenne przeziębienie jak silne leki zwalczające chorobę. Może warto byłoby z niego wytwarzać szczepionki?

 

Alicin ma silne działanie

Najważniejsza w czosnku jest bulwa. To ona kryje w sobie ząbki używane przez nas zarówno w kuchni jak i leczeniu. Charakterystyczną rzeczą w czosnku jest jego zapach. Zgnieciony ząbek wydziela alicin (S-tlenku disulfidu diallilowego, S-allilo-2-propenotiosulfinianu). To właśnie ta substancja jest najbardziej wartościowa w tym warzywie. Przeprowadzone badania wykazały, że ma ona silniejsze działanie niż tetracyklina czy penicylina. Warto się już w tym miejscu zastanowić nad skuteczną terapią w trakcie przeziębienia czy ataku grypy. Może zbędne są silne antybiotyki. Wystarczy przecież regularnie zjadać ząbki czosnku!

 

Do ochrony przed grzybami

Czosnek zawiera wiele pochodnych siarki. To właśnie tym substancjom przypisuje się dobroczynne właściwości. Substancje te są produkowane niejako przy okazji i służą warzywu do ochrony przeciw atakującymi bulwę grzybami czy bakteriami. Dopiero z czasem człowiek zaczął wykorzystywać czosnek właśnie w tym celu. Jego spożycie zaczęło również ludzi skutecznie chronić przed bakteriami i grzybami. A charakterystyczny smak i zapach? To nic innego jak odstraszacz zwierząt! Warzywo w ten sposób chroni siebie przed zjedzeniem. Jak widać człowiekowi absolutnie to nie przeszkadza. Zresztą to spożycie wychodzi mu tylko na zdrowie!

 

Rak już nie straszny

Czosnek leczniczo stosowano odkąd istnieje nasza cywilizacja. Szczególnym wielbicielem tego warzywa był Hipokrates. Upodobał sobie je i zalecał przy każdej możliwej okazji, w szczególności na polepszenie działania układu trawiennego. Wieki później współczesna medycyna dokonała przełomowego odkrycia. Okazało się bowiem, że częste spożycie czosnku ma wpływ na niską zachorowalność na nowotwory układu pokarmowego! Szczególnie ważne by był spożywany w postaci nieprzetworzonej. To wtedy jest najskuteczniejszy w walce przeciw atakom raka. Być może Hipokrates po prostu „miał nosa” do czosnku...

Siła tkwi w ząbku

Jakie właściwości ma czosnek? Przeróżne i na pewno wszystkie wysoce skuteczne. Oto jak działa:

  • walczy z wirusami,
  • działa przeciwzakrzepowo,
  • pokonuje bakterie,
  • skutecznie rozprawia się z pasożytami,
  • działa przeciwgrzybicznie,
  • jest świetnym przeciwutleniaczem.

 

Na co dobry czosnek?

Warzywo to ma niezliczone zalety. Już Egipcjanie stosowali go w rozlicznych chorobach. Warto jednak pamiętać na co działa szczególnie i spożywać regularnie. Ząbki czosnku są szczególnie skuteczne na:

Czosnek w kuchni

Masło czosnkowe:

  • 2 ząbki czosnku,
  • 4 łyżki masła,
  • sól,
  • pieprz,
  • szczypiorek.

Masło wyjąć z lodówki i poczekać aby zmiękło w temperaturze pokojowej. Ugnieść widelcem. Ząbki czosnku obrać, wycisnąć przez praskę. Szczypiorek umyć i drobno pokroić. Masło zmieszać widelcem z czosnkiem i szczypiorkiem. Doprawić solą i pieprzem. Podawać z grzankami lub jako dodatek do ziemniaczków pieczonych w mundurkach.

  • infekcje układu oddechowego,
  • ból gardła,
  • przeziębienie,
  • grypa,
  • infekcje ucha,
  • zmniejsza wydzielanie flegmy,
  • problemy związane z układem pokarmowym,
  • pleśniawka jamy ustnej,
  • pleśniawka pochwowa.

Ząbki czosnku świetnie działają też odkrztuśnie i zmniejszają przekrwienie. Stąd warto wprowadzić je do diety jeśli cierpimy na astmę, zapalenie oskrzeli czy koklusz. Zadziała łagodząco przy uporczywym katarze i zapaleniu śluzówki nosa.

