Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Zmęczone praca przy komputerze oczy

Zmęczone oczy

Podczas 8-godzinnej pracy przed ekranem komputera, oczy wykonują około 30 000 ruchów! Niestety, akurat ten rodzaj gimnastyki nie wpływa korzystnie stan naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie, stanowi duże obciążenie dla mięśni oczu i może prowadzić do poważnych konsekwencji natury medycznej.

 

Zaczerwienione spojówki

Wielogodzinna praca przed monitorem komputera nie tylko obciąża kręgosłup ale również negatywnie wpływa na stan narządu wzorku. Najnowsze wyniki badań pokazują, że ponad 80% zatrudnionych w biurach skarży się na rozmaite dolegliwości związane z funkcjonowaniem oczu.

Najbardziej uporczywe to:

  • pieczenie, 
  • swędzenie, 
  • ból,
  • zaczerwienienie spojówek. 

Wskutek długotrwałego wpatrywania się w monitor komputera dochodzi do zmniejszenia częstotliwości mrugania oczu, co prowadzi z kolei do tzw. syndromu Sicca, czyli rzadszego nawilżania oczu.

W kolejnych stadiach objawia się on wysychaniem rogówki, a nawet stopniową utratą wzroku. Aby zapobiec temu i innym zagrożeniom dla zdrowia oczu, trzeba zadbać przede wszystkim o odpowiednią higienę pracy.

 

Najważniejszy monitor

Statystyki alarmują, że zaledwie 1% stanowisk pracy w polskich biurach spełnia wymogi ergonomii, a więc także realne potrzeby pracowników. Niezwykle istotny jest sposób umiejscowienia monitora, który powinien znajdować się co najmniej 50 cm od użytkownika, w przypadku starszych modeli zaleca się też zastosowanie odpowiednich filtrów. Monitor najlepiej ustawić bokiem do okna, dbając aby nie odbijało się w nim światło naturalne ani sztuczne. Trzeba się też zatroszczyć o czystość ekranu bowiem zbierające się na nim pyłki kurzu w połączeniu z polaryzacją napięcia elektrostatycznego, mogą wywoływać reakcje alergiczne.

 

Zmęczony wzrok

Kolejnym elementem profilaktyki chorób wzroku jest... stosowanie specjalnych uchwytów na dokumenty! W dużym stopniu ograniczają one męczące ruchy oczu, pozwalając na odczytanie tekstu bez ciągłego spoglądania w dół. Naukowcy udowodnili też, jak szkodliwe jest nieustanne wpatrywanie się w ekran monitora. 

 

Suplementy wspomogą

Należy systematycznie stosować kilkuminutowe przerwy, koncentrując wzrok na jakimś oddalonym obiekcie. Ponadto, w ochronie narządu wzroku pomagają specjalistyczne preparaty, zawierające zestaw witamin i minerałów oraz takie składniki jak luteina czy zeaksantyna.

- Codzienną pielęgnację oczu wspomagają odpowiednio zbilansowane zestawy najważniejszych dla oka składników odżywczych. Preparaty tego typu, jak np. suplement diety Klarin Perfekt, zostały stworzone z myślą o osobach, które ze względu na codzienną pracę przy komputerze, są szczególnie narażone na przemęczenie wzroku - mówi Maciej Michalak, ekspert z firmy Farmapol.

W praktyce trudno jest ograniczyć czas spędzany dziennie przed ekranem komputera czy telewizora, ponieważ często stanowią one podstawowe narzędzie pracy czy źródło rozrywki.

Stosując się jednak do powyższych wskazówek, można w łatwy sposób zniwelować uciążliwe dolegliwości a nawet obniżyć ryzyko wystąpienia chorób narządu wzroku.

Przeczytaj też koniecznie:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: basia , Data wysłania: 2013-11-28

Mój suplement diety to Vitrum Vision, duże dawki witamin głównie A E C ale też innych, tabletki chronią prze urazami ,niwelują skutki szkodliwych bodźców. Praca przy komputerze już nie jest dla mnie udreka ciągłym zakraplaniem oczu, wszystko to już za mną :) ufff .... i na szczęscie

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.