Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Hemoroidy

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu

Hemoroidy to bardzo częsty problem, z którym boryka się prawie połowa populacji. Określenie to pochodzi z greki i oznacza krwawienie. Powstaje ono w splotach żylnych okolicy zwieracza odbytu. Jeżeli przepływ krwi w tej okolicy ulega zaburzeniu, zwiększa się ciśnienie krwi. Efektem jest poszerzenie naczyń aż do powstania guzków. W wyniku ich uszkodzenia pojawia się krwawienie.

 

Takiej sytuacji sprzyja szereg następujących czynników: 

  • predyspozycje genetyczne, 
  • siedzący tryb pracy, 
  • nieprawidłowa dieta z małą ilością błonnika

 

Hemoroidy w ciąży

U kobiet tego rodzaju dolegliwości nasilają się najczęściej podczas ciąży oraz zmian hormonalnych. Za główne przyczyny tego stanu rzeczy uważa się powiększoną macicę, powodującą utrudniony odpływ żylny oraz częstsze niż zwykle występowanie zaparć. Dodatkowo zmiany hormonalne związane z ciążą również sprzyjają krwawieniom poprzez osłabienie ściany naczyniowej.

Zapobieganie nawrotom choroby jest bardzo ważne dla kobiet, które planują kolejną ciążę. Po porodzie z reguły dolegliwości ustępują całkowicie lub w znacznym stopniu. Niestety kolejna ciąża na ogół powoduje nawrót objawów, najczęściej w zwiększonym nasileniu.

Hemoroidy, pomimo, że są stanem w zdecydowanej większości przypadków bardzo dokuczliwym, to z reguły przemijającym i co najważniejsze niegroźnym dla płodu. Warto wiedzieć, że czasami pozornie niewinne krwawienie z odbytu może być objawem zmian nowotworowych jelita grubego. Dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.

 

Krwawienie z odbytu

Najczęstszym objawem występującym w chorobie hemoroidalnej jest bezbolesne krwawienie z odbytu, które występuje zwykle w trakcie defekacji, bądź bezpośrednio po niej. Oprócz krwawienia do objawów hemoroidów zaliczamy świąd okolicy odbytu, ból i pieczenie oraz uczucie niecałkowitego wypróżnienia. 

 

Hemoroidy a dieta

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia tej dolegliwości zaleca się działania profilaktyczne:

  • stosowanie odpowiedniej wysokobłonnikowej diety (ciemne pieczywo, ciemny ryż, kasze, warzywa i owoce, suszone śliwki), 
  • jak również picie dużej ilości płynów. 

Ma to na celu polepszenie perystaltyki (ruchliwości) jelit, rozluźnienie stolca.

Pomocne jest:

  • regularne oddawanie stolca, unikanie zaparć,
  • ograniczenie przebywania w pozycji siedzącej,
  • spacery, 
  • utrzymywanie higieny okolicy krocza,
  • stosowanie różnego rodzaju preparatów farmaceutycznych. 

 

Hemoroidy - leczenie

W zależności od stopnia zaawansowania stosuje się różne, uzupełniające się wzajemnie metody leczenia. W I i II stopniu zaawansowania leczenie jest głównie zachowawcze. U większości osób odpowiednie zalecenia dietetyczne oraz leczenie miejscowe (czopki, kremy, nasiadówki) powodują, iż dolegliwości ustępują i nie wymagają innych inwazyjnych metod leczenia. Dobrym i sprawdzonym sposobem są preparaty z zawartością kwasu hialuronowego (np.: Procto Emorect), który działa regenerująco na uszkodzoną błonę śluzową odbytu, a przy dłuższym stosowaniu zapobiega nawrotom choroby, dzięki czemu w konsekwencji pacjent może uniknąć operacji.

 

Naturalnie na hemoroidy

Kwas hialuronowy dzięki właściwościom absorbowania dużej ilości wody, powoduje szybką odbudowę komórek uszkodzonego nabłonka i ułatwia jego nawilżenie. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, poprzez stabilizację struktury tkanek. 

Często proste działania i nieskomplikowane metody farmakoterapii pozwalają na znaczącą redukcję dolegliwości. Ich zaniechanie może powodować narastanie objawów i być bardzo trudne w leczeniu.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Jako , Data wysłania: 2014-07-18

Czy ktoś z Was może polecić jakiś skuteczny lek? Wydaje mi się, że nie muszę jeszcze iść do lekarza. Więc wolałbym coś bez recepty, domowo i szybko. Może ten Procto-Glyvenol? Wiem, że jest też w maści bo czopki to ja jakoś nie bardzo :/

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.