 

Skuteczny po kuracji antybiotykowej

Czosnek warto spożywać szczególnie po przebytych kuracjach antybiotykowych. Dzięki swoim właściwościom odbudowuje zniszczoną florę bakteryjną w naszych jelitach. Działa destrukcyjnie także na rozliczne atakujące nas bakterie oraz drożdżaki. Stąd warto zjadać czosnek przy różnych grzybicach, pleśniawkach czy nawet podczas ataku pasożytów przewodu pokarmowego. Zaleca się duże spożycie czosnku przez dzieci. Szczególnie te, które często chorują na choroby pasożytnicze nabyte np. podczas zabaw w piaskownicy. Czosnek może skutecznie wspomóc walkę z tymi nieprzyjemnymi robakami wieku dziecięcego.

 

Dla cukrzyków i pasibrzuchów

Badania wykazały, że czosnek silnie oddziałuje na naszą trzustkę i pobudza ją do wydzielania insuliny. Dzięki tej swojej unikalnej właściwości jest szczególnie polecany cukrzykom. Skutecznie obniża im poziom cukru we krwi, a przy okazji działa uodparniająco i przeciwutleniająco.

Masz zgagę? A może cierpisz na  wzdęcia? Na te dolegliwości również pomoże czosnek. Zawarte w nim substancje ułatwiają trawienie i wydalanie gazów z organizmu. Dlatego warto przygotowywać potrawy bogate w czosnek podczas świąt i rodzinnych uroczystości. Unikniemy kłopotów z trawieniem oraz przykrych objawów przejedzenia. I choć odstraszać nas może zapach potraw z czosnkiem, to jednak równie nieprzyjemne mogą być skutki kłopotów trawiennych po zjedzeniu potraw bez czosnku!

 

Nadwaga i choroby serca

Czosnek ma ogromny wpływ na nasz układ krążenia. Poprawia przepływ krwi w żyłach, działa przeciwzakrzepowo. Stąd powinny go stosować osoby zagrożone chorobą wieńcową czy wylewem. Również cierpiący na miażdżycę nie powinni się ograniczać w jego spożyciu. Czosnek obniża poziom cholesterolu we krwi. Jako przeciwutleniacz wspomaga też nasz organizm w walce z toksynami i zanieczyszczeniami środowiska.

 

Przeciwwskazania

Czosnek może spożywać właściwie każdy, i dzieci, i dorośli, i osoby starsze. Nie należy jednak zjadać go zbyt dużo. Wtedy efekt może okazać się odwrotny do zamierzonego. Szczególnie na czosnek powinny uważać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Niebezpieczny może też być dla osób przyjmujących insulinę lub z niskim ciśnieniem krwi. Nim włączą one go do swojej diety powinny zapytać lekarza czy warzywo to nie będzie wchodziło w reakcje z przyjmowanymi lekami.

 

Sposób na przykry smak i zapach

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i ostrego smaku czosnku należy przegryzać go świeżą natką pietruszki (ewentualnie listków mięty lub naci selera). Można również popić czosnek czerwonym winem, jednak tutaj należy uważać, aby łagodzenie skutków ubocznych spożycia czosnku nie powodowało nadmiernego spożycia alkoholu.

Suplementy kontra natura

Czy to możliwe, że czosnek jest najskuteczniejszym lekarstwem na większość dopadających nas chorób? Odpowiedź brzmi tak. Często jednak rezygnujemy z jego spożycia ze względu na przykry zapach. Ten błąd może nas kosztować trudnościami w przezwyciężeniu zarówno banalnego przeziębienia jak i poważnej choroby wieńcowej. Czy więc nie lepiej przełamać się? Dla szczególnie delikatnych osób czosnek można podawać w postaci tabletek czy suplementów diety. Nie będzie on jednak równie skuteczny jak w postaci nieprzetworzonej. Na pewno będzie za to bezzapachowy. W uzupełnianiu naszej dziennej diety wystarczy 400-500 mg czosnku zawartego w suplemencie. Warto się skusić na sałatkę czy kanapkę z dodatkiem czosnku szczególnie wieczorem. Po umyciu zębów zapach warzywa nie będzie już taki przykry.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: bizon , Data wysłania: 2010-02-09

mam wysoki alat i gttp we krwi jak robiłem badania przy oddaniu krwi,czyli dużo toksyn w wątrobie,pewnie od alkoholu,czosnek może pomóc w tym?

