Jesteś tutaj: Strona główna / Natura /

Jak obniżyć ciśnienie krwi?
dr Hanna Szela-Mróz,
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Głóg
Preparaty z tej rośliny świetnie wpływają na regulację ciśnienia. Podobnie jak witamina C, tak i głóg rozszerza naczynia krwionośne. Przy okazji reguluje pracę serca i oddziałuje na układ krążenia. Głóg możesz przyjmować w formie suplementów, ale także suszu i herbatek do zaparzania.
Czosnek
Jedzenie czosnku korzystnie wpływa na obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego. Najważniejsze by czosnek spożywać w małych ilościach, ale regularnie. Kuracja będzie skuteczna po dość długim okresie czasu. Osoby, które cierpią na nadciśnienie powinny uzbroić się w cierpliwość, która i tak ogólnie jest wskazana przy ich krążeniu... Zawarte w czosnku substancje działają bardzo łagodnie na ludzki organizm. Mimo iż czosnek ma charakterystyczny ostry smak, to nie przekłada się to na jego moc w obniżaniu ciśnienia. Proces postępuje powoli aczkolwiek znacząco przy regularnym spożyciu tego warzywa w sałatkach i kanapkach. Wystarczy zaledwie ćwierć ząbka każdego dnia, aby po 3 miesiącach poczuć poprawę.
Witamina C
Pod jej wpływem rozszerzają się naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze krwi. Niedobór tej witaminy może spowodować w naszym organizmie spore problemy z ciśnieniem i skurcze dużych naczyń. Aby uzupełniać dzienne zapotrzebowanie witaminy C powinniśmy zjadać jak najwięcej pomarańczy, jabłek, a także porzeczek i truskawek. W zimie brak sezonowych owoców zastąpmy bardzo wartościowym owocem kiwi.
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Spotkać je można przede wszystkim w oleju:
- rybnym,
- lnianym,
- z oliwek.
Mają zbawienny wpływ na przepływ krwi w naczyniach oraz regulują ciśnienie tętnicze. Warto jadać ryby tłuste i bogate w tłuszcze nienasycone. Do każdej sałatki zamiast majonezowego sosu lepiej użyć łyżkę oliwy z oliwek lub oleju lnianego.
Lipa
Herbatka z lipy poprawi nasze krążenie krwi, jeśli zostało zaburzone stresem lub nerwami. Lipa wpływa na nasz organizm relaksacyjnie, zmniejsza napięcie nerwowe, poprawia także napięcie naczyń krwionośnych.
Przeczytaj także:
- Sposoby na nadciśnienie - rady lekarza specjalisty chorób wewnętrznych.
- Pomiar ciśnienia tętniczego - sposoby pomiaru i interpretacja wyników.
Forum - komentarze i opinie:
<Autor: eryka32 , Data wysłania: 2014-04-27
potas jest pierwiastkiem, który ma właściwość obniżania ciśnienia krwi, sama przyjmuję go ze względu na niedobór w postaci suplementu katelin+, dodatkowo przekonałam się do soku pomidorowego, w którym podobno jest go najwięcej