Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Przejedzenie i zgaga

Przejedzenie i zgaga

Weekendy to czas rodzinnych spotkań przy stole, na którym królują często tłuste i ciężkostrawne dania. Niestety zwykle po spożyciu tych wszystkich smakowitych potraw pojawia się niestrawność i uczucie pełności.

 

Najczęstszymi objawami przejedzenia są:

  • ból i skurcze żołądka,
  • niestrawność,
  • uczucie pełności,
  • wzdęcia,
  • zgaga.

 

Istota dolegliwości żołądkowo-jelitowych 

Praca przewodu pokarmowego to rozdrabnianie porcji pokarmu, poddawanie ich obróbce chemicznej przy pomocy wydzielanych substancji m.in. soku żołądkowego i przesuwanie treści pokarmowej w odpowiednim kierunku. Cały ten skomplikowany proces jest możliwy dzięki skurczom i rozkurczom mięśni żołądka i jelit. Zaburzenia ruchów żołądka i jelit powodują, że pokarm albo zalega w przewodzie pokarmowym powodując:

  • wzdęcia, 
  • zaparcia, 
  • bolesne skurcze, 

albo jest przesuwany zbyt szybko przez przewód pokarmowy powodując:

  • biegunkę.

Zbyt duże napięcie mięśni powoduje najczęściej kurczowe bóle żołądka i jelit.

Szacuje się, że 70% dolegliwości związanych jest z zaburzonymi ruchami przewodu pokarmowego (żołądka i jelit), a tylko 10% jest wynikiem nadmiernej produkcji kwasu solnego. Pozostałe dolegliwości mogą być spowodowane m.in. stanem zapalnym.

 

Skąd ta zgaga lub niestrawność?

Jedna dolegliwość może mieć wiele przyczyn, np. ból żołądka może być wywołany przez nadmierny skurcz mięśni żołądka lub jego stan zapalny. Zgaga, czyli cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku może być wywołana nadmiarem kwasu solnego, ale także zaleganiem pokarmu w żołądku.

Przyczyną dolegliwości żołądkowo-jelitowych mogą być również:

  • stres, 
  • nieprawidłowa dieta, 
  • głodzenie się,
  • spożywanie zbyt obfitych posiłków, 
  • nieregularne spożywanie posiłków.

 

Skurcze mięśni żołądka czy zwiotczenie?

Często przyczyną bolesnych skurczów żołądka (części żołądka tzw. trzonu żołądka) jest spożywanie pokarmu w pośpiechu i stresie. Warto w takim przypadku stosować leki lub preparaty ziołowe działające rozkurczowo na zbyt napięte mięśnie żołądka i jelit np. Iberogast.

Osłabienie napięcia lub nawet zwiotczenie mięśni żołądka i jelit powoduje, że nie są one w stanie przesunąć treści pokarmowej do dalszej części układu pokarmowego. Zaleganie pokarmu w żołądku powoduje uczucie pełności. Pokarm zalegający w jelitach ulega procesom fermentacyjnym, produkowane są gazy (metan i wodór), które w efekcie powodują uczucie wzdęcia.

 

Zgaga - uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość

Zarzucanie treści pokarmowej do przełyku może być wywołane wieloma przyczynami, nie tylko nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Nadmierne spożycie pokarmów lub pokarmy trudne do strawienia mogą często zalegać w żołądku, wywierając nacisk na jego ściany. Oznacza to ciągły sygnał dla organizmu, aby zwiększać wydzielanie kwasu solnego, niezbędnego do procesu trawienia. Pierwotną przyczyną zalegania pokarmu może być jednak zwiotczenie mięśni żołądka, które nie są w stanie przesunąć treści pokarmowej do dwunastnicy. 

 

Jakie są przyczyny zgagi?

Nacisk wywierany na dolny zwieracz przełyku (mięsień oddzielający przełyk od żołądka) powoduje, że kwaśna treść pokarmowa jest zarzucana do przełyku. Inną przyczyną zgagi może być fakt, że dolny zwieracz przełyku nie funkcjonuje prawidłowo, np. jego mięśnie nie domykają się całkowicie. Także spożywanie niektórych pokarmów, np. słodycze, wino, owoce, jak również palenie papierosów u niektórych osób mogą wywoływać zwiększone wydzielanie kwasu solnego, a w rezultacie zgagę.

 

Pomoc na zgagę, wzdęcia i bóle brzucha

Iberogast zawiera 9 wyciągów roślinnych, w różny sposób wpływających na przewód pokarmowy.