Autor: lolo , Data wysłania: 2010-12-04

na watrobe pomoze ci ostropest plamisty i karczoch. Zapytaj w aptece.
czosnek zazywany w duzych ilosciach moze szkodzic watrobie. 2 zabki dziennie to jest max.

Autor: Sunchez , Data wysłania: 2011-02-18

wyskoki ALAT I GGTP w watrobie nie oznacza, że masz w niej duzo toksyn. Oznacza że jest ona uszkodzona im wyższa ich wartość tym większe uszkodzenie. Na wątrobe nie ma lekarstwa uratować ją może tylko zmiana stylu życia (odstaw wodę, prochy, zrewiduj dietę a do tego ruch). Pani doktor z AM w Gdańsku dała mi kiedys takie wskazowki (podwyzszony ALAT) a czas zweryfikował ich słuszność :-)
Zanim zastosujesz sie do tych wskazówek wyklucz inne poważne choroby wątroby w szczególności wirusowe zapalenia typu B i C (C licznie wystepujące a zadko wykrywane zanim jest za poźno).

Autor: kompozytor , Data wysłania: 2011-04-30

Dziękuję za ciekawy artykuł!

Autor: Marek500 , Data wysłania: 2011-05-19

Tak to prawda spożywam czosnek od 1986 roku to już 24 lata ,to znaczy jak już się po każe pod koniec maja a spożywam do puki nie puszcza zielonego kiełka,to tak koło stycznia,wtedy już go nie spożywam,kiedyś strasznie żle się czułem,było to chyba nadcisnienie,zawroty głowy ,nudności,i strasznie mnie pot oblewał,jak spożywam czosnek od tej pory czuje sie znakomicje,a mam już 62 lata,z całego serca polecam.. z powarzaniem Marek.Mierzyński

Autor: Mateusz , Data wysłania: 2011-05-24

Czosnek to całe moje życie. Jest już ze mną od ok. 15 lat ;) A tak w ogóle to zapach jak dla mnie jest OK,no a ten smak... Po prostu rarytas :D
Nie ma to jak kanapki z czosnkiem. ;)

Autor: Pseudo , Data wysłania: 2011-05-29

Jest mocny , dodaje energii na pewno.

Autor: ruryk , Data wysłania: 2011-05-31

Jem regularnie czosnek od dzieciństwa ( lata sześćziesiąte )- nauczyła mnie tego moja babcia.Czosnek jest dla mnie jak narkotyk...lubię jego zapach, smak a nawet to odkażające pieczenie w jamie ustnej.Czosnek to zdrowie.Kiedyś spożywałem nawet po 5 - 8 ząbków dziennie ale musiałem to ograniczyć, bo podobno - co za dużo to... , więc zjadam tylko 2-3 ząbki dziennie ( zaraz po pracy ).Mam "końskie" zdrowie a o grypach i przeziębieniach... zapomniałem.Czosnek pozwala długo zachować młody wygląd i siły witalne! Polecam
nalewkę tybetańską ( oczywiście na czosnku ).Czosnek zawsze spożywam w postaci surowej ,jako dodatek - "zagrychę" do różnych posiłków. Pozdrawiam czosnkowych "narkomanów"!

Autor: realista , Data wysłania: 2011-06-23

Dobra rada dla osob nielubiacych zapachu czy smaku czosnku.Mozna polknac zabek czosnku i dzialanie bedzie takie same-dziwne ze specjalista o tym nie wiedzial.Na wszelkie dolegliwosci polecam dzialanie refleksologii-to leczniczy masaz stop.Warto o tym poczytac i stosowac,wspaniale leczy kazdy bol,stres,bezsennosc.

Autor: Julia , Data wysłania: 2011-07-05

Jestem w ciazy (3m-c) i niestety przeziebilam sie ostro, dawno nie chorowalam a teraz bylam umierajaca. Nie wiedzialam co moge brac by nie zaszkodzic dziecku i gdzies w internecie wyczytalam, ze czosnek jest zalecany. Pilam gorace mleko z 2 zabkami czosnku, miodem i lyzeczka masla. Gdy lepiej sie poczulam pojechalismy z mezam do lekarza i powiedzialam, ze bralam czosnek na to doktor powiedzial, ze bardzo dobrze i ze czosnek nie szkodzi kobietom w ciazy. Wiadomo, ze nie mozna przesadzac ale czosnek mi pomogl bardzo...

