Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Zdrowy sen

Zdrowy sen

We śnie spędzamy jedną trzecią naszego życia. Dobry nocny wypoczynek poprawia samopoczucie, uspokaja, zwalcza stres i poprawia funkcjonowanie umysłu. Ważne jest, aby spać odpowiednio długo, na wygodnym łóżku i w zdrowej pościeli, która pozwala skórze oddychać, nie przegrzewa ciała i nie jest siedliskiem roztoczy.

 

Jakość snu najważniejsza

Wielu lekarzy podkreśla, że bez zdrowego snu nie ma zdrowego, długiego życia. Obok odżywiania i trybu życia nocny wypoczynek jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na dobre samopoczucie i witalność. Nie jest ważne przy tym, jak długo się śpi - każdy człowiek wysypia się inaczej. Jednemu wystarczy 5 godzin snu, aby czuć się wypoczętym, inny spędzi w łóżku 8 godzin i przez cały dzień myśli o dodatkowej drzemce.

Dla zdrowia największe znaczenie ma jakość snu:

  • warto spać 5 godzin w ciszy, przewietrzonym pomieszczeniu, w przytulnej pościeli, niż 8 godzin w hałasie i na niewygodnym materacu.

 

Zasady w sypialni

Aby sen był zdrowy, dawał nam wypoczynek i uwalniał od codziennego stresu, wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków:

  • Sypialnia powinna być ciepła, ale nie przegrzana. 
  • Przed udaniem się na spoczynek warto przewietrzyć pokój. 
  • Latem można spać przy uchylonym oknie.
  • Zimą powinno się przykręcać kaloryfery, ponieważ suche powietrze wysusza błonę śluzową dróg oddechowych. 
  • W pomieszczeniu można także ustawić nawilżacz powietrza lub położyć na kaloryfer mokry ręcznik. 
  • Przed snem nie powinno się jeść ciężkostrawnych posiłków, pełen żołądek utrudnia zaśnięcie. 
  • Lepiej w ogóle unikać spożywania posiłków tuż przed pójściem do łóżka. 
  • Osoby mające problemy z zasypianiem powinny odbywać wieczorami pewne określone rytuały, np.: gorący natrysk, relaksująca kąpiel w wodzie z dodatkiem olejków eterycznych, delikatny masaż, spokojna muzyka na pewno pozwolą się wyciszyć i zasnąć.

Na jakość nocnego wypoczynku ogromny wpływ ma także łóżko. Wygodny, ale twardy materac, najlepiej wypełniony pianką, antyalergiczne kołdry i poduszki z czystej żywej wełny lub hypoalergicznego policottonu (mieszkanka bawełny i poliestru) są gwarantami mocnego snu.

 

Święto snu

Tradycyjnie już w drugiej połowie marca obchodzone są dwa święta, których podstawowym motywem jest nocny wypoczynek. 19 marca przypada Światowy Dzień Snu - World Sleep Day. Jego hasło brzmi: „Sleep Well, Stay Healthy” („Śpij dobrze i bądź zdrów”).

21 marca natomiast, w Międzynarodowym Dniu Zaburzeń Snu, mówi się o bezsenności i trudnościach z zasypianiem jako problemie społecznym, który dotyka już blisko jedną czwartą ludzi.

Najlepiej sypiać w wełnie

W polskich sklepach dostępnych jest wiele produktów pościelowych, nie wszystkie jednak zapewniają zdrowy sen. Kupując nową kołdrę czy poduszkę, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane i czym są wypełnione. Na co się zatem zdecydować, aby się dobrze wyspać? Przykładem produktów, które spełniają wszystkie warunki udanego wypoczynku, są pościele IL-TEX-u, jednego z liderów na krajowym rynku producentów pościeli wełnianej, antyalergicznej i dekoracyjnej.

Pościel wełniana powinna:

  • Zapewniać naturalną wentylację.
  • Utrzymywać stałą temperaturę ciała podczas snu, dzięki czemu śpiącemu człowiekowi nie jest ani za zimno, ani zbyt ciepło. 
  • Nadawać się na wszystkie pory roku – od gorącego lata po mroźną zimę. 

 

Merynosy najlepsze

Naturalne produkty sypialniane wykonane są między innymi z wełny merynosów - szlachetnego gatunku owiec australijskich i nowozelandzkich. Tkaniny pościelowe z takiej wełny posiadają właściwości antyalergiczne i nadają się do sypialni osób uczulonych na roztocza. Hypoalergiczne cechy wełnianych pościeli zapewnia lanolina - naturalny tłuszcz produkowany przez gruczoły łojowe owiec. Lanolina chroni przed wnikaniem zanieczyszczeń w głąb włosa. Zapobiega również osadzaniu się w tkaninie resztek ludzkiego naskórka, którym odżywiają się wywołujące uczulenia roztocza. Pościel wełnianą wystarczy dokładnie wytrzepać, aby pozbawić uciążliwe pajęczaki ich pożywienia.

Materiał utkany z wełny owczej charakteryzuje się również wysokim współczynnikiem pochłaniania wilgoci - doskonale pochłania ludzki pot, dzięki czemu pościel jest zawsze sucha i nie drażni podatnej na alergie skóry. W środowisku o małej zawartości wody nie rozwijają się grzyby, których zarodniki wywołują u wielu ludzi uczulenia lub inne choroby dermatologiczne. Natomiast doskonała przepuszczalność powietrza pozwala oddychać skórze, przez co jest ona lepiej dotleniona, a co za tym idzie - zdrowsza. 

 

Policotton najlepszy dla alergików

Zdrowy, nocny odpoczynek zapewnia nie tylko pościel wełniana, ale także ta uszyta z bawełny lub policottonu i wypełniona miękkim wkładem silikonowym. W skład przędzy policottonowej wchodzą bawełna oraz poliester (w różnych proporcjach, najczęściej jednak surowce te mieszane są w stosunku mniej więcej 1:1). Policotton wyróżnia się dużą wytrzymałością, jest również bardzo przyjemny w dotyku - przypomina miękką, delikatną bawełnę. Policotton oraz silikon zapewniają doskonałą wentylację, nie przyjmują trwale brudu, dzięki czemu nie są naturalnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy. Materiały syntetyczne można prać w wysokiej temperaturze, która zabija bakterie i inne mikroorganizmy. Cecha ta sprawia, że pościele tej firmy są bezpieczne dla alergików i astmatyków.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.