Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Chrapanie obniża wydajność pracy

Chrapanie kontra praca

Zmęczenie w pracy, przysypianie w ciągu dnia, uczucie niewyspania nawet po 8 - godzinnym śnie. Często takie stany tłumaczymy stresem, zbyt dużym napięciem i tempem życia, czy nadmiarem obowiązków. Możemy się jednak mylić. Przyczyną naszej niskiej wydajności oraz stałego zmęczenia w pracy może być... chrapanie.

 

Przykre konsekwencje chrapania

Chrapanie postrzegane jest jako problem społeczny, przeszkadzający głównie drugiej, niechrapiącej osobie w sypialni. Jest przyczyną sprzeczek między parami, a często nawet separacji łóżek. Cierpiący na tę dolegliwość często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że poza uciążliwością dla otoczenia, chrapanie może mieć także przykre konsekwencje dla zdrowia. Zaniedbanie chrapania, może doprowadzić do rozwinięcia się zespołu bezdechów śródsennych. Jest to znacznie poważniejsze schorzenie, które wiąże się z trudnościami w oddychaniu w czasie snu. Przerywany, czasem nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, sen nasila objawy niedotlenienia, przez co rano budzimy się zmęczeni i niewyspani.

- Wstając rano czułem się jakbym wracał z ciężkiej pracy. Po 10 godzinach snu nadal byłem zmęczony i senny. Diagnostyka za pomocą Apnografu wykazała, że chrapanie doprowadziło u mnie do powstania bezdechów trwających nawet 10 sekund, co powodowało niedotlenie organizmu i było przyczyną mojego stałego zmęczenia - wspomina Arkadiusz Głuszcz, wrocławski przedsiębiorca, przez lata walczący z chrapaniem. - Coraz bardziej przeszkadzało mi to w pracy, całe dnie musiałem zmagać się ze zmęczeniem - dodaje.

 

Zabieg uratuje nasz sen

Zaburzenia oddychania w czasie snu mogą doprowadzić także do chorób układu krążenia - m.in. nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej serca. Przykrą konsekwencją bezdechów mogą być również zaburzenia potencji. Jak więc walczyć z tym głośnym problemem? Eksperci odradzają ogólnodostępne preparaty:

  • aerozole,
  • plastry do nosa,
  • listki na podniebienie.

Stanowią one doraźne rozwiązanie i zwalczają jedynie skutki, a nie przyczynę dolegliwości. U źródeł chrapania leży bowiem zwiotczenie części gardła - przede wszystkim podniebienia miękkiego oraz języczka, zbyt mała cieśń gardła, czy zapadający się w trakcie snu język.

- Jeśli chcemy ostatecznie rozstać się z chrapaniem warto pomyśleć o zabiegu, który przynosi rezultaty na stałe i likwiduje przyczynę chrapania i bezdechów - mówi dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus, które leczy chrapanie. - Plastyka w obrębie gardła i podniebienia, przeprowadzana w ciągu jednego dnia nowoczesną metodą koblacji, pozwala w sposób bezkrwawy i bezbolesny pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości - dodaje.

 

Co to jest koblacja?

Metoda koblacji, z której od lat korzystają pacjenci w Niemczech i Norwegii, polega na wytworzeniu fal o wysokiej częstotliwości, które powodują jonizację molekuł wewnątrz tkanki. Przekładając to na język pacjenta: koblacja powoduje odparowanie wyznaczonej części tkanki, zmniejszenie jej objętości i zwiększenie napięcia w określonych partiach bez cięć i efektu oparzenia, ponieważ działa się temperaturą 40-50°C. Jest to więc zabieg całkowicie bezkrwawy, niemalże bezbolesny, nie występuje po nim obrzęk, nie ma efektu poparzenia, jak w przypadku lasera, a pacjent tego samego dnia wraca do domu i może jeść, pić i normalnie funkcjonować.

Taka forma zabiegu jest więc wygodna dla osób prowadzących aktywny tryb życia, ponieważ nie wymaga hospitalizacji oraz nie zmusza nas do przeznaczania urlopu na walkę z chrapaniem.

 

Ważne jak żyjesz

Poza skutecznym zabiegiem należy wspomnieć o roli, jaką w walce z chrapaniem odgrywa tryb życia. Niewiele osób wie, że chrapanie jest bardzo często wynikiem zaniedbań w prawidłowej higienie życia. Oprócz cech wynikających z budowy anatomicznej gardła, ma na nie wpływ także otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu czy nadużywanie leków nasennych bądź uspokajających. W niektórych przypadkach „wystarczy” więc schudnąć, by pozbyć się chrapania.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © 4774344sean | Dreamstime.com