Autor: s , Data wysłania: 2011-07-07

Realista, ale to nieprawda. Allinaza (enzym przekształcający alliinę w allicynę) przestaje działać w kwaśnym środowisku, a takowe występuje w żołądku. Jeśli czosnek ma być skuteczny, to niestety bądź stety należy go rozgnieść przed spożyciem ;)

Autor: encoder , Data wysłania: 2011-08-01

Potwierdzam słowa przedmówcy. Dodam jeszcze że alliina zawarta w czosnku rozkłada się do allicyny w obecności allinazy oraz tlenu. Trzeba jednak uważać gdyż po dłuższym czasie także allicyna zostaje rozłożona do siarczków i innych związków pochodnych.

Autor: Andy , Data wysłania: 2011-09-12

Czy to możliwe, żeby czosnek uczulał, albo po prostu oparzył?
Ostatnie kilka dni jadłem ząbek czosnku na wieczór - bez dodatków, po prostu go gryzłem i żułem w ustach bardzo dokładnie. W trakcie czułem silne pieczenie, łzawienie, niektóre kawałki po rozgryzieniu dawały tak silne pieczenie, że myślałem że zwariuję. Dzisiaj od rana mam wrażenie poparzonego języka, opuchnięte błony śluzowe wewnątrz jamy ustnej.
Zastanawiam się czy to nie z winy czosnku - nie piłem ostatnio gorących napojów ani też ne jadłem nic nowego co mogłoby spowodować takie objawy...

Autor: ewa , Data wysłania: 2011-09-18

Poparzony jezyk? Wydaje sie ze miales jakas infekcje....pieczenie w ustach i na jezyku po czosnku jest efektem jego antybiotykowego dzialania....czosnek dostaje sie we wszelkie niewidoczne ranki na kezyku i stad pieczenie, ktore po regularnym spozywaniu powinno sie zmniekszyc

Autor: Wylafinder , Data wysłania: 2011-12-08

Czy warto kupować czosnek na zapas? Jeśli tak, to w jakich warunkach go przechowywać?
Czy czosnek może wpłynąć na zmniejszenie się przerośniętych migdałków u dziecka 7 letniego?

Autor: OlaMała , Data wysłania: 2011-12-08

Czosnek to zaraz po pomidorze moje ulubione warzywo. Uwielbiam przyrządzać z niego sosy, dodawać do potraw. To cud-warzywo - nie choruje już od 4 lat, od momentu gdy zaczęłam go regularnie jeść. Przykro mi aż słuchać jak moi znajomi ze swoimi pociechami z byle przeziębieniem latają po lekarzach i domagają się od nich przepisywania antybiotyków dla maluchów... Rozumiem, że nie wolno bagatelizować niektórych objawów chorób, ale czasami ewidentnie widać przesadę... A wystarczyłoby sięgnąć po przepisy naszych babć lub poklikać i poczytać trochę w Internecie. Pozdrawiam i jedzcie czosnek!!! :D

Autor: selethyn , Data wysłania: 2011-12-29

a czy cebula ma podobne do czosnku wlasciwosci?

Autor: KALATOWKI , Data wysłania: 2012-01-05

Czosnek jedzony na surowo długotrwale podrażnia błonę śluzową żołądka i dwunastnicy.

Autor: aligator72 , Data wysłania: 2012-01-08

kalatowski masz rację ale tylko dotyczy osób któży borykaą się z problemami żołondka ja jem go nałogowo od kilku lat i .....nic

Autor: dziewiarka , Data wysłania: 2012-01-10

Mam pytanie , czy ktoś próbował stosować czosnek na zakażenie bakteryjne skóry ?Antybiotyki nie pomagają a może jakiś odwar czosnkowy by pomógł?

Autor: matthias , Data wysłania: 2012-01-18

Wiadomo , że w nadmiarze zaszkodzi wszystko - i tak samo jest z czosnkiem. Ale uwierzcie mi - w większości to , co o nim wiadomo , to sama prawda !!! Spożywam go regularnie od wielu lat i np. przeziębienie to dla mnie obce słowo ! Naprawdę potrafi czynić cuda - i tylko jak słyszę od kogoś , że czosnek śmierdzi to mi ręce opadają... po prostu taki ma aromat... pycha !!!!!!!

