Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Krople do oczu

Piekące oczy

Codziennie w pracy spędzamy około 8 godzin. To czas, w którym nasze oczy zmagają się z promieniowaniem monitora komputerowego oraz otaczającym nas sztucznym światłem. Dodatkowo ogrzewanie i klimatyzacja mają negatywny wpływ na nasz narząd wzroku. Jak zatem ochronić oczy przed skutkami pracy w biurowych warunkach? 

 

Zabójcze otoczenie

Kurz, pył przemysłowy, czy też źle nawilżone, przegrzane pomieszczenia, z wysuszonym powietrzem to biurowa codzienność. Dodatkowo zbyt duża zawartość ozonu w powietrzu, powoduje zmniejszenie zawartości białka w powłoce łzowej, co w konsekwencji osłabia jej funkcję osłonową. Powstają wówczas dogodne warunki do wzmożonego namnażania się drobnoustrojów, będących przyczyną stanów zapalnych oczu. Osoby wrażliwe, przebywając w obszarze o dużej zawartości ozonu w powietrzu, powinny ograniczać jego negatywny wpływ, stosując zastępczy płyn łzowy.

Również używanie klimatyzacji podobnie jak nawiewu wentylacji w samochodzie i pomieszczeniach wpływa szkodliwie na nasze oczy.

W tym miejscu trudno nie wspomnieć o fatalnych skutkach przebywania w pomieszczeniach zanieczyszczonych dymem papierosowym. Tak jak na zanieczyszczenie powietrza nie mamy zazwyczaj wpływu, tak obecność w nikotynowej chmurze zależy tylko od nas - dlatego warto przemyśleć czy nasze i tak obciążone oczy naprawdę muszą to znosić...

 

Trudności z widzeniem

Wzrasta liczba osób z poważnymi dolegliwościami oczu, a pogorszenie widzenia staje się poważnym problemem społecznym. Dolegliwości oczu związane są głównie z ogólnym ich przemęczeniem.

Według badań przeprowadzonych przez firmę SMG/KRC na nadmierny wysiłek oczu skarży się 52% respondentów. Dolegliwości wzroku związane są z długotrwałym oglądaniem telewizji (41%), noszeniem okularów (40%), niewystarczającą ilością snu (39%) i pracą wymagającą długotrwałego wytężenia wzroku (37%). Wśród pozostałych czynników, które zdaniem badanych mają wpływ na podrażnienie oczu, znalazły się przebywanie na słońcu lub w pomieszczeniu ze światłem halogenowym, kilkugodzinna jazda samochodem, klimatyzacja i noszenie szkieł kontaktowych.

Żadna z wymienionych sytuacji nie jest groźna dla wzroku, jednak drastyczne zwiększenie częstotliwości ich występowania może skutkować zespołem suchego oka.

Komputerowy problem oczu

Kolejnym czynnikiem, który osłabia nasz narząd wzroku jest praca przy monitorze komputera. O jego szkodliwym oddziaływaniu nie trzeba długo mówić. Niestety wielu z nas nie jest w stanie ograniczyć czasu spędzanego przed komputerem, dlatego warto poznać zasady i zrobić wszystko, żeby praca przed monitorem była jak najmniej szkodliwa.

 • Po pierwsze monitor musi być ustawiony w odpowiednim miejscu, w odległości
  40–75 cm od twarzy. Środek monitora powinien być o 10–22 cm poniżej oczu – jeśli jesteś wyprostowany. Jeżeli ekran jest za nisko, podnieś monitor – możesz nawet coś pod niego podłożyć. Dobrym rozwiązaniem jest krzesło podnoszone i opuszczane. Wtedy każdy, kto korzysta z komputera, może usiąść przed nim prawidłowo.
   
 • Kolejną rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest eliminacja migotania. Minimalna częstotliwość, przy której obraz nie migocze, to 75 Hz. Zaleca się często zwiększenie jej do 80–85 Hz. Wyreguluj parametry ekranu w ustawieniach komputera, aby było jak najlepiej.
   
 • Pracując przy komputerze powinieneś kontrolować blaski i cienie. Odblaski spowodowane przez źródła światła pogarszają widoczność obrazu i oczy się jeszcze bardziej męczą. Co trzeba zrobić? Monitor ustaw tak, aby promienie światła padały na jego bok, lub by tył urządzenia był skierowany do okna pod kątem 45 stopni. Nie ustawiaj w żadnym wypadku monitora naprzeciwko okna lub w ten sposób, że odbija się ono w ekranie.
   
