Jesteś tutaj: Strona główna / Senior /
Problemy z pamięcią seniora

Problemy z pamięcią seniora

Demencja i zaburzenia pamięci to jedne z najczęstszych problemów trapiących osoby starsze. Ta poważna choroba wymaga od opiekunek ogromnej wiedzy, a także wyrozumiałości. O tym jak rozpoznać objawy i jak opiekować się takimi osobami opowiadają doświadczone opiekunki z firmy Promedica24.

 

Gdy pamięć już nie ta

Osoby, które mają do czynienia z ludźmi dotkniętymi przez uporczywe problemy z pamięcią, często zupełnie nie wiedzą jak mają postępować. Seniorzy zamieniają się w małe dzieci, którymi bezustannie trzeba się zajmować, tłumaczyć najprostsze czynności i strzec jak oka w głowie. Jak sprawić, by opieka nad takimi osobami przebiegała prawidłowo?

- Warunkiem właściwego postępowania z chorym jest poznanie istoty choroby. Osoby z demencją mają obniżoną sprawność umysłową, co najczęściej przejawia się podczas wykonywania codziennych czynności. Problemy mogą dotyczyć komunikacji z sąsiadami, poruszaniu się po mieście, czy przygotowywaniu posiłków - tłumaczy pani Żaneta, opiekunka z firmy Promedica24.

 

Warto przewidywać sytuacje

- W bardziej zaawansowanym stadium seniorzy, ze względów bezpieczeństwa, potrzebują nieustannej kontroli. Często zdarza się, że pacjent zapomina o gotującej się wodzie w garnku, włączonym żelazku lub nawet próbuje wyjść sam z domu. Opiekunka musi umieć przewidywać takie sytuacje i reagować z wyprzedzeniem - dodaje pani Stanisława od 5 lat pracująca dla firmy Promedica24 w Hamburgu.

 

Jak rozpoznać objawy?

Pierwszym sygnałem, który wskazuje, że u osoby starszej może pojawić się demencja, są pogłębiające się zaburzenia pamięci. Co charakterystyczne, pacjent często wędruje pamięcią do czasów swojej młodości, w niespodziewany sposób kojarzy odległe czasowo sytuacje i ludzi. Jednocześnie ma problem z przypomnieniem sobie najświeższych wydarzeń.

- Opiekowałam się starszym panem, który doskonale pamiętał lata 50. i swoje dzieciństwo, a miał problem z rozpoznaniem własnego syna. To często bolesne dla najbliższych, dlatego powinni oni zapoznać się ze specyfiką choroby i spróbować ją zrozumieć - radzi pani Stanisława.

Utrata pamięci często ma charakter postępujący i może prowadzić do całkowitej utraty tożsamości przez chorego. Tutaj istotną rolę odgrywa doświadczony opiekun, który będzie potrafił odpowiednio zająć się chorym, stworzy mu komfortowe i godne warunki do życia.

 

Promedica24

Firma od 2004 roku świadczy usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Niemczech, Austrii i Polsce.

Personel Promedica24 opiekuje się osobami chorymi w domach prywatnych, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia.

Pełna akceptacja

Opiekunka musi pomóc osobie chorej odnajdywać się w codzienności, przekonać go, że otoczenie akceptuje jego stan zdrowia.

- Od chorego nie należy wymagać zapamiętywania nowych rzeczy. Częstym błędem popełnianym przez opiekunów jest racjonalizowanie choremu jego zachowań. Najlepsze co można zrobić w takich sytuacjach to nie wdawać się w dyskusje. Udowadnianie swoich racji nie ma sensu, a pacjent poczuje się atakowany - mówi opiekunka Ewa.

Seniorzy cierpiący na zaburzenia pamięci stanowią coraz większą grupę w szybko starzejących się społeczeństwach europejskich. Warto nauczyć się właściwie diagnozować zmiany osobowości starszych osób i wiedzieć jak postępować z chorymi. Tym bardziej, że żaden pacjent, nawet obłożnie chory, nie wymaga tyle zrozumienia i ciepła jak właśnie ten doświadczający zaburzeń demencyjnych.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Dean Mitchell | Dreamstime.com