Jesteś tutaj: Strona główna / Senior /
Senior u dentysty

Senior u dentysty

Dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej na dłużej zachowamy zdrowie, dobre samopoczucie i piękny uśmiech, który na co dzień jest naszą najlepszą wizytówką.

 

Podstawą pielęgnacji jest bardzo dokładne szczotkowanie, które ochroni nas przed bakteriami i próchnicą. I chociaż utrata zębów z wiekiem jest czymś naturalnym, to możemy ten proces znacznie opóźnić i dłużej cieszyć się zdrowiem. Poniżej przedstawiamy kilka rad opracowanych przez specjalistów z gabinetu HighDentalCare, które pozwolą na zachowanie pięknego uśmiechu w każdym wieku.

 

Najczęstsze problemy starszych ludzi

Wraz z wejściem w „złoty wiek” należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy: 

 • Dziąsła wraz z wiekiem kurczą się, co prowadzi do nadwrażliwości na ciepło lub zimno. Wielu ludzi skarży się także na krwawienie dziąseł - oznakę chorobową. Na rynku dostępne są specjalne płyny do płukania jamy ustnej, które pomogą zmierzyć się z problemem. Należy też poradzić się swojego dentysty jak najlepiej szczotkować zęby by chronić dziąsła.
 • Zręczność - Ludzie w podeszłym wieku mają problem z bardzo dokładnym myciem zębów, w związku w pogorszeniem się zdolności manualnych.
 • Słaby wzrok- Z wiekiem coraz trudniej jest czyścić zęby i warto posłużyć się powiększającym lusterkiem i w dziennym świetle jeszcze raz sprawdzić, czy wszystkie przestrzenie są dobrze umyte.
 • Protezy i implanty - Jeżeli brakujące zęby zostały uzupełnione pojedynczymi implantami lub protezą, koniecznie należy stosować się do zalecanych przez naszego dentystę i stosować wskazane przez niego środki do pielęgnacji.
 • Suchość w ustach - Suchość w ustach, czyli z greckiego - xerostomia, to duży problem dla starszych ludzi. Według badań Oral Cancer Foundation dotyczy ona 20% populacji w wieku powyżej 50 lat. Jest ona najczęściej wynikiem stosowanych leków - nieuniknionych w pewnym wieku. Problem z suchością w ustach łączy się z trudnością w mówieniu i przełykaniu oraz uczuciu pieczenia w jamie ustnej. Aby zlikwidować lub zmniejszyć skalę problemu można użyć specjalnych preparatów dostępnych w każdej aptece.
 • Nadwrażliwość na ciepło/zimno - jest wynikiem zanikania tkanki wokół zęba i odsłaniania szyjek zębowych. Aby temu zaradzić można stosować specjalne pasty do wrażliwych zębów, które nie są o wiele droższe od tradycyjnych.
 • Rak jamy ustnej - Standardowe badanie głowy i szyi powinno być wykonywane przez lekarza stomatologa u każdego pacjenta raz do roku, u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka 2 razy w roku albo w przypadku, gdy coś budzi zaniepokojenie.

 

Testy ViziLite® Plus, dostępne w gabinecie HighDentalCare wspomagają tradycyjne badanie wizualno-dotykowe i pozwalają na znacznie wcześniejsze wykrycie podejrzanych zmian. Firma Highdentalcare zaprasza na rodzinne, darmowe konsultacje.

Przebieg wizyty stomatologicznej

Podstawowe badanie powinno być: dotykowe i wizualne.

W trakcie badania wizualnego - lekarz dentysta powinien dokładnie obejrzeć: 

 • całą jamę ustną,
 • język, 
 • podniebienie, 
 • wewnętrzne części policzków, 
 • gardło i migdały sprawdzając czy nie ma tam białych i czerwonych plam oraz miejsc zaognionych, zgrubień, nieregularności. 

 

Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej

Właściwa pielęgnacja jamy ustnej to rzecz, na którą należy zawsze zwracać uwagę, niezależnie czy ma się szesnaście czy sześćdziesiąt lat. W przypadku seniorów opieka dentystyczna z profilaktyki przechodzi w odtwarzanie utraconych z wiekiem lub w wyniku złej higieny zębów. Udowodniono już, że zachowanie zębów lub odtworzenie ich jest podstawą, jeżeli chcemy zachować zdrowie i prawidłową dietę. Jeżeli mamy problemy z pogryzieniem jedzenia, to nie dość, że unikamy np. warzyw czy owoców, ale sprawia to także, że jedzenie zbyt długo pozostaje w jamie ustnej, co sprzyja rozwojowi bakterii. 

 

Jak mieć zdrowe zęby?

Kluczem do zachowania silnych, zdrowych zębów na starość jest prawidłowa pielęgnacja już od najwcześniejszych lat. Mycie ich co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, oraz nitkowanie to podstawa. Twój dentysta, podczas regularnych wizyt w gabinecie, doradzi ci także, jak pielęgnować zęby przy użyciu płynów do płukania, specjalnych past i szczoteczek. Pamiętaj, że jego rada i doświadczenie najlepiej posłużą twoim zębom. Koniecznie poddaj się też badaniu na raka jamy ustnej. Chociaż mało się o nim mówi, występuje 3 razy częściej niż rak szyjki macicy!

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Kurhan | Dreamstime.com