Autor: franc , Data wysłania: 2012-01-18

Ja już się "uzależniłem" od czosnku, 3-4 ząbki dziennie to minimum, jem go od 1.5 roku codziennie z czym tylko się da!! Sam uprawiam i wiem co jem - o przeziębieniach zapomniałem!!

Autor: zook100 , Data wysłania: 2012-01-24

Ja mam niestety przykre doświadczenie z czosnkiem, jadałem go zwyczajnie w potrawach jak każdy, jednak od jakiegoś czasu mam silne bóle żołądka, skurcze, oraz biegunkę, czasami przez kilka dni nie jestem w stanie potem nic jeść, gazy i bóle są naprawdę męczące.

Autor: erbario , Data wysłania: 2012-02-13

A ja znalazlem czosnek kiszony .. po zjezdeniu nie dość ,ze nie zostawia silnego zapachu z ust.. ale jeszcze nie powoduje przykrych dolegliwości zoładkowo- wątrobowych.. Teraz moge zjesc bezkarnie nawet głowke czosnku.. i czuje sie swietnie... a i do pracy moge chodzic i rozmawiac z ludzmi hahaha REWELACJA!!!! Polecam

Autor: Lasse , Data wysłania: 2012-03-01

A ja od lat chorowałam na zatoki; co październik, to choroba, antybiotyk i inne specyfiki, tydzień-dwa wycięte z życiorysu. Któregoś razu się zawzięłam i powiedziałam - dość. Czosnek w dużych ilościach, imbir świeży (z wodą), sok z malin. I co? Kolejny rok, kolejne zapalenie zatok, już słabsze, a kuracja jak wyżej. I na tym koniec. Od kilku lat nie wiem, co to chore zatoki.
Polecam

Autor: agnieszka131 , Data wysłania: 2012-06-09

Mam Pytanie Erbario napisał....że znalazł czosnek kiszony..faktycznie to dobry pomysł zwłaszcza że mam troje dzieci i trudno im zjeść surowy czosnek ..dlatego moje pytanie czy ten kiszony będzie posiadał te same właściwości jeśli tak to zaraz zabieram się za kiszenie jeśli ktoś coś wie niech napisze ..bardzo proszę i dziękuje za informacje w tym temacie..szacunek

Autor: monika , Data wysłania: 2012-06-11

Niestety już nie posiada, o to właśnie te związki aktywne tak "capią". i niestety mycie zębów i języka często nie pomaga

Autor: Pietrek , Data wysłania: 2012-07-15

Stosuję od dawna stały czosnkowy hardcore : 3-4 duże , rozgniecione główki (POLSKIE!) mieszam z sokiem(rosołem) po ogórkach kiszonych. Soku nie za dużo, do osiągnięcia gęstawej "brei". Do tego około 5 procent oliwy/oleju.Słoik długo, intensywnie wstrząsam.
Porządny , głęboki łyk takiego "paliwa lotniczego" na czczo, z rana, zapitego kubkiem zsiadłego mleka często po prostu rzuca mną o ścianę i muszę usiąść na chwilę,żeby nie upaść, ale to przechodzi po chwili. W połączeniu z innymi przepięknymi - i prostymi - rzeczami, jak surowe płatki owsiane na wodzie - w wielkich ilościach, czarna, tarta rzepa , szpinak, surowe buraki i cała zielenizna ogólnie plus wspomniane wyżej ZSIADŁE mleko sprawia,że mając 50 nie cierpię na żadne, najmniejsze dolegliwości, kondycyjnie i siłowo mam przewagę nad 25 latkami, a co istotne dosyć - pozbyłem się do zera żółtaczki typu B , jak wykazały próby a wątroba jest w idealnym stanie.
Pozdrawiam.

Autor: Pietrek , Data wysłania: 2012-07-15

Aha zapomniałbym, na "capienie" najlepsze jedzenie, z długim żuciem, małych kawałków świeżego imbiru z kilkoma kroplami jakiegoś olejku eterycznego - gożdzikowego, tymiankowego, cynamonowego etc . Olejki muszą być sprawdzonej jakości i w wersji do użytku wewnętrznego.

