Jesteś tutaj: Strona główna / Ciąża i poród /
Poród bez bólu

Sposoby na poród bez bólu

Wiele przyszłych mam obawia się bólu porodowego. Znieczulenie zewnątrzoponowe i środki farmakologiczne są zazwyczaj skuteczne. Mogą jednak powodować poważne skutki uboczne, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Nie oznacza to, że kobieta musi znosić ból. Istnieją bezpieczne sposoby na poród bez bólu!

 

Ból porodowy związany jest z silnymi skurczami mięśnia macicy, które powodują skracanie i rozszerzanie jej szyjki. Główka dziecka może również uciskać na nerwy w okolicy kręgosłupa, co powoduje bóle okolicy krzyżowej pleców. Warto wiedzieć, że każda kobieta ma inny próg bólu, więc to, co jest nie do przeżycia dla jednej, dla drugiej będzie ledwie odczuwalne. Nie sugeruj się więc opowieściami koleżanek rodem z horroru. Bardzo ważne jest też pozytywne nastawienie do bólu porodowego. Zrozumienie jego znaczenia i sensu pozwalana łatwiej znieść skurcze. Istnieje również wiele metod jego zmniejszania. Skutecznym środkiem uśmierzającym ból są środki farmakologiczne i znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie są one jednak obojętne dla zdrowia matki i dziecka. Mogą też powodować poważne skutki uboczne.

 

Jak zmniejszyć ból?

Możesz zmniejszyć ból bezpieczniejszymi metodami.

  • Zadbaj o wsparcie bliskiej ci osoby. Obecność męża, mamy czy przyjaciółki pozwoli pokonać stres, związany z porodem.
  • Razem z osobą, która będzie ci towarzyszyć, przećwiczcie różne techniki masażu i akupresury, zmniejszające ból.
  • Najlepiej przez całą ciążę ćwicz techniki relaksacyjne i oddechowe.
  • Bardzo duże znaczenie podczas porodu, zwłaszcza w pierwszym okresie, ma ruch. Pomaga on zminimalizować dolegliwości bólowe. Ruch pozwala też prawidłowo ułożyć główkę dziecka w kanale rodnym. Najlepsze efekty daje skakanie na dużej piłce i rytmiczne kołysanie biodrami!
  • Spróbuj również ciepłej kąpieli. Woda doskonale uśmierza ból.
  • Pomaga również ciepły prysznic lub okład, np. z termoforu.
  • Niektórym kobietom bardzo pomagają metody alternatywne: ziołolecznictwo, aromaterapia, hipnoza, homeopatia czy akupunktura.

 

Elle TENS

Elle TENS - sposób na bóle porodowe

 

Sposoby korzystania z Elle TENS

Stosowanie Elle TENS

Na ratunek technika

Niezwykle skuteczną i całkowicie bezpieczną metodą zmniejszenia bólów porodowych jest TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation).

To metoda coraz szerzej stosowana w wielu krajach.

Elle TENS to niewielkie urządzenie z czterema elektrodami, które przykleja się do pleców kobiety rodzącej. Przez elektrody przechodzi delikatny impuls elektryczny, który wywołuje uczucie łaskotania czy mrowienia. Kobieta może przy tym sama kontrolować natężenie prądu, aby osiągnąć oczekiwany efekt.

Brytyjskie badania naukowe dowodzą ogromnej skuteczności tej metody. Aż w 80% porodów z zastosowaniem TENS-u w istotny sposób zmniejszyło się odczucie bólu. Pomaga to rodzącej w kontrolowaniu przebiegu porodu.

Urządzenie Elle TENS umożliwia również swobodne poruszanie się i dowolną zmianę pozycji. Ułatwia także stosowanie innych, naturalnych metod zmniejszania bólu.

Co więcej, badania dowiodły, że stosowanie Elle TENS skraca czas I fazy porodu. Mama jest więc mniej zmęczona, gdy nadchodzą skurcze parte.
 

Elle TENS w praktyce

Przyklej 4 samoprzylepne elektrody, podłączone do urządzenia, na plecach w okolicy krzyża i włącz urządzenie. Poczujesz przyjemne pulsowanie. Przyczyni się to do podniesienia poziomu Twoich własnych uśmierzających ból hormonów - endorfin (w organizmie odpowiadają za dobre samopoczucie i działają przeciwbólowo). Kiedy czujesz, że nadchodzi skurcz, naciśnij przycisk regulacji intensywności – dzięki temu nastąpi dodatkowy przypływ energii, potrzebny do zwalczania bólu.

 

Przeciwwskazania TENS

Elle TENS nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jest przy tym całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka. Nie ma wpływu na naturalne reakcje ciała podczas porodu. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  • nie wolno stymulować brzucha ciężarnej,
  • nie wolno układać elektrod na podrażnionej, zranionej skórze lecz otoczyć elektrodami ranę, naklejając elektrody na zdrowej skórze,
  • nie stosować w odległości mniej niż 1 metr od aktywnych urządzeń wysokiej częstotliwości,
  • nie stosować przed 37 tygodniem ciąży.

Elle TENS nie powinny stosować mamy, które mają zaawansowane żylaki zewnętrzne w miejscu aplikacji elektrod (np. żylaki na nogach lub znaczne hemoroidy), rozrusznik serca, silną arytmię serca (wymagana opinia kardiologa) lub epilepsję (wymagana opinia neurologa i pierwszy zabieg pod kontrolą).

Źródło: www.babycaretens.pl

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Agnieszka , Data wysłania: 2010-08-07

To jest rzeczywiście skuteczne. Ja stosowałam aparat mamaTens i rodziłam bez większego bólu. I obeszło się bez cesarki. Wspaniała rzecz.

Autor: Monika , Data wysłania: 2011-05-17

Polecam TENS wszystkim rodzącym. Oby więcej szpitali w Polsce to stosowało.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.