Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Pomiar ciśnienia tętniczego

Pomiar ciśnienia tętniczego

Automatyczną częścią badania lekarskiego u lekarza pierwszego kontaktu, jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi, które jest jednym z parametrów określających stan układu krążenia. Ostatnio możemy zmierzyć ciśnienie krwi bez konieczności wizyty w poradni. 

 

Odpowiednie urządzenie

W aptekach można kupić w pełni profesjonalne urządzenia do pomiaru ciśnienia w domu. O wyborze odpowiedniego urządzenia powinny według kardiologów decydować trzy cechy: odpowiednio zaprojektowany ciśnieniomierz z prostym i wyraźnym odczytem danych, posiadanie atestów i bycie dopuszczonym do sprzedaży w aptekach, a także winien być wyposażony w funkcję zapamiętywania pomiarów, co umożliwia dokładną konsultację z lekarzem prowadzącym.

 

Proces obiegu krwi

Serce cały czas przepompowuje przez organizm około 6 litrów krwi. Dostarcza w ten sposób do tkanek tlen oraz substancje odżywcze i usuwa produkty przemiany materii. Proces ten nie zależy tylko od objętości krwi, ale od ciśnienia z jakim płynie ona przez tętnice, a przede wszystkim przez naczynia włosowate.

 

Nadciśnienie tętnicze

Co oznacza mm Hg?

Ciśnienie tętnicze mierzy się na ogół w milimetrach słupa rtęci (mm Hg). Coraz częściej używa się jako jednostkę kilopaskali (1 mm Hg = 133 Pa). Ciśnienie o wartości 120 podnosi słupek rtęci o 120 mm. Dla uzyskania stabilnego ciśnienia krwi rekomendowany jest umiarkowany wysiłek fizyczny (przy maksymalnym tętnie 130 uderzeń na minutę) podejmowany co najmniej 3 razy w tygodniu.

Do typowych objawów nadciśnienia tętniczego (hypertonia) należą:

  • bóle i zawroty głowy,
  • uczucie osłabienia,
  • bladość lub zaczerwienienie twarzy,
  • zaburzenia widzenia,
  • szum w uszach.

Nadciśnienie tętnicze może być spowodowane różnymi chorobami, bądź towarzyszyć stanom napięcia psychicznego lub wysiłkowi fizycznemu. U wielu jednak osób tak wyraźne objawy rzadko pojawiają się w początkowej fazie choroby, tak że chory nie zdaje sobie z niej sprawy.

 

Niedociśnienie tętnicze

Niskie ciśnienie (hypotonia) jest również dokuczliwe. Powoduje uczucie ciągłego zmęczenia i braku napędu życiowego. Fizycznym objawem niskiego ciśnienia są na przykład zimne stopy i dłonie.

Powyższe objawy wyglądają stosunkowo niewinnie i wiele osób lekceważy niebezpieczeństwo związane zwłaszcza z nadciśnieniem. Do groźnych powikłań chorób nadciśnienia należy miażdżyca, zawał serca i udar mózgu. Są to wystarczające powody, by mierzyć sobie regularnie ciśnienie, szczególnie że nie jest to bolesny zabieg.

 

Prawidłowe wartości

Ciśnienie rozkurczowe jest oczywiście niższe niż od ciśnienia skurczowego. U zdrowych osób powinno ono wynosić pomiędzy 55 a 85 . Ciśnienie skurczowe natomiast powinno mieć wartość pomiędzy 120 a 135 mm Hg. Jeżeli przez dwa kolejne dni średnia wartość co najmniej trzech pomiarów będzie powyżej 135/85 mm Hg, oznacza to, że ciśnienie jest za wysokie. Ciśnienie tętnicze jest ściśle zależne od wieku, elastyczności naczyń, gęstości krwi, pozycji ciała, w której wykonywano pomiar oraz od wielu innych czynników. Z tego powodu ewentualną chorobę może rozpoznać tylko lekarz. 



 

Ciśnienie wyższe z wiekiem

Zupełnie normalnym zjawiskiem jest wzrost ciśnienia zależny od wieku. Poprzez wyższe ciśnienie organizm wyrównuje obniżoną elastyczność naczyń krwionośnych.

Źródło: www.albert.com.pl


Zobacz też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: yazoo , Data wysłania: 2010-12-06

Witam,mam pytanko czy jest juz na rynku cisnieniomierz elektroniczny ktory jest przeznaczony dla osob niedowidzacych,ociemnialych tzn ze po pomiarze urzadzenie mowi jaki jest pomiar.(sa zegarki na reke ktore po nacisnieciu mowia ktora jest godzina).Pozdrawiam!

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Dragan Trifunovic | Dreamstime.com