  • Wyciąg ze świeżej rośliny Iberis amara – zwiększa napięcie mięśni żołądka i jelit w niepobudzonych lub słabo pobudzonych odcinkach przewodu pokarmowego, przez co łagodzi objawy uczucia pełności i wzdęcia. Roślina Iberis amara znana była już w starożytności, w swoich pracach opisywali ją m.in. Galen – wybitny lekarz rzymski żyjący w II w. n. e., a także Pliniusz, historyk i pisarz, który jako pierwszy zastosował nazwę Iberis. Nazwa wskazuje na pochodzenie rośliny z okolic Półwyspu Iberyjskiego, amara oznacza „gorzki w smaku”. Współczesne badania kliniczne potwierdziły unikalny wpływ Iberis amara na zwiększanie napięcia mięśni żołądka i jelit.
  • Wyciąg z korzenia arcydzięgla – działanie spazmolityczne (rozkurczowe), szczególnie na żołądek oraz działanie hamujące wydzielanie kwasu solnego.
  • Wyciąg z kwiatu rumianku – działanie przeciwzapalne, spazmolityczne, wiatropędne
  • Wyciąg z owocu kminku – działanie wiatropędne, spazmolityczne i bakteriostatyczne.
  • Wyciąg z owocu ostropestu plamistego – działanie wiatropędne, ochronne na komórki żołądka i wątroby.
  • Wyciąg z liści melisy – działanie uspokajające, wiatropędne, spazmolityczne, przeciwzapalne.
  • Wyciąg z liści mięty pieprzowej – działanie lekko przeciwbólowe, przeciwwymiotne, spazmolityczne, wiatropędne, dezynfekujące.
  • Wyciąg z ziela glistnika – działanie spazmolityczne, zwiększające napięcie mięśni żołądka i jelit, przeciwzapalne, bakteriostatyczne.
  • Wyciąg z korzenia lukrecji – działanie przeciwzapalne, spazmolityczne.

Kompozycja roślin leczniczych zawartych w leku Iberogast wykazuje działanie synergistyczne, efekt działania jest silniejszy niż efekt sumy poszczególnych składników.

Co pomoże na zgagę?

W przypadku dokuczliwej zgagi warto stosować środki farmaceutyczne zwiększające produkcję prostaglandyn, co z kolei powoduje zwiększenie produkcji ochronnego śluzu wyściełającego żołądek. Zbyt małe wydzielanie śluzu może powodować, że kwas solny niewystarczającą ochronę przed drażniącym działaniem kwasu solnego, co prowadzić może do powstawania nadżerek w śluzówce.

Zapalenie błony śluzowej żołądka również może objawiać się bólem, pieczeniem, uciskiem, którym może towarzyszyć zgaga i odbijanie. Preparaty pochodzenia roślinnego zmniejszając nadmierne wydzielanie kwasu solnego i zwiększając wydzielanie śluzu powoduje zmniejszenie zapalenia błony śluzowej żołądka, a tym samym zmniejsza dolegliwości bólowe.

 

Nadmierna wrażliwość na ból

Nadmierna wrażliwość na rozciąganie ścian żołądka przez pokarm, uzależniona od bardzo indywidualnych cech danej osoby, może powodować odczuwanie bólu żołądka, uczucia pełności, mimo, że zjedzona porcja pokarmu była bardzo mała. 

 

Objawy Zespołu Jelita Drażliwego

Należy pamiętać, że pierwotna przyczyna Zespołu Jelita Drażliwego nie jest do końca poznana, dlatego wszystkie dostępne obecnie terapie opierają się na zmniejszaniu objawów lub zmniejszaniu przyczyn wtórnych (zaburzonych aktywności skurczowej przewodu pokarmowego).

W Zespole Jelita Drażliwego zaburzenia ruchów jelit mogą powodować biegunkę, ponieważ organizm nie jest w stanie wchłonąć wody w końcowym odcinku jelita grubego. Zbyt wolna praca jelit (leniwe jelita) może powodować zaparcia. Dodatkowo nadmierne skurcze jelit powodują silny ból. 

 

Jakie leki na ból żołądka?

Powyższe dolegliwości żołądkowo-jelitowe można szybko usunąć przez zastosowanie:

  • leków zobojętniających już wydzielony kwas solny, 
  • leków na wzdęcia, 
  • leków rozkurczowych, 
  • leków przeciwbólowych, 
  • leków przeciwbiegunkowych,
  • leków na zaparcia. 

Jak obserwują farmaceuci, pacjenci często stosują kilka leków jednocześnie np. lek rozkurczowy i lek na zgagę lub lek na wzdęcia i lek przeciwbólowy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ większość dostępnych leków ma działanie jednokierunkowe i najczęściej nakierowane na zmniejszenie objawów, bez wpływu jednak na przyczyny dolegliwości. 

Jedynie wielokierunkowe działanie (np. przesunięcie zawartości żołądka lub jelit dzięki poprawie ruchów żołądka i jelit, zmniejszenie stanu zapalnego, zmniejszenie skurczów mięśni, zmniejszenie wydzielania kwasu solnego) usunie problem.

Dzięki tak wielu mechanizmom działania np. Iberogastu przynosi ulgę przy wielu dolegliwościach. Lek ten skutecznie wpływa na przyczyny problemów, a nie jedynie na objawy.

Źródło: www.iberogast.pl

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Ariwasabi | Dreamstime.com