Jesteś tutaj: Strona główna / Seks i emocje /
Przepis na szczęśliwy związek

Przepis na szczęśliwy związek

Katarzyna Schmidtdr Katarzyna Schmidt,
psycholog psychoterapeuta

Powszechnie wiadome, że każdy związek przechodzi przez różne fazy. Nie jest łatwo jednak powiedzieć, co należy robić i jak trzeba żyć, aby był to związek trwały i udany.

 

 1. Zakochanie to jeden z najwspanialszych okresów w życiu dwojga ludzi. Na początku on i ona są sobą wzajemnie zafascynowani: nie widzą wad ani przywar drugiej osoby. Partnerzy chcą ze sobą spędzać jak najwięcej czasu, tęsknią za sobą, niejednokrotnie mówią, że spotkali idealną osobę, w której wszystko im odpowiada, wszystko pasuje. Niechętnie słuchają wtedy krytycznych uwag pod adresem swojego partnera lub nowego związku. Są jak odurzeni i nie kierują się rozumem, ale emocjami. Ten stan zakochania może szybko minąć, może jednak przerodzić się w głębsze uczucie.
   
 2. Kiedy mija okres „tańca godowego”, partnerzy decydują się na stały związek. W fazie zakochania każdy człowiek stara się pokazać siebie z jak najlepszej strony. Dopiero gdy oboje są ze sobą dłużej, wtedy zaczynają zauważać wady partnera. Jego przyzwyczajenia mogą drażnić, a zachowanie (dotąd idealne) zaskakiwać. Pojawiają się wtedy sprzeczki, kłótnie, mniej lub bardziej burzliwe dyskusje.
   
 3. Para zaczyna się „docierać”, uczy się sztuki kompromisu. Łącząca dwoje ludzi więź jest wtedy wystawiana na próby - na ile jest trwała i głęboka. Jeśli uczucie wciąż trwa, a partnerzy poznając się i ucząc się siebie wzajemnie, zbliżają się, wtedy związek się rozwija i ma szansę trwać przez wiele lat.
   
 4. Przedślubnym sprawdzianem trwałości związku jest mieszkanie razem. Niektórzy decydują się na ten krok, aby zobaczyć, na ile do siebie pasują i jak im będzie wychodziło wspólne życie. Każde wyszło z innego domu, w którym inaczej wykonywało się nawet najprostsze rzeczy. Oboje różnią się domowymi zwyczajami, podziałem obowiązków, inną kuchnią, nawet innego sposobem sprzątania. Na tym etapie warto ze sobą omawiać te różnice. Każda dyskusja zwiększa szansę na dotarcie się i trwałość związku.
   
 5. Bardzo ważny etap w życiu dwojga ludzi to rodzicielstwo. Dni i noce stają się podporządkowane maleństwu i jest to kolejne wyzwanie dla obydwojga rodziców. Młoda mama musi sobie dać radę z ogromem nowych obowiązków. Natomiast świeżo upieczony ojciec powinien przejąć część obowiązków i pogodzić się z faktem, że teraz najważniejszą osobą w domu jest synek lub córka. Warto pielęgnować więzi między partnerami mimo upływu lat. Kiedy para wychowuje dziecko, wtedy wiele domowych spraw kręci się wokół niego. Gdzieś po drodze giną ich własne sprawy, a więź między nimi słabnie. Dlatego partnerzy powinni dzielić zainteresowania, mieć wspólnych przyjaciół i czas tylko dla siebie.
   
 6. Nawet w najlepszym związku może pojawić się kryzys tzw. wieku średniego. Dzieci się wyprowadziły, a partnerzy pozostają sami ze sobą i dokonują bilansu życiowego. Kładą na szalę sukcesy, niepowodzenia i zastanawiają się, ile udało im się osiągnąć. Jeśli ten bilans jest dodatni, wtedy partnerzy bawią się i cieszą życiem mimo upływu lat. Jeśli jednak bilans wypada na ich niekorzyść, wtedy może stać się przyczyną depresji, spadku poczucia własnej wartości, apatii, szukania szczęścia w ramionach młodszej partnerki/partnera.
   
 7. Czynnikiem, który wpływa na jakość związku, jest menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn. Przekwitanie może być przyczyną nieprzyjemnych objawów (uderzeń gorąca czy drażliwości u kobiet lub spadku sprawności u mężczyzn), może także niekorzystnie wpływać na psychikę. Jednak zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna oraz pomoc specjalistów i - co ogromnie ważne - wsparcie ze strony partnera skutecznie pomogą przez to przejść.
   
 8. Ostatnim etapem związku jest starość. Gdy para przeszła już „jesień życia”, małżonkowie wspierają się, opiekują się sobą, często realizują w roli kochających dziadków. A jeśli potrafili zgodnie przeżyć ze sobą wiele lat i utrzymali bliską więź, wtedy potrafią do końca chodzić po parku, trzymając się za ręce.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: jaaa , Data wysłania: 2009-12-19

ja z moim chlopakiem jestesmy 2 lata a zaczynamy sie coraz bardziej klocic do przesadnych awantur... martwi mnie to

Autor: jaa2 , Data wysłania: 2010-05-16

Ja jestem z dziewczyną pół roku nie czuje już tego co kiedyś na początku kocham ją i mogę zrobić dla niej wszystko. czemu tak się dzieje że nasze uczucia się zaspakajają?

Autor: zakochana... , Data wysłania: 2010-05-27

Jednym słowem lipa...jestem z chłopakiem 2 miesiące i już zaczynają się między nami zgrzyty, a największym problemem jest to, że cały czas milczę. Nie potrafię mu udowodnić jak bardzo go kocham i trudno mi się przed nim otworzyć, ale to że go kocham wiem w stu procentach.

Autor: Ewa , Data wysłania: 2011-07-12

Ja jestem z chłopakiem 10 lat, mieliśmy różne sytuacje i przejścia w życiu ale zawsze wracaliśmy do siebie... Mimo różnych przejść wiem, że go kocham i wiem, że to ten człowiek, choć nie jeste wymażonym partnerem do życia.

Autor: kasik , Data wysłania: 2011-12-08

umnie są ciągle kłutnie o sex.ja niechcę codziennie,a on odwrotnie.wywalczyłam żeby się kochać co 23 dni ale on twierdzi że żadko to robimy.już niemam takiej radości z sexu,czasem czuję się jak maszynka do sexu,gdy znim otym gadam to wydziera się i jest piekło kocham go ale moja psychika niewyrabia.mam z pierwszego małżeństwa 2 dzieci i też przez jego humorki cierpią.odejść niemam gdzie,niepracuję bo był zazdrosny i kazał mi się zwolnić.

Autor: KELLYBLUE , Data wysłania: 2012-10-06

witam
współczuję KASIK ale sama sobie faceta wybrałaś. bez sensu jest ustalanie co ile dni będzie seks, jeśli się z kimś żyje i mieszka i coś was łączy to normalną sprawą jest zaspokajanie potrzeb partnera.widocznie masz mniejsze potrzeby seksualne niż twój partner więc dlaczego z nim jesteś??? znajdź faceta z którym będziesz zaspokojona a nie zmuszona do czegos czego nie chcesz

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Qtrix | Dreamstime.com