Jesteś tutaj: Strona główna / Natura /
Miód

Miód - płynne złoto

Monika Kamińskamgr inż. Monika Kamińska,
dietetyk, specjalista żywienia

Produkty pszczele od wieków wykorzystywane są w leczeniu chorób. Najbardziej popularnym jest oczywiście miód, stosowany jako lek już przez starożytnych Egipcjan.

Wartościowe składniki miodu to przede wszystkim cukry proste - łatwo przyswajalne przez organizm, kwasy organiczne, mikroelementy i enzymy. O kolorze miodu decydują barwniki roślinne oraz składniki mineralne, takie jak żelazo, fosfor, magnez. Warto pamiętać, że krystalizacja to nie wada. Im więcej glukozy jest w miodzie, tym proces ten następuje szybciej (np. miód rzepakowy), im więcej fruktozy, tym dłużej miód pozostaje w stanie płynnym (np. miód akacjowy).

Miodowe smakołyki:

Sałata z sosem miodowym

Sos:

  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 4 łyżki octu balsamicznego,
  • 4 łyżki miodu,
  • 1 łyżka musztardy,
  • sól i pieprz do smaku
  • oregano,
  • tymianek.

Pozostałe składniki:

  • 1 główka sałaty
  • 2-3 pomidory

Wszystkie składniki sosu wymieszać. Sałatę podrzeć palcami na drobne cząstki. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki. Pokroić na cząstki. Polać sosem.

 

Żeberka miodowe
przepis dla 2-4 osób

Składniki:

  • 1 kg żeberek,
  • 3 łyżki miodu,
  • 4 łyżki brandy,
  • 3 łyżki oleju,
  • 2 łyżki sosu sojowego,
  • sól i pieprz do smaku,
  • oregano, tymianek, bazylia.

Przygotowanie:

Zioła, sól i pieprz zmieszać z miodem, żeberka pokroić na porcje, zanurzyć w sosie z brandy i sosu sojowego i odstawić do lodówki na 2 godziny. Nasmarować mięso miodem z przyprawami. Piec na ruszcie ok 10 minut z każdej strony.

 

Płynne złoto na zdrowie

Miód ma walory odżywcze i lecznicze. Jest łatwo przyswajalny przez organizm. Enzymy nadają temu produktowi cechy leku - aktywują reakcje biochemiczne w organizmie, wiążą toksyny. Żelazo zawarte w miodzie jest prawie całkowicie przyswajalne przez organizm człowieka. Zawartość inhibiny i rutyny sprawia, że ma on wyraźne działanie bakteriobójcze. Warto pamiętać, że stałe spożywanie miodu przez dzieci przyczynia się do szybkiego przyrostu ciała, wzmożonego rozwoju umysłowego i zwiększonej odporności na choroby. U osób dorosłych wyczerpanych pracą, miód powoduje szybką regenerację organizmu. Jest jedynym w swoim rodzaju środkiem odżywczym dla serca, a także lekiem przy niedomaganiach tego organu.

 

Ogromne zalety miodu

  • Działa dodatnio na przewód pokarmowy, ponieważ zwiększa wydzielanie enzymów przez gruczoły ślinowe. Reguluje pracę wątroby i nerek.
  • Przy kaszlu działa jako środek łagodzący i wykrztuśny. Stosowany jest przy schorzeniach gardła, astmie, przewlekłym bronchicie.
  • Działa regenerująco w przypadkach apatii bądź wyczerpania psychicznego.

 

Jaki miód na schorzenia?

