Jesteś tutaj: Strona główna / Stomatologia /
Implanty

Implanty na zdrowie

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2009 roku przez Warszawski Uniwersytet Medyczny ponad 40 procent osób powyżej 65 roku życia boryka się z problemem bezzębności. Przyczyną dramatycznie wysokich statystyk jest ograniczona dostępność do nowoczesnych metod leczenia. 

 

Zły stan uzębienia starszych mieszkańców Polski stale wzrasta, w ciągu ostatniej dekady powiększył się o 8,2 proc.

Przyczyn złego stanu zdrowia jamy ustnej u osób starszych należy upatrywać we wzroście tej części populacji, braku edukacji czy też znikomej dostępności do opieki zdrowotnej w niektórych regionach kraju. Potrzeby leczenia i profilaktyki tej grupy wiekowej nie są zaspokajane w pełni - wyjaśnia prof. Elżbieta Jodkowska. - Problem bezzębności nie dotyczy tylko osób starszych. Jak wynika z badania Uniwersytetu Medycznego, u prawie 4 proc. osób w wieku 35-44 lat zdiagnozowano brak zębów.

 

Raport o stanie bezzębności Polaków

Raport przygotowany w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kierownikiem projektu realizowanego w latach 1998-2009 roku była prof. dr hab. n.med. Elżbieta Jodkowska - konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją, a Koordynatorem programu była prof. dr hab. Maria Wierzbicka.

Program Polityki Zdrowotnej finansowany był ze środków Ministerstwa Zdrowia.

W 2009 r. badaniem objęto 811 osób w przedziale wiekowym 65-74 lat. W 2008 r. w grupie wiekowej 35-44 lata badanie objęło 833 osoby.

Przyczyny problemów zdrowotnych

Brak zębów powoduje nie tylko trudności z jedzeniem i problemy z wymową, ale również znacząco zwiększa dyskomfort funkcjonowania w życiu społecznym oraz może prowadzić do problemów natury psychologicznej. Bezzębność bywa przyczyną rozmaitych zdrowotnych powikłań – zwłaszcza problemów trawienia. Bezzębność często wynika z paradontozy, która może być oznaką innych poważnych chorób, takich jak cukrzyca bądź leukemia. Bakterie powodujące paradontozę mogą również powodować choroby serca. U osób bezzębnych nieodpowiednio dobrane protezy mogą prowadzić do ciągłego podrażniania i uszkadzania dziąseł, a w konsekwencji do rozwinięcia się choroby nowotworowej.

 

Zęby w jeden dzień

Mniej bolesną metodę leczenia bezzębności opracował dr Paulo Malo:

- Metoda ta pozwala uniknąć skomplikowanego i bolesnego przeszczepu kości, co może być przyczyną oporów w podejmowaniu leczenia jamy ustnej - mówi założyciel Malo Clinic.

Metoda All-on-4 pozwala na odbudowę pełnego uzębienia w ciągu zaledwie 30 minutowego zabiegu wszczepienia implantów. Następnie pacjent otrzymuje most tymczasowy i jeszcze tego samego dnia opuszcza klinikę. Zabieg jest mniej bolesny, bardziej komfortowy dla pacjenta, daje natychmiastowy efekt i jest tańszy od tradycyjnych metod, ponieważ nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów związanych z przeszczepem kości.

Źródło: Malo Clinic

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.