Autor: lucy , Data wysłania: 2012-07-17

a czy np.wdychanie zapachu czosnku też pomaga?

Autor: karpatka , Data wysłania: 2012-07-21

Czu liście czosnku też nadają się do gotowania np w zupie czy w leczo?

Autor: kysiek , Data wysłania: 2012-07-28

ja takze jestem zwolennikiem czosnku,ale,jak sie go je za duzo to watrobe rozwala!jak sie je czosnek na surowo,to nalezy jablkiem zagryzac,to nie czuje sie palacego pieczenia w ustach

Autor: kalina , Data wysłania: 2012-07-31

dla osób, któym przeszkadza zapach czosnku. Po zjedzeniu czosnek trzeba przrgryźć... czekoladą. Mały kawałek wystarczy, żeby zniwelować przykry zapach

Autor: Tomcio50 , Data wysłania: 2012-08-01

Witam
Staram się o przyjęcie do służb mundurowych lecz niestety mój cholesterol jest za wysoki 250 a norma 200. Od jakiegoś czasu mam diete czosnkową tj: 3 ząbki czosnku pokrojone do kanapek do pracy.

Moje pytanie : czy biorąc pod uwagę ilości i sposób zjadanego czosnku pozwoli to na obniżenie cholesterolu i czy po takiej diecie nie będzie problemów z wątrobą (chodzi o bilurbine czy jakoś tak) ??

Autor: grace , Data wysłania: 2012-09-24

Mozna zrobic nalewke czosnkowa. 1 glowka czosnku rozgnieciona + 1/2 szkl.wody przegotowanej + 1/2 szkl.soku wycisnietego z cytryn + 2 lyzki miodu. Odstawic na 24h w ciemne miejsce, mozna przecedzic lub nie przecedzac, wlozyc do lodowki i pic 1 lyzke 3 razy dziennie. Doskonale na gorne drogi oddechowe, przeziebienia, grypy.

Autor: Tedi , Data wysłania: 2012-10-02

Tomcio sprawdź swój cholesterol za 2-3 tygodnie, później ogranicz spożycie do 2 ząbków dziennie.

Autor: Henryk , Data wysłania: 2012-11-20

Bardzo prosze, jesli ktos posiada wiedze,poinformowac mnie, jak nalezy przechowywac czosnek, poniewaz mnie po dwoch dniach juz kielkuje?
Dziekuje.

Autor: caryca , Data wysłania: 2012-12-04

od dwoch dni jem czosnek i juz widze efekty, czuje sie znakomicie. Szczerze polecam:)

Autor: piotrek , Data wysłania: 2012-12-29

witam serdecznie wszystkich tych co uwielbiają czosnek!
na początku chciałbym zaproponoać swietny przepis na zdrowie oczywiście z urzyciem czosnku o którym tak często piszecie,
a mianowicie każdego wieczoru przygotowuję porcię ważyw oraz owoców , jest to między innymiu jedno jabułko, połówa gruszki,dwie niewielki marchewki,kawałeczek selera i pietruszki,pół niewielkiego buraka czerwonego,oczywiscie podstawą są obowiązkowo dwa lub trzy ząbki czosnku polskiego i kawałeczek imbiru , nastepnie wszystko pokolei wkładam do sokowirówki(nie ma znaczenia w jakiej kolejności) uzyskując w ten sposób wartościowy sok , zaznaczam że wytworzony w ten sposób sok jest troszkę szcypiący ale da się wypić, płyny są szybciej wchłaniane przez organiz niż pokarm w formie stałej ,piję soki z czosnkiem od kilku lat zapomniałem co to jest grypa itp.gorocą polecam!!! pozdrawiam wszystkich którzy dbają o swoje zdrowie!!

Autor: natalia , Data wysłania: 2013-01-05

witam. Może ktoś wie jak działa na migdały,troche przerośnięte,czasami z białymi kulkami. Może czosnek sobie z tym poradzi?

Autor: aga , Data wysłania: 2013-01-21

jaka dawka czosnku jest dobra dla 75 letniego mezczyzny aby obnizyc cisnienie I cholesterol?Moj tatus zjada 2 glowli dziennie.Martwi mnie to czy oby nie za duzo?