  • akacjowy - zalecany diabetykom, przy przeziębieniach i trudnościach trawiennych oraz schorzenia nerek i przewodu moczowego.
  • lipowy - działa antyseptycznie i uspokajająco. Dla wzmocnienia jego działania podaje się go w herbacie z kwiatu lipowego. Stosowany w chorobach gorączkowych, kaszlu, zapaleniu oskrzeli. Skuteczny przy leczeniu przeziębień, w stanach niepokoju i bezsenności.
  • gryczany - przy leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Sprzyja tworzeniu się kostnicy po złamaniach. Pomocny w stanach wyczerpania nerwowego, a także przy miażdżycy, nadciśnieniu, zapaleniu nerek przy grypach gorączkowych. Zawiera dużo biopierwiastków.
  • spadziowy - zawiera dużo białka, a tym samym ma większe wartości odżywcze i lecznicze od miodów nektarowych. Stosowany przy anemiach i zaburzeniach przemiany materii. Ze spadzi iglastej leczy nieżyt górnych dróg oddechowych.
  • rzepakowy - stosowany głównie przy schorzeniach płucnych i sercowych. Poza tym przy zaparciach, przy schorzeniach wątroby, nerek i przewodu moczowego.
  • wrzosowy - znajduje zastosowanie w leczeniu prostaty.
  • wielokwiatowy - stosowany przy różnego rodzaju alergiach i katarze siennym. Jak każdy miód ma właściwości lecznicze serca i przy chorobach przeziębieniowych.

 

Zalecane dawki miodu:

  • niemowlęta - 7 g dziennie w dwóch dawkach,
  • dzieci od 14 do 16 lat - 10-14 g w dwóch dawkach,
  • dorośli - 40-60 g dziennie w dwóch dawkach.

Dolne ilości należy traktować jako dawki profilaktyczne, a górne stosować leczniczo. W celu lepszego wykorzystania właściwości leczniczych miodu, wskazane jest rozpuszczanie go w szklance lekko ciepłej wody i spożywanie dopiero po 10-12 godzinach.

Spróbuj wielu smaków

Jaśniejsze miody zazwyczaj są słodsze. Dlatego najczęściej warto dodawać je do deserów czy napojów. Miody o ciemnej barwie zazwyczaj mają bardzo wyrazisty i konkretny smak. Świetnie komponują się z marynatami mięsnymi czy sosami. Nadają charakterystyczny smak także pieczywu np. domowej roboty chlebom.
Właściwie każda odmiana miodu ma inny smak. Najczęściej bardzo się od siebie różnią:

  • gryczany - ostry,
  • wielokwiatowy - łagodny,
  • rzepakowy - bardzo słodki,
  • wrzosowy - gorzkawy,
  • koniczynowy - lekko kwaskowaty.

 

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Kroovka , Data wysłania: 2009-05-29

A ja polecam na zasypianie kubek ciepłego mleka z łyżeczką miodu! Pycha! I działa!

Autor: Miodosytnik , Data wysłania: 2009-07-28

Nie zapominajmy o krzepiących właściwościach miodu pitnego! ;-)

Autor: kickero , Data wysłania: 2011-01-28

Mleko z miodem-tak jak mówisz,ciepłe.Jak za gorące - szlag go prawie trafia,tylko smak zostaje.

Autor: 2 , Data wysłania: 2011-04-12

W gorącym płynie miód traci swoje właściwości-nie dodawaj do gorącego.

Autor: kiki , Data wysłania: 2011-06-28

Dokładnie należy pamiętać by miodu nie przegrzać, nie dodawać do wrzącej wody bo traci część swoich właściwości. Najlepiej łyżeczkę miodu rozpuścić w szklance zimnej wody i pozostawić na noc. Wypić rano. Z ciekawostek - na naszym rynku, pojawił się miód o specyficznych właściwościach leczniczych (bardzo silne działanie anty zapalne, antybakteryjne, antygrzybiczne). To miód z krzewu manuka - uważam, że także jest wart poznania. Z naszych miodów szczególnie polecam przepyszny miód gryczany.

Autor: Kaska , Data wysłania: 2011-09-25

Tak z manuki polecany;) szkoda ze nie polski;) no z naszych miodow kupuje najczesciej akacjowy , lipowy, gryczany;)

Autor: ja , Data wysłania: 2011-10-04

uwielbiam miód z mlekiem ciepłym ale nie gorącym, albo mleeko z czekoladą

Autor: Rona , Data wysłania: 2011-11-15

Mój synek ugryzł mnie przy karmieniu.Prawie rok czasu chodziłam od lekarza do lekarza,każdy przepisywał mi różne maści.Nic nie pomagało.Któregoś dnia przeczytałam o właściwościach leczniczych miodu,postanowiłam posmarować rankę.Posmarowałam ją wieczorem,następnego dnia rana już była zagojona.Nie dowierzałam.I aż złość mnie wzięła na myśl,że żadnemu lekarzowi przez myśl nie przeszło zaproponować mi takiej kuracji.Od tamtej pory zaczęłam więcej interesować się miodem i tak wyrzuciłam wszystkie płyny do kąpieli czy kremy do twarzy.Miód jest złotem.

Autor: LongAndStrong , Data wysłania: 2011-12-08

Polecam zrobić tak:

5 całych cytryn zalać gorącą wodą na 15 minut , wycisnąć je i dodać tyle samo miodu i wymieszać . Do mikstury wcisnąć 3 duże główki czosnku. Wymieszać razem i wstawić na 7 dni do lodówki. Pić jedną łyżkę dziennie. (można przecedzić z czosnku).

Bardzo skuteczne czyszczenie żył

Autor: elajakubiec , Data wysłania: 2012-01-21

Najlepsze polskie miody kupią państwo w Beskidach- gospodarstwo pasieczne Miody Beskidu ,miody manuka to trzeba byc niezłym naiwniakiem aby za taka cenę kupować zwłaszcza ,ze jest to mieszanina ziół i syropu przerobiona przez pszczoły -koszt produkcji nieco ponad dolar za 1 kg . Prawdziwy miód pszczoły musza sobie same nanosić i trwa to prawie miesiąc czasu aby pszczelarz mógł zrobić miodobranie.
Aby pszczoły wyprodukowały 1 kg miodu musza oblecieć 2 miliony kwiatków . Dlatego nie jest łatwo pozyskać prawdziwy miód ,zwłaszcza jak pada deszcz przez pół miesiąca i pszczoły z uli nie wylatują.
z pozdrowieniami ela

Autor: lakiluk , Data wysłania: 2012-03-09

Ja pije jedną szklanke miodu gryczanego z wodą przegotowaną na czczo rano i czuje wielkie postępy w organiźmie. Na wieczór przegotowuje wode, czekam aż ostygnie, dodaje do szklanki 2łyżeczki miodu, mieszam i pozostawiam na noc. . . Nie róbcie miodu z gorącą wodą bo straci wszystkie pozytywne dla zdrowia wartości.

Wcześniej czułem bule w organiźmie(wątroba, nerki itd. . . )
Czasami kuło mnie serce, i czułem się jakiś taki przymulony. . . A teraz zero bulów, humorek dopisuje. . . Czuje się zajebi***e:] a zapomniałem dodać, pale papierosy a miód ma w sobie np. to że oczyszcza płuca i nawet jak palisz też , ten dym tytoniowy już tak bardzo nie będzie osiadał Ci się na płucach .
PIJCIE MIÓD BO TO SAME ZDROWIE I PRZEDŁUŻANIE SWOJEGO ŻYCIA O PARE LUB PARENAŚCIE ŁADNYCH LAT:]

Autor: zagoplanka , Data wysłania: 2013-04-23

Codziennie wieczorem rozpuszczam łyżkę miodu w szklance przegotowanej wody i wypijam następnego dnia rano na czczo. Najczęściej kupuję miód lipowy,rzepakowy i wielokwiatowy.Doskonale to reguluje moje trawienie, nie przeziębiam się a nawet zauważyłam że moja cera nabrała blasku. Warto podkreślić aby miód kupować z zaprzyjaźnionej pasieki,może nie jest tani ale naprawdę warto bo przecież lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć chemią. według mnie to najwspanialszy skarb natury.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.