 • Ważne jest również ograniczenie światła. Jeśli jest zbyt jasno, zasuń żaluzje, wyłącz niepotrzebne lampki. Pamiętaj też o tym, że im mniejsza czcionka, tym bardziej męczy się twój wzrok. Powiększ więc czcionkę, jeśli niewyraźnie widzisz to, co czytasz.
   
 • Ruch nikomu nie zaszkodzi a tym bardziej przemęczonym oczom. Kiedy siedzisz długo przy komputerze, rób sobie przerwy, ćwicz oczy, spójrz w inny punkt, nie tylko w monitor komputera. Ważne jest, aby często mrugać. Aby ćwiczyć mięśnie gałek ocznych zataczaj oczami ósemki w poziomie. Patrz jak najdalej w różnych kierunkach, do góry, na dół, w lewo, w prawo i po skosie.
   
 • Przy pracy na komputerze, ważne jest też to, jakich używasz kolorów. Najlepsze kolory to czarna czcionka na białym tle. Ilość kolorów na ekranie powinna być ograniczona.
   
 • Pamiętaj, że rodzaj monitora jest bardzo ważny. Najlepszy dla wzroku jest ciekłokrystaliczny wyświetlacz.

 

Dobre światło

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na nasz narząd wzroku jest odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Należy pamiętać, że w miejscu pracy koniecznie powinniśmy zapewnić sobie dostęp do światła zarówno dziennego, jak i sztucznego.

Słoneczne promienie są najbardziej przyjazne dla naszych oczu i naturalnie pobudzają je do pracy, ale po południu i wieczorem konieczne będzie zastosowanie światła sztucznego.

Projektowanie oświetlenia gabinetu powinniśmy zacząć od odpowiedniego usytuowania biurka czy innego stanowiska pracy. Jeśli jesteśmy praworęczni, powinno ono znajdować się w takim miejscu, aby światło zawsze padało z lewej strony. Należy również pamiętać, aby światło dzienne nie było zbyt intensywne, bo będziemy szybko się męczyć. Dlatego jeśli nasz gabinet znajduje się po południowej stronie budynku, zamontujmy rolety, które pozwolą przysłonić światło dzienne.

Z kolei światło sztuczne dobrze jest tak rozplanować, aby uzyskać kilka źródeł, z których będziemy korzystać w miarę potrzeb. Pamiętajmy, że codzienne zajęcia i praca wymagają oświetlenia możliwie podobnego do naturalnego światła dziennego. Dlatego pomyślmy o wyborze odpowiednich żarówek, aby światło wytwarzane przez żarówki miało barwę z przewagą tonów niebieskich, czyli podobną do barwy porannego światła słonecznego.

Praca w biurowych warunkach wciąż stanowi wyzwanie dla naszego organizmu. O ile sama perspektywa zmiany otoczenia wydaje się abstrakcyjna, to w rzeczywistości wystarczy zadbać o kilka elementów, które mają decydujący wpływ na stan naszego wzroku.

Pomocne dla kondycji naszego wzroku mogą być również odpowiednie suplementy diety, takie jak np. MaxiVision Total.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Nina , Data wysłania: 2013-03-24

Ja z piekącymi oczami walczę już od dawna... Pomagają mi krople Hialeye. Szybko mi przynoszą ulgę i też dobrze nawilżają :) Przy pracy na komputerze, te krople stały się już moim obowiązkowym wyposażeniem.

Autor: klaudia , Data wysłania: 2013-11-25

Ja z kroplami nie mogłam dojść do ładu szczególnie w pracy nie zawsze miałam taką możliwość przytrafiały mi się jakieś masakry z makijażem, ktoś dał mi info o suplemencie diety, Pani w aptece poleciła mi vitrum vision i dla mnie bomba...
Kompleks witamin i minerałów... A, C, E, mangan, cynk i jeszcze coś nie pamiętam ale jak czytałam to były te wszystkie witaminy które są właśnie oczom potrzebne.

Autor: sejka , Data wysłania: 2015-01-29

Jak czuję, że mnie pieką oczy albo że są suche, to zakraplam starazolin hydrobalance i jest po problemie. Te krople na długo nawilżają oczy i działają błyskawicznie.

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.