Autor: wiki , Data wysłania: 2013-01-23

2 główki czosnku to zdecydowanie za duzo, jedzenie codziennie dwa zabki czosku rano i dwa zabki wieczorem to naprawde wystarczy by wzmocnić organizm natomiast wysokie ciśnienie obnizy się jedząc codziennie leki przepisane przez lekarza

Autor: ewik , Data wysłania: 2013-01-24

Bardzo ciekawy artykuł, czosnek, oprócz niezaprzeczalnych właściwości zdrowotnych jest niezastąpioną przyprawą do wieprzowiny i drobiu.
Jest jeszcze taki jeden sposób stosowany wspomagająco w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych, dawno temu zalecony mojej mamie przez żonę lekarza pediatry, żeby zrobić koraliki z czosnku, czyli ząbki obrać i naciągnąć na nitkę (igła+nitka). Wydzielają się wtedy olejki eteryczne, które dziecko wdycha, przy przeziębieniach dobry sposób. Myślę, że dziecko do czosnku trzeba przyzwyczajać, jak i do innych smaków, żeby potem nie mieć problemów żywieniowych.
Mam brata fana czosnku i choć dużo starszy, świetnie wygląda i jest nie choruje.

Autor: Marek , Data wysłania: 2013-02-04

Mam pytanie czy można jeść czosnek który ma duże kiełki?

Autor: Benieg , Data wysłania: 2013-02-10

Mam to samo pytanie co Marek: czy można jeść czosnek, który ma już w środku zielone kiełki? Może je trzeba usuwać? Może zawierają szkodliwe związki?

Autor: bakira , Data wysłania: 2013-02-28

Witam ! A ja polecam sałatkę do obiadu:kawałek pora pokroic w drobne paseczki,jedną marchewkę i kawałek selera zetrzec na drobnej tarce,główkę czosnku zetrzec na grubych oczkach i ten starty czosnek od razu zalac oliwą z oliwek,można dodac pół jabłka,dodajemy trochę soku z cytryny i kilka łyżek jogurtu.Robię tę sałatkę do prawie każdego ciepłego dania,gdyż zauważyłam że kiedy się je z ciepłym posiłkiem to w ogóle nie czuc, że jadło się czosnek co w naszym przypadku,kiedy oboje prowadzimy sklep i mamy bliski kontakt z klientem jest bardzo pomocne:). taka ilośc składników to jest na dwie osoby,do tego zawsze jakaś jeszcze inna surówka obowiązkowo.Potwierdzam na własnym przykładzie że czosnek (seler także ma super właściwości)poprawia kondycję skóry,dodaje jej blasku,spłyca zmarszczki,no i najważniejsze nie mamy problemów zdrowotnych,żadem katar ani inne choróbska grypopodobne się nas nie imają:)Pozdrawiam i życzę smacznego!Sorki za pisownię ale coś mi "c" nawaliło:)

Autor: GITARA6 , Data wysłania: 2013-04-16

JEM CZOSNEK 11 LAT!!!!!!!!OPINIE NA TEMAT CZOSNKU KTORE TUTAJ PRZECZYTALEM POPIERAM W KAZDYM SLOWA ZNACZENIU!!!!!!!!JAK MOWIE ZE MAM 60 LAT TO MI NIE WIERZA.MOWIA MI 42,45 LAT.CZOSNEK JEST MOIM PODSTAWOWYM DODATKIEM DO WSZYSTKICH POTRAW(SPOZYWANY W STANIE NATURALNYM).POZDRAWIAM WSZYSTKICH CZOSNKOWCOW.

Autor: brader4 , Data wysłania: 2013-08-27

Witam wszystkich sympatyków czosnku!
Od kilku dni stosuje kuracje czosnkiem bo zaczęło zbierać mnie jakieś choróbsko a jak w moim przypadku bywa zawsze rozkłada mnie na tydzień czasu.
Ale tym razem sie nie dałem! I to chyba dzięki tej kuracji czosnkiem!
Na noc przed spaniem robie sobie grzane mleko z łyżką miodu i 2 rozgniecionymi ząbkami czosnku a do tego dodaje kieliszek spirytusu, skutek jest zadziwiający!!!
W nocy tak sie wypociłem że musiałem sie przebierać a rano wstaje i normalnie moge funkcjonować!
A na śniadanko zapiekam 2 kromki chleba posmarowane oliwą z oliwek i oczywiście kilka ząbków czosnku na chlebie,a na wierzch plasterki sera.Po lekkim podgrzaniu aż ser się roztopi polewam keczupem, super! Polecam wszystkim!

Autor: koronkowefigi , Data wysłania: 2013-10-13

U mnie czosnek powoduje wieksza sprawnosc,fizyczna,seksualna oraz czesty usmiech na buzi.

Autor: Dajana64 , Data wysłania: 2014-02-28

jadłam czosnku do potęgi,aż czacha dymiła jak to mówią młodzi,ale już nie mogę tak bardzo mnie suszy.Brakuje śliny to okropne uczucie,pozatym wyczytałam że duże spożycie czosnku może powodować anemię.Czy to może być prawdą?tak jak i sok z surowego buraka świeżutki jest toksyczny?Takie informacje też bywają w komputerze więc o tyle bardziej ciekawe czy to jest prawdą?

Autor: laufer , Data wysłania: 2014-05-02

Witam ,czosnek to naturalny antybiotyck ,do tej pory przez 3500lat zadna bakteria nie uodporniła sie na jego działanie ,najlepiej spożywać go zmiażdzony bez chleba ,najlepiej przed pójsciem do łózka ,ma dobroczynne działanie szczególnie na bakterie zasiedlajace nasze jelita .Czosnek to mistrz świata w walce z grzybicą .Polecam ,wypróbowałem to osobiście .Pozdrawiam.

Autor: Aneta DUDZIK, Poznań , Data wysłania: 2014-05-16

JEDZENIE + CZOSNEK = ŻYCIE! *****

PRAWIDŁOWA BIOLOGICZNIE, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
Tzw. dla współczesnego człowieka powinna akceptować wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone reguły. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU WSZELKICH CHORÓB / OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2, WAŻNA JEST WIEDZA:
Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, NISKICH WĘGLOWODANÓW, WYSOKICH WĘGLOWODANÓW; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. To wystarcza, aby samemu decydować o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny jednoznacznie, też nam to potwierdzi.

Autor: cowygadacie , Data wysłania: 2014-09-08

Nie rozumiem tego zachwytu. Ja uwielbiam czosnek, jem codziennie, szczególnie uwielbiam masło czosnkowe a mimo tego mam problemy z grzybicą, próchnicą, do tego dwie choroby przewlekłe. Wcale nie pomaga...

Autor: WaSz , Data wysłania: 2014-09-08

Nie jem czosnku codziennie, tak jak to czyni wiele wypowiadających się tutaj osób. Oczywiście używam czosnku do różnych potraw (kanapki, sałatki, zupy, nacieranie ryb, mięsa drobiowego (innego nie jadam), kiszenie ogórków, kiszenie kapusty, itd.). Jest jednak moment GDY SIĘGAM PO CZOSNEK JAK PO LEKARTWO: Gdy budząc się rano mam zapchany nos i czuję, że dopadł mnie jakiś wirus, dzielę ząbek czosnku na połowę i skrobię każdą połówkę nożem aby lepiej wydobyć na zewnątrz wilgotny miąższ. Tak odpreparowany ząbek wpycham do każdej dziurki w nosie na 10 minut. Oczywiście uczucie jest BARDZO nieprzyjemne. Z oczu ciekną łzy a do gardła spływa wydzielina z nosa. Za to w "nagrodę" szlag trafia wirusa (który dostał się do organizmu albo nosem albo ustami i siedzi tam gdzie odczuwamy cierpienie). Myślę, że lepiej pocierpieć przez 10 minut niż cierpieć przez kilka dni w łóżku.--- PS. Aby dokończyć dzieła skutecznego wykończenia WIRUSA, warto jest sporządzić i wypić miksturę z letniego mleka i wciśniętym doń ząbkiem czosnku. Pozdrawiam.

Autor: ano123 , Data wysłania: 2015-02-19

Przeczytałam wszystkie komentarze i od tej pory zaczynam jeść czosnek. Nadchodzą dobre czasy!!!!!!!!

Autor: Adam , Data wysłania: 2015-05-27

Od dawna stosuję czosnek zamiast leków w przypadku przeziębienia bólu gardła czy kataru. Pomaga zawsze :). Do tego miód i nie trzeba żadnych